Connect with Us

All posts tagged "ushqimet"

Aktualitet 08:17 - 8 Korrik, 2019

Shqiptarët në mjerim/ 31% e familjeve nuk përmbushin nevojat bazë për ushqim

“Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi, kafshatë që të mbetë në fyt edhe të zë trishtimi”. ‘Poemës së Mjerimit’ të Migjenit, e shkruar në vitet...

Aktualitet 19:08 - 9 Qershor, 2019

Prekja nga osteoporoza fillon që pas të 30-tave/ 14 ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni

Metabolizmi i njeriut fillon të ngjeshet pas moshës 30 vjeç. Ju mendoni që osteoporoza është një sëmundje që prek të moshuarit por e keni gabim, fillon...

Aktualitet 16:07 - 3 Qershor, 2019

Nga Mentor Kikia/ Një ftesë për Prokurorinë për të hetuar mashtrimin me ushqimet!

Një ftesë për prokurorinë për të hetuar mashtrimin me ushqimet! Kam shkruar disa herë këto javët e fundit për sigurinë ushqimore. Jo për të krijuar panik,...

Aktualitet 15:39 - 18 Maj, 2019

Inspektorët e AKU-së zbarkojnë në “Conad”/ E frikshme çfarë zbulojnë

Rrjeti i njohur i marketeve “Conad”, është bërë së fundi pjesë e denoncimeve të mediave për shitjen e produkteve ushqimore të skaduara, që janë jashtëzakonisht të...

Shëndeti 12:53 - 28 Prill, 2019

Ushqimet më të rrezikshme në botë, ja pse nuk duhet të gjenden kurrë në tryezën tuaj

Kur bëhet fjalë për ushqimet gjithnjë na vjen ndërmend shprehja “Ne jemi çfarë hamë”. Mënyra e të ushqyerit është një nga indikatorët kryesor e të pasurit...

Ulet sasi e vajit te Palmes se Importuar
Aktualitet 10:01 - 15 Janar, 2019

AKU/ Ulet sasia e importit të produktit “vaj palme”

Autoriteti Kombëtari i Ushqimit ka pasur në fokus të veçantë, Operatorët e Biznesit Ushqimor, me aktivitet ekonomik “Prodhim, përpunim, ambalazhim e fabrikim të qumështit dhe nënprodukteve...

Aktualitet 08:18 - 25 Dhjetor, 2018

Ditë festash/ Nuk do ta besoni cili është gatimi shqiptar që njohin të huajt 

Nuk ka asgjë më magjike se sa kalimi i sezonit të festave të rrethuar nga moti i ftohtë, dritat festive dhe aroma e gështenjave apo ëmbëlsirave...

Aktualitet 18:10 - 8 Tetor, 2018

Rritja e çmimeve për shtatorin/ Nafta dhe ushqimet “shkundin xhepat” e shqiptarëve

Instituti i Statistikave ka publikuar raportin për indeksin e çmimeve të konsumit, i cili ka pësuar rritje me 0.2% krahasuar me një muaj më parë. Ndërkohë...

Aktualitet 08:11 - 28 Gusht, 2018

Kursimi tek ushqimet/ Ja ku renditet Shqipëria

Në një ekonomi të konsumit, duket e çuditshme të kursyerit tek ushqimet. Megjithatë, për 38% e shqiptarëve të pyetur në anketën e cilësisë së jetës së Komisionit Europian,thanë se...

Aktualitet 21:04 - 13 Gusht, 2018

Rreziku nga infeksionet/ Ja ushqimet nga të cilat duhet të ruhemi

Jemi ende në stinën e verës dhe në këtë kohë kur temperaturat e larta kanë pushtuar vendin, konsumatorët duhet të tregojnë një kujdes tejet të veçantë...

Aktualitet 12:13 - 24 Qershor, 2018

Peleshi “qetëson” konsumatorët/ Apelon për standartet ushqimore

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, z. Niko Peleshi u ka kërkuar të gjithë konsumatorëve të konsumojnë produktin shqiptar, pasi sipas tij ky produkt, është plotësisht...

