Connect with Us

All posts tagged "vaksina"

Vaksinimi për Covid-19/ Manastirliu: Brenda janarit pritet të vijnë mbi 10 mijë doza
Shëndeti 22:19 - 21 Janar, 2021

Vaksinimi për Covid-19/ Manastirliu: Brenda janarit pritet të vijnë mbi 10 mijë doza

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, foli mbrëmjen e sotme për strategjinë e vaksinimit kundër Covid-19 në vendin tonë. Manastirliu tha se komiteti i Ekspertëve ka bërë...

Dita e 11-të e vaksinës anti COVID/ Manastirliu: 549 mjekë dhe infermierë kanë kryer dozën e parë
Sociale 11:59 - 21 Janar, 2021

Dita e 11-të e vaksinës anti COVID/ Manastirliu: 549 mjekë dhe infermierë kanë kryer dozën e parë

Deri më tani në vendin tonë 549 personel shëndetësor kanë marrë dozën e parë të vaksinës anti COVID. Është vetë Ministrja e Shëndetësisë që e bën...

Rama e Manastirliu në Rrogozhinë/ E vijuam programin e rindërtimit të 300 qendrave shëndetësore
Politikë 17:34 - 20 Janar, 2021

Rama e Manastirliu në Rrogozhinë/ E vijuam programin e rindërtimit të 300 qendrave shëndetësore

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu kanë inspektuar qendrën e re shëndetësore në Rrogozhinë, e sapo rikonstruktuar, në kuadër të...

Vaksinat anti-Covid/ Deputetja gjermane: Dështimi i BE-së në Ballkan, sukses propagandistik për Kinën
Bota 15:40 - 20 Janar, 2021

Vaksinat anti-Covid/ Deputetja gjermane: Dështimi i BE-së në Ballkan, sukses propagandistik për Kinën

Pas vendimit të Serbisë për marrjen e vaksinës kineze, deputetja gjermane e partisë liberale, Renata Alt, kritikon BE-në për dështim në ofrimin e vaksinës në Ballkan....

3 milionë euro për 250 mijë vaksina/ Çfarë përmban kontrata 'konfidenciale' e qeverisë shqiptare me Pfizer
Aktualitet 14:06 - 20 Janar, 2021

3 milionë euro për 250 mijë vaksina/ Çfarë përmban kontrata ‘konfidenciale’ e qeverisë shqiptare me Pfizer

Zbardhen detajet e marrëveshjes së shtetit shqiptar me kompaninë amerikano-gjermane, Pfizer/BioNTech për 500 mijë vaksinat anti-covid. Në kontratën e cilësuar konfidenciale, por të siguruar nga Euronews...

OBSH jep alarmin/ Koronavirusi rikthim “domethënës” në Europë
Bota 12:21 - 20 Janar, 2021

“Bota në prag të një dështimi katastrofik”/ Kreu i OBSH: S’mund të vaksinohen të rinjtë përpara mjekëve

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka shpërthyer ndaj vendeve të pasura, ndërsa ka shprehur kritika sa i takon fushatës së vaksinimit. Tedros Adhanom Ghebreyesus pohoi...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Murrizi prezanton kandidatin e Durrësit
Politikë 16:54 - 19 Janar, 2021

U mbajt “Top Secret” nga qeveria/ Murrizi zbulon marrëveshjen e arritur me Pfizer

Kryetari i Partisë Lëvizja Demokratike Shqiptare, Myslim Murrizi, ka zbuluar detajet e marrëveshjes sekrete që qeveria shqiptare ka nënshkruar me Pfizer. Murrizi shprehet se pas vëzhgimit...

A ka patur raste me efekte anësore nga vaksina?/ Përgjigjet Eugena Tomini
Aktualitet 16:37 - 19 Janar, 2021

A ka patur raste me efekte anësore nga vaksina?/ Përgjigjet Eugena Tomini

Kryeministri i vendit, Edi Rama deklaroi sot se ka gjasa se dozat e vaksinës të nënshkruara me kompaninë Pfizer nuk mund të arrijnë këtë javë në...

A do të bëhet Covid-19 koronavirusi i pestë që infekton popullatën çdo vit?
Shëndeti 16:13 - 19 Janar, 2021

Pse disa vaksina administrohen me dy doza, çfarë do të thotë për sistemin imunitar?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP Ardhja e shpejtë e disa vaksinave COVID-19 ka ushqyer shpresat se pandemia do të përfundojë së shpejti, por...

Sekreti i vaksinës/ Rama tregon pse nuk ka treguar asnjë detaj
Politikë 11:54 - 19 Janar, 2021

Sekreti i vaksinës/ Rama sqaron pse nuk ka treguar asnjë detaj

Kryeministri Edi Rama ka folur sërish rreth misterit të kontratës me Pfizer sa i takon vaksinës anti Covid. Shefi i qeverisë shprehet se dëshira e tij...

Bota 08:38 - 19 Janar, 2021

Kreu i OBSH-së: Bota “në prag të një dështimi moral katastrofik” lidhur me vaksinat

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se bota është “në prag të një dështimi moral katastrofik” për shpërndarjen e pabarabartë të vaksinave për COVID-19. Duke...

