Connect with Us

All posts tagged "vdekjet"

Shëndeti 08:36 - 7 Maj, 2020

Sa vdekjeprurës është Covid-19?

Është shumë herët të dihet se sa vdekjeprurës do të jetë, por vlerësimet sugjerojnë që midis 0.5 dhe 3.4 për qind të personave që infektohen me...

Blog 08:51 - 10 Mars, 2020

Studimi/ Ndotja e ajrit, vret më shumë sesa pirja e duhanit, luftërat dhe SIDA

* Ndotja e ajrit, shkakton më shumë vdekje sesa luftërat, pirja e duhanit, dhe sëmundje të tilla të rënda si malarja dhe SIDA. Sipas shumë studimeve,...

Blog 08:57 - 9 Tetor, 2019

Sa astronautë kanë vdekur deri më sot në hapësirë?

Për shumë njerëz që aspirojnë të bëhen një ditë astronautë, ideja e hyrjes në të panjohurën e madhe, do të ishte një ëndërr e realizuar. Por...

Bota 15:08 - 14 Shtator, 2019

Shifrat alarmante/ Çdo minutë 5 të vdekur në botë nga trajtimi i gabuar

2,6 milionë vetë vdesin çdo vit për shkak se janë bërë viktima të trajtimeve të gabuara mjekësore apo ilaçeve jo të duhura. Me Ditën Botërore për...

Shëndeti 08:43 - 27 Shkurt, 2018

Vdekjet zbresin në moshat më të reja në 2017-n/ Shkak përhapja e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës

Përhapja e sëmundshmërisë dhe plakja e popullsisë ka rritur numrin total të jetëve të humbura në vitin 2017 me 844 persona ose 3.9 për qind, por...

Sociale 09:22 - 19 Shkurt, 2018

Shkaqet e vdekjeve/ Ja cila është sëmundja që rrezikon më shumë shqiptarët

Një shqiptar ka gati dyfish shanse të vdesë prej sëmundjeve kardiovaskulare se mesatarja e botërore e vdekjeve. Sipas të dhënave më të fundit të Our World...

Aktualitet 08:50 - 18 Janar, 2018

Njerëzit e famshëm që kanë vdekur në ditën e lindjes

Quhet Efekti i Ditëlindjes, një fenomen statistik që tregon se gjasat e vdekjes së një njeriu të ndodhë rreth ditëlindjes së tij rriten. Ndërkohë që një...

Aktualitet 09:47 - 5 Korrik, 2017

Shifra alarmante/Vetëvrasjet në Shqipëri tre herë më të larta se vrasjet

Opinioni publik në vendin tonë është mësuar të konsiderojë vdekje nga vrasjet rastet kur personat marrin jetën e njëri- tjetrit, por pak kujt ja merrte mendja...