Connect with Us

All posts tagged "varferia"

Politikë 10:17 - 20 Qershor, 2020

“Shqiptarëve u ka shkuar thika në palcë”/ Olli “shuplakë” Ramës: Kjo “arritje” është heroike…

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ka reaguar në lidhje me raportin e Eurostat për vitin 2019, ku ndër të tjera thuhet se...

Sociale 11:39 - 11 Qershor, 2020

Varfëria e shkollave në Shqipëri/ OECD: Të ndryshojë formula e financimit, ndikon tek cilësia e mësimit

Shkollat në Shqipëri mbeten të nënfinancuara dhe kjo ndikon dukshëm në cilësinë e mësimit që u ofrohet nxënësve. Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim në një...

Blog 15:40 - 20 Maj, 2020

Covid-19 do të shkaktojë varfëri dhe uri për miliona njerëz

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres paralajmëroi se në Afrikë miliona njerëz mund të futen në varfëri ekstreme për shkak të pandemisë së...

Jozefina-Topalli flet para mediave
Politikë 14:27 - 18 Maj, 2020

Jozefina Topalli tregon shifrat e trishta/ 76% e familjeve shqiptare nuk përmbushin nevojat për ushqim

Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli në një postim në rrjetet sociale, shkruan në lidhje me realitetin e trishtë të varfërisë në Shqipëri. Topalli shkruan se 76%...

Bota 09:48 - 22 Prill, 2020

“Mund të vrasë më shumë se koronavirusi”/ Paralajmërimi tronditës i OKB-së

Sipas OKB-së pandemia Covid-19 pritet ta ashpërsojë problemin e urisë në botë. Nga pasojat shkatërruese ekonomike mund të vdesin më shumë sesa nga vetë sëmundja. Për...

Politikë 12:22 - 18 Prill, 2020

Bojaxhiu i Edi Ramës/ Nga jeta e Ardit Gjoklajt tek tenderat, inceneratorët dhe mjerimi në Tiranë

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj dje në një ndërhyrje të tij në debatin publik mes biznesit dhe qeverisë, ka thënë se bizneset VIP nuk ka sens...

Opinione 11:58 - 15 Prill, 2020

Çfarë na treguan tërmetet dhe koronavirusi për Shqipërinë?!

Dy fatkeqësi të mëdha natyrore, njëra e përsëritur nga shtatori në 26 nëntor 2019, tragjike me mbi 50 viktima dhe disa qindra të plagosur, ishin tërmetet...

Opinione 08:10 - 9 Prill, 2020

Dy fjalë për shtresat e margjinalizuara në këto kohë krize 

Nga Arian Galdini Situata është dramatike, seriozisht dramatike dhe alarmante për shumicën e varfër dhe të mjeruar të qytetarëve shqiptarë. Këto shtresa të varfëra dhe në...

Politikë 15:40 - 5 Mars, 2020

Foto-Dyfytyësia e Lulzim Bashës/ Nga qeset me domate, në dreka luksoze dhe hotele me pesë yje

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha, duket se ka ndryshuar “rol” në serialin e tij të telenovelës turke, ku luante rolin e një djalit të...

Blog 08:33 - 17 Shkurt, 2020

Pse po dështon multikulturalizmi në qytetet evropiane

Nga Licia Cianetti “The Conversation” * Gjatë dekadës së shkuar, ideja se multikulturalizmi është një eksperiment social i dështuar, ishte e përhapur në të gjithë Evropën....

Ekonomi 13:28 - 15 Janar, 2020

Shqipëria e 1,5 milionë te varfërve!

Nga Jorida Tabaku  * Shqiptarët janë përditë edhe më të varfër në bazë edhe të statistikave të prodhurara nga vetë qeveria. INSTAT raporton se inflacioni për...

