Connect with Us

All posts tagged "vdekja"

Blog 19:41 - 8 Maj, 2020

Misteri/ Bonaparti vdiq vërtet në 1821, apo u “zëvendësua” nga dikush tjetër?

Që nga vdekja e tij në kohën kur ishte burgosur nga britanikët në ishullin e Shën Helenës në vitin 1821, pretendimet se Napoleon Bonaparti u vra...

Politikë 15:45 - 3 Maj, 2020

Rishfaqja e Kim Jong Unit

Udhëheqësi koreano-verior, Kim Jong Un u rishfaq duke buzëqeshur në publik të shtunën për herë të parë pas 21 ditësh, pas një vale spekullimesh intensive se...

Shëndeti 17:49 - 18 Prill, 2020

Vdekja e 69-vjeçarit në Infektiv/ MSH: Humbi jetën nga hemoragjia cerebrale jo Covid-19

Ministria e Shëndetësisë deklaron se nuk ka viktimë tjetër si pasojë e COVID-19, duke nënvizuar se numri zyrtar i personave që kanë humbur betejën me sëmundjen...

Bota 14:21 - 17 Prill, 2020

Arti në zi/ Ndahet nga jeta aktori i njohur

Është ndarë nga jeta sot në moshën 81-vjeçare një ndër aktorët më të preferuar të filmit dhe televizonit amerikan, Brian Dennehy. Lajmi i hidhur është bërë...

Blog 08:25 - 31 Mars, 2020

Koronavirusi/ Pse sfidat dhe vuajtjet, do sjellin nesër një botë më të mirë

Nga David Brooks “The New York Times” * Gjithçka mund të duket kaq absurde. Disa mutacione biologjike të rastësishme janë përhapur anembanë globit, duke vrarë mijëra...

Blog 08:32 - 29 Shkurt, 2020

Çfarë ndodh kur vdesim?

* Ajo se çfarë ndodh kur vdesim, është ndoshta një nga misteret më të mëdha të botës, sepse askush nga ne nuk e di përgjigjen, edhe...

Lajme 22:02 - 28 Shkurt, 2020

“Shkofshi pas Nexhmijes i madh e i vogël”/ Mbesa e të pushkatuarit përplaset ashpër me Rezarta Shkurtën

Ndarja nga jeta e Nexhmije Hoxhës, gruas së së ish-diktatorit Enver Hoxha solli reagime të shumta në rrjetet sociale. Pasardhësit e të internuarve dhe të atyre...

Opinione 14:09 - 27 Shkurt, 2020

Nga Bujar Nishani/ Fabula e fundit mortore e vejushës së zezë

Një nga lajmet e diskursit publik të këtyre ditëve ishte edhe vdekja e vejushës së Diktatorit, “zonjës së zezë”, Nexhmije Hoxhës. Megjithëse Shqipëria është e zhytur...

Lajme 16:47 - 26 Shkurt, 2020

“Gjithë jetën ia kushtoi lirisë së atdheut”/ Flet djali i Nexhmije Hoxhës pas vdekjes së saj: Jemi krenarë…

Gruaja e ish diktatorit Enver Hoxha, Nexhmije Hoxha është ndarë sot nga jeta në moshën 99 vjeçare. Lidhur me këtë ngjarje, Ilir Hoxha, djali i ish-diktatorit...

Politikë 19:25 - 22 Shkurt, 2020

Vdekja e kryebashkiakut socialist/ Gjylameti: Ikje pa radhë që trondit kujtesën

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti ka reaguar pas lajmit për ndarjen e parakohëshme nga jetë të kryebashkiakuttë Rrogozhinës, Haxhi Memolla. Teksa shpreh ngushëllimet për këtë...

Kronika 21:15 - 14 Shkurt, 2020

Tragjedia e trefishtë në Bulqizë/ Mbërrijnë në morg trupat e familjes Tola, pritet ekspertiza mjeko-ligjore

Kanë mbërritur në morgun e spitalit Rajonal të Dibrës tre trupat e pajetë të familjes Tolaj për t’iu nënshtruar ekspertizës mjeko-ligjore. Ekspertët mjeko-ligjorë, qëndruan në banesën...