Deklarata shokuese/ Vaksina anti-Covid mund t’i kthejë njërëzit në homoseksuale
Shëndeti 20:28 - 18 Janar, 2021

Deklarata shokuese/ Vaksina anti-Covid mund t’i kthejë njërëzit në homoseksuale

Një udhëheqës fetar hebre nga sekti ultra-ortodoks i Izraelit ka shokuar me deklaratën e tij, ku thekson se vaksina e koronavirusit mund të ndikojë në prirjet...

Kush do jetë kandidati i opozitës për kryeministër?/ Basham burr veten: Padiskutim unë
Politikë 20:02 - 18 Janar, 2021

Rama kritikoi BE-në/ Basha i del në mbrojtje: Fajin për vaksinat e ka Tirja i qeverisë

Kryeministri  Edi Rama kritikoi sot BE-në për qëndrimin e mbajtur për vaksinimin, teksa ngriti akuzat se nuk pa përtej kufijve të vetëvetes dhe la fatin e...

Marrëveshja e fshehtë me Pfizer/ Kuvendi miraton me 94 vota pro tre aktet normative
Politikë 19:03 - 18 Janar, 2021

Marrëveshja e fshehtë me Pfizer/ Kuvendi miraton me 94 vota pro tre aktet normative

Është votuar dhe miratuar me 94 vota pro, marrëveshja sekrete mes qeverisë sonë dhe kompanisë Pfizer, për vaksinat antiCovid-19 që do të vijnë në vendin tone....

‘Thonë se kam injektuar ujë fiziologjik’/ Rama u përgjigjet kritikëve: Do ua vërtetoj shumë shpejt
Politikë 18:45 - 18 Janar, 2021

‘Thonë se kam injektuar ujë fiziologjik’/ Rama u përgjigjet kritikëve: Do ua vërtetoj shumë shpejt

Kryeministri Edi Rama, nga foltorja e Kuvendin është shprehur i gatshëm të hedhë poshtë teoritë, të cilat thonë se ai ka injektuar ujë fiziologjik dhe jo...

Opinione 18:09 - 18 Janar, 2021

Nga Fatos LUBONJA/Si mund ta pranojmë vaksinën “sekrete” të Ramës

Gjatë ditëve të fillimit të janarit kanë ndodhur dy ngjarje që pushtuan mediat tradicionale, portalet dhe rrjetet sociale. Njëra ishte videoja e darkës në Dubai, që...

‘Kryeministri i paqefshëm, pas vaksinës’/ Gjuzi kapet keq me Ruçin në Kuvend: Mos më ndërprit!
Politikë 18:05 - 18 Janar, 2021

‘Kryeministri i paqefshëm, pas vaksinës’/ Gjuzi kapet keq me Ruçin në Kuvend: Mos më ndërprit!

Deputeti Kujtim Gjuzi dhe kryeparlamentari Gramoz Ruçi janë përfshirë në një debat, gjatë senacës së sotme plenare. Gjuzi deklaroi se kreu i qeverisë Edi Rama ka...

“Jemi lodhur nga vendimet në dhoma të kyçura”/ Rudina Hajdari ngre tonet në Kuvend
Politikë 17:41 - 18 Janar, 2021

“Jemi lodhur nga vendimet në dhoma të kyçura”/ Rudina Hajdari ngre tonet në Kuvend

Ka nisur sesioni i ri Parlamentar, i fundit para zgjedhjeve të 25 prillit, ndërsa kryetari i Kuvendit Ruçi ka dhënë sqarime sa i përket marrëveshjes “top...

“Bota është në prag të një dështimi katastrofik”/ Kreu i OBSH ngre alarmin
Bota 17:35 - 18 Janar, 2021

“Bota është në prag të një dështimi katastrofik”/ Kreu i OBSH ngre alarmin

Bota është në prag të një “dështimi moral katastrofik”, sa i përket shpërndarjes së vaksinave kundër sëmundjes COVID-19, paralajmëroi drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të...

Aktualitet 15:20 - 18 Janar, 2021

Tiranë/ Gjermania vijon ndihmat humanitare kundër pandemisë

Gjermania i dhuroi Shqipërisë 1000 oksimetra pulsi për pacientët e diagnostikuar me COVID-19 në rrezikshmëri të lartë jete, për të monitoruar edhe ata vetë nivelin e...

Aktualitet 14:05 - 18 Janar, 2021

Manastirliu flet me shifra/ Tregon sa mjekë dhe infermierë janë vaksniuar deri tani

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka qenë e pranishme në stadiumin ‘Air Albania’, ku sot po zhvillohet vaksinimi i stafit mjekësor të pavionit Covid të pediatrisë....

Sot mblidhet Kuvendi/ Këto janë temat që do të diskutohen
Aktualitet 10:52 - 18 Janar, 2021

Sot mblidhet Kuvendi/ Këto janë temat që do të diskutohen

Deputetet e Kuvendit të Shqipërisë kthehen sot në seancë plenare në atë që është edhe sesioni i fundit parlamentar për këtë mandat, duke pasur parasysh faktin...

Çfarë dimë për përgjigjet imune ndaj SARS-CoV-2?
Shëndeti 20:26 - 17 Janar, 2021

Çfarë dimë për përgjigjet imune ndaj SARS-CoV-2?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP 2021 duhet të na buzëqeshë shumë më tepër. Me siguri 2021 do te jete një vit më i...