Connect with Us

All posts tagged "ushtria"

Kronika 09:13 - 12 Mars, 2020

Policia dhe ushtria vijojnë kontrollet në terren/ Identifikohen mbi 100 të kthyer nga Italia

Prej orës 05:00 të mëngjesit të sotëm, policia dhe ushtria kanë rinisur kontrollen në terren në mbarë vendin, për identifikimin e personave të kthyer nga vendet...

Politikë 20:55 - 11 Mars, 2020

Nga nesër ushtria zbret në teren/ Kollçaku paralajmëron ashpërsim masash

Duke filluar nga dita e nesërme policia dhe ushtria do të zbresë në terren për të marrë masa të rrepta për të gjithë personat që shkelin...

Blog 08:15 - 9 Janar, 2020

Jo tërheqje të trupave/ Pse Iraku është kaq i rëndësishëm për SHBA

Parlamenti në Bagdad kërkon tërheqjen e trupave amerikane, por Uashingtoni nuk dëshiron të heqë dorë nga pozicioni i tij në Irak. Për qeverinë e Trumpit, Iraku...

Blog 08:19 - 19 Dhjetor, 2019

Pas Pranverës Arabe/ Çdo të ndodhë në vitin 2020?

Nga Paul Wang “Modern Diplomacy” * Ekspertët dhe politikanët në Lindjen e Mesme, janë të shqetësuar për rebelimet e reja dhe gjendjen  popujve arabë. Ndaj ata...

Aktualitet 10:12 - 14 Prill, 2019

Militarizimi i pushteteve politike/ Faza finale e instalimit të diktaturave

Nga Gjorg Kodra Posse Comitatus, rendi kushtetues dhe kontrolli demokratik i forcës së armatosur Njëra ndër shakatë më të përdorura gjatë rënies së perandorisë habsburge ishte...

Aktualitet 18:26 - 11 Prill, 2019

Ushtria në Rinas/ Mustafaj: Manovër për të larguar vëmendjen nga 10 milionë euro

Ish-deputeti i PD-së Besnik Mustafaj ka komentuar nxjerrjen e ushtrisë së aeroport. Sipas tij një veprim i tillë i ministres Xhaçka është antikushtetues. Më tej Mustafaj...

Aktualitet 12:54 - 11 Prill, 2019

Rinasi merret nën ruajtje nga Ushtria/ Reagon ashpër ish-Ministri i Mbrojtjes

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu ka reaguar, në lidhje me grabitjen e ndodhur në Rinas. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Mediu ka...

Aktualitet 12:35 - 11 Prill, 2019

Thellohet skandali/ Berisha: Ky është një akt puçist antikushtetues

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar ashpër, pas vendimit për futjen e ushtrisë në Rinas, pas skandalit me supergrabitjen. Në një postim në rrjetet sociale, Berisha ka...

presidenti, ilir meta
Aktualitet 11:17 - 11 Prill, 2019

Ushtria blindon Rinasin/ Meta i kërkon llogari Qeverisë

Presidenti Ilir Meta i ka  kërkuar informacion, kreut të  Shtabit të Përgjithshëm për Ushtrinë në Rinas, gjeneral Bardhyl Kollçakut. Meta  ka kërkuar të dijë se mbi...

Aktualitet 21:59 - 9 Mars, 2019

Vulin qetëson serbët/ Ushtria është gati

President i Serbisë Aleksandër Vuçiç, ka qenë kundër miratimit të Platformës për Dialog me Kuvendin e Kosovës. Sipas tij, platforma e bllokon më shumë dialogun, pasi...

ekskluzive bashes i dezertojne ushtaret
Aktualitet 20:06 - 5 Mars, 2019

Ekskluzive-Bashës i dezerton ushtria/ Zyrtarizohen 49 kandidatët që refuzojnë dorëheqjen

Sot në mesditë pas protestës të opozitës përpara parlamentit kreu i PD Lulzim Basha, dhe kryetarja e LSI Monika Kryemadhi ju drejtuan KQZ, duke dorëzuar edhe...