Kronika 19:49 - 27 Janar, 2020

Vdekja misterioze e binjakëve në Berat/ Prindërit nën shok rrëfejnë si i gjetën fëmijët të pajetë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Beratin mbrëmjen e djeshme ku dy foshnje 5-muajshe (binjakë, djem) humbën jetën në mënyrë misterioze. Prindërit, Eduart dhe Merushe Agalliu...

Blog 08:16 - 22 Janar, 2020

Historiani rus: Lenini vdiq i helmuar nga Stalini

Udhëheqësi bolshevik Vladimir Lenin, vdiq më 21 janar 1924, pasi pësoi një seri goditjesh celebrale në moshën 53-vjeçare. Të paktën ky është version zyrtar që jep...

Blog 09:07 - 10 Janar, 2020

Donte të bëhej prift, pa diplomë universitare/ Çfarë nuk dini mbi shkencëtarin italian Galileo Galilei

Shumëkush mund ta ketë dëgjuar në një moment emrin e Galileo Galileit. I lindur në Piza të italisë më 15 shkurt 1564 astronomi, fizikanti, inxhinier, dhe...

Blog 08:32 - 6 Janar, 2020

Fama dhe vdekja tragjike e aktorit shqiptaro-amerikan Xhon Belushi

* Më 5 mars të vitit 1982, Xhon Belushi u gjet i vdekur pasi kishte konsumuar heroinë dhe kokainë në hotelin luksoz “Chateau Marmont”, në pjesën...

Blog 11:10 - 1 Janar, 2020

10 mitet dhe keqkuptimet rreth vdekjes

Përgjatë historisë, njeriu ka qenë i pështjelluar dhe i frikësuar para perspektivës së errët të vdekjes. Për më tepër, frika ndaj vdekjes është shtuar më shumë...

Blog 08:19 - 28 Tetor, 2019

Historiku/ Kush e shpiku ndryshimin e orës, si iu mori jetën tre palestinezëve në ’99

Edhe këtë vit ora ndryshoi. E kjo, në mes të një debati gati planetar nëse duhej vijuar me ndryshimin e saj apo jo. Por kush e...

Denoncim 12:59 - 2 Shtator, 2019

Kamera e fshehtë e “Stop”/ Sa blihet vdekja në Shqipëri?!

Në Shqipëri duhet të mendosh të blesh edhe vdekjen. Kamera e fshehtë e emisionit “Stop” tregon sot me zë dhe figurë, se në vendin tonë duhet...

Blog 09:16 - 16 Gusht, 2019

“Argjendin apo plumbin?”/ Kush ishte narko-terroristi kolumbian Pablo Eskobar 

Pak njerëz, ia kanë dalë të mbajnë peng një vend të tërë, me një brutalitet dhe efikasitet po aq të madh sa Pablo Eskobar, “mbreti” i...

Aktualitet 10:43 - 3 Maj, 2019

Grabitja në Rinas/ Mjekësia ligjore dorëzon aktin e vdekjes së Muratajt

Mjekësia ligjore ka dorëzuar sot te Krimet e Rënda, akt-ekspertimin e vdekjes së Admir Muratajt, i cili u vra gjatë grabitjes së 9 prillit në Aeroportin...

vrasje
Aktualitet 10:53 - 30 Prill, 2019

Vdekja e Antoneta Hoxhës/ Flet kryeplaku i fshatit

Vdekja e 53 vjeçares Antoneta Hoxha është ende e paqartë. Ngjarja e rëndë e ndodhur në Memaliaj mengjesin e sotëm ka tronditur gjithë zonën. Kryeplaku i...

Aktualitet 18:29 - 27 Prill, 2019

Vdekja dhe zija njerëzore përballë Ngjalljes së Krishtit.

Vdekja është armiku më i madh i njerëzve,që përgjon si hajduti për të vjedhur jetën, gjënë më të çmuar të çdokujt dhe asaj nuk mund t’i...

Admir Murataj
Aktualitet 22:25 - 11 Prill, 2019

Deklarata shokuese/ “Lajmin për vdekjen e Murataj e dha një telefonatë nga Greqia”

Gazetari Bejdo Malo ka komentuar lajmin për vdekjen e njërit nga autorët e grabitjes në aeroportin e Rinasit. I ftuar në emisionin “360 Gradë”, Malo tha...