Aktualitet 00:00 - 1 Shkurt, 2018

Heq dorë nga ky ushqim, vajza humb 76 kilogramë për një kohë të shkurtër

Një 26-vjeçare ka humbur plot 76 kilogram nga pesha e saj, duke hequr dorë nga një dietë e ngarkuar me pije me gaz dhe ushqime fast...

Aktualitet 00:30 - 15 Janar, 2018

Dietat më të mira për 2018

Kalimi i festave, teprimi me ushqimin sigurisht që mund të kenë sjellë disa kilogramë më tepër, dhe duhet të kthehemi në format e mëparshme. Dietologët kanë...

Aktualitet 00:00 - 14 Janar, 2018

Shmangni këto ushqime dhe vitet do të jenë vetëm numra për pamjen tuaj 

1)Ëmbëlsirat. Shumë sheqer në gjak dëmton kolagjenin e lëkurës duke e bërë këtë të fundit që të humbasë tonifikimin dhe elasticitetin dhe duke krijuar rrudhat. 2)Alkooli. Përveç sasisë...

Aktualitet 18:55 - 1 Janar, 2018

Ushqimet që nuk duhet të hani pas një stërvitje

Nëse ju kryeni aktivitet fizik dhe dëshironi të keni një linjë trupore perfekte, atëherë me siguri e dini se sa mund të sforcoheni në një palestër...

Aktualitet 16:52 - 13 Dhjetor, 2017

“Albanian Food Industy” analizon produktet ushqimore/ Do habiteni nga rezultatet

Albanian Food Industy ka bërë një studim për sigurinë ushqimore në vend. Pjesë e këtij studimi ka qenë kryerja dhe interpretimi i analizave laboratorike për pesë...

Aktualitet 01:00 - 6 Dhjetor, 2017

Ja çfarë hanë në të vërtetë modelet e Victoria’s Secret

Modelja e Victoria’s Secret Bridget Malcolm ka zbuluar atë që ajo ha kur ajo nuk është duke u stërvitur për ecjet në sfilatën e modës, duke...

Aktualitet 00:45 - 28 Nentor, 2017

Mizat rreth ushqimeve janë më të rrezikshme nga sa e kishit menduar

Një studim i ri ka zbuluar se mizat mbajnë më shumë sëmundje sesa kishim menduar më parë, sipas Nanyang Technological University Press. Një ekip hulumtuesish nga...

Aktualitet 01:45 - 26 Nentor, 2017

Truket e humbjes së peshës të cilat janë konfirmuar shkencërisht

Me shumë mundësi keni lexuar pafund artikuj të cilat tregojnë truke nga më të ndryshme mbi humbjen e peshs, ndërkohë që disa prej tyre funksionojnë shumë...

Aktualitet 17:38 - 8 Nentor, 2017

INSTAT tregon çfarë e shkaktoi rritjen e çmimeve në tetor

Inflacioni në muajin tetor pësoi një rritje të lehtë duke u ngjitur në nivelin e 1.9 për qind, ku 1,5 për qind ose 80 për qind...

Aktualitet 02:00 - 8 Nentor, 2017

Foto/ Ushqimet të cilat luftojnë diabetin

Pavarësisht nëse keni Diabetin e Tipit 2 dhe po përpiqeni të hiqni qafe atë, Tipin 1 dhe po përpiqeni ta kontrolloni atë, ose thjesht jeni në...

Aktualitet 23:00 - 19 Shtator, 2017

Foto/ Ushqimet që ju garantojnë një ‘gjumë të ëmbël’

Disa netë, gjumi vjen shpejt dhe me lehtësi dhe pa e kuptuar j ue gjeni veten duke ëndërruar. Netë të tjera, duket se duhet të sforcoheni...

Aktualitet 11:14 - 13 Shtator, 2017

Foto/ Ushqimet që mund të dëmtojnë shëndetin e dhëmbëve tuaj

Ne të gjithë duam të kemi një buzëqeshje të shëndetshme dhe bëjmë gjithçka që mundemi për ta siguruar këtë: ne shkojmë rregullisht tek dentisti, refuzojmë të...