Ministri i Brendshem, Sander Lleshaj ne konference per mediat
Aktualitet 10:26 - 3 Mars, 2019

Manipulime në radhët e Policisë/ Zbulohet udhëzimi skandaloz i Lleshajt

Ish-deputeti i LSI-së Endrit Braimllari ka denoncuar një udhëzim të Ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, i cili po tenton të fusë në radhët e Policisë, Ushtrinë....

Aktualitet 08:03 - 17 Shkurt, 2019

Kosova 11 vjet Shtet/ Për herë të parë në shesh “zbret” Ushtria

Kosova feston sot 11-vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Në kuadër të kësaj dite për në shtatë qendra të Kosovës është nisur Deklarata e Pavarësisë. Një deklaratë...

Aktualitet 10:40 - 14 Dhjetor, 2018

Seancë historike në Kuvendin e Kosovës/ Miratohet krijimi i ushtrisë

Ditë historike për Kosovën. Tashmë shteti më i ri në Evropë është bërë me ushtrinë e tij. Kuvendi i Kosovës ka miratuar sot ligjin për transformimin...

Aktualitet 08:44 - 14 Dhjetor, 2018

Kuvendi i Kosovës voton sot formimin e Ushtrisë/ SHBA: Vendim historik

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, tha të enjten se votimi i nesërm i transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës është historik për Kosovën, ndërsa...

Aktualitet 17:03 - 3 Dhjetor, 2018

Zyrtarizohet/ Në këtë datë Kosova do bëhet me ushtri

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka njoftuar se 14 dhjetori do të jetë data kur Kosova do bëhet me ushtri. Në një postim në...

Aktualitet 23:26 - 2 Shtator, 2018

Publikohet metoda sekrete e ushtrisë amerikane/ Të vë në gjumë për dy minuta

Ushtria amerikane përdor një metodë të veçantë, e cila të vendos në gjumë për dy minuta. Daily Mail shkruan se kjo metodë sekrete është është publikuar...

Aktualitet 22:36 - 1 Shtator, 2018

Luftuan për një orë me terroristët/ Të paktën 30 ushtarë humbin jetën

Të paktën 30 ushtarë nigerianë humbën jetën gjatë luftimeve me grupin terrorist Boko Haram, në kufirin me Nigerin. Xhihadistët hapën zjarr ndaj një baze të ushrisë...

Aktualitet 08:27 - 28 Gusht, 2018

Facebook bllokon llogaritë e ushtrisë së Mianmarit

Rrjeti i famshëm social Facebook, ka bllokuar kanalin e informacionit të ushtrisë së Mianmarit. Gjithashtu janë mbyllur llogaritë personale të shumë gjeneralëve. Këto masa kundër gjeneralëve,...

Aktualitet 22:14 - 25 Maj, 2018

Serbia kundërshton ushtrinë e Kosovës

Serbia nuk e pranon, as nuk do ta pranojë në të ardhmen transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës, tha...

Kosova & Rajoni 14:33 - 23 Prill, 2018

Serbia ndan për ushtrinë 600 milionë euro në vit

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka daklaruar sot se Ushtria e Serbisë duhet të jetë e gatshme që në çdo moment të jetë faktor i fuqishëm...

Kosova & Rajoni 16:51 - 5 Mars, 2018

Thaçi: Ushtria do të bëhet me ndryshime kushtetuese

Në ceremoninë e organizuar nga FSK për nder të 20 vjetorit të Epopesë së UÇK-së, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha se para dy dekadave UÇK...

Aktualitet 17:16 - 7 Shkurt, 2018

Pallati rrezikon të shembet/ Ushtria shkon në vendngjarje

Pallati ku jetojnë 24 familje rrezikon të shembet nga rrëshqitja e tokës, për shkak të reshjeve të dendura ditët e fundit. Që prej disa ditëve banorët...