Politikë 10:04 - 17 Dhjetor, 2019

Olli vë gishtin mbi plagë/ Paketa antishpifje konsolidim i diktaturës

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ka reaguar në lidhje me projektligjit të propozuar nga qeveria, i njohur ndryshe si paketa Anti-shpifje. Në...

Ekonomi 08:37 - 17 Dhjetor, 2019

Kufiri i varfërisë në Shqipëri/ 120 euro në muaj për një person, 23% e popullsisë nën këtë nivel

Nëse të ardhurat e një personi që jeton vetëm në Shqipëri janë nën 120 euro në muaj ose rreth 16 mijë lekë në muaj, atëherë ky...

Sociale 14:27 - 6 Nentor, 2019

Të rinjtë në skamje dhe papunësi/ Shqipërisë i ikën truri 

Raporti i 2-të Kombëtar “Rinia në Shqipëri 2019” tregon se vendi ynë vazhdon të mbetet ndër vendet e para në Europë për papunësinë e të rinjve,...

Sociale 08:35 - 15 Tetor, 2019

19 % e familjeve borxhlie ushqehen me lista/ Nuk paguajnë dot mallrat që blejnë

Struktura e borxhit të familjeve shqiptare është shumë e ndryshme, që nga kredia bankare deri tek tregjet informale, overdrafti dhe të ashtuquajturat lista në dyqane, ku...

Sociale 08:49 - 30 Shtator, 2019

Familjet e varfra, 80 % të buxhetit e çojnë për ushqime dhe faturat mujore/ Zero për arsimin 

Familjet e varfra në vendin tonë janë të destinuara të mbesin të tilla për shkak se të gjitha burimet financiare i përdorimin për t’u ushqyer dhe...

Sociale 08:21 - 26 Shtator, 2019

Shqipëria në kushte mbijetese/ Qarqet më të varfëra 

Berati, Dibra, Durrësi dhe Elbasani e rritën buxhetin e tyre mujor për ushqime me 2018 më shumë se vitet e tjera. Sipas të dhënave të INSTAT...

Politikë 10:58 - 30 Gusht, 2019

Video-Akuzat e forta/ Basha zbulon ku shkojnë paratë e shqiptarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vijon të hedhë akuza të forta në drejtim të kryeministrit Edi Rama dhe qeverisë së tij. Në një postim në...

Sociale 08:55 - 30 Gusht, 2019

Indeksi i varfërisë/ Shqiptarët në kushte mbijetese 

A po ndjekin fëmijët shkollën? A kanë familjet qasje në ambientet e kujdesit shëndetësor? A po marrin komunitetet ujë të pastër, rregullisht dhe energji elektrike? A...

Ministrja e Drejtesise, Etlilda Gjonaj ne deklarate per mediat, pergjigjet per emerimet ne burgje
Politikë 14:56 - 24 Gusht, 2019

“Shqipëria që tallet”/ Gazetari “masakron” Gjonajn

Gazetari Blendi Salaj ka reaguar në lidhje me një lajm të publikuar sot në media, sipas të cilit ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka shpenzuar mijëra...

Aktualitet 08:34 - 23 Korrik, 2019

Shqiptarët më të mjerët në rajon/ 28 % e familjeve nuk paguajnë dot ujin dhe dritat

28 për qind e familjeve shqiptare kanë vështirësi në pagesën e faturave mujore, të tilla si uji, dritat, qira etj për gjatë vitit 2018, sipas gjetjeve...

basha takim ne burrel
Aktualitet 17:44 - 24 Maj, 2019

“Shqiptarëve i ka shkuar thika në palcë”/ Basha qan për varfërinë

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, nga qyteti i Burrelit ku po zhvillon një takim me qytetarët deklaroi se e ardhmja e shqiptarëve nuk mund të jetë...

Aktualitet 13:58 - 20 Prill, 2019

Një copë bukë për Monikën

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi në daljet e saj publike kohët e fundit, po mallëngjen njerëzit aq sa kanë filluar të shkulin flokët për të. E...