Connect with Us

All posts tagged "ushqime"

Politikë 15:16 - 14 Prill, 2021

LSI denoncon drejtoreshën e gjimnazit/ Janë mbledhur “kokë më kokë” për të shpërndarë ushqime

Kandidatja e Lëvizjes Socialiste për Integrim për deputete në Qarkun e Fierit, Kejdi Mehmetaj, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka denoncuar përmes fotove, Kryetaren e...

Bota 11:59 - 25 Mars, 2021

Evropianët nuk kanë ku t’i shpenzojnë paratë e kursyera në pandemi

Disa javë më parë, shumë vende evropiane shpresonin që qytetarët e tyre më të pasur do të fillonin të shpenzonin paratë që i kishin kursyer gjatë...

Life Style 14:54 - 23 Mars, 2021

Doni të dini si të zhdukni njëherë e mirë strijat?/Ja disa këshilla për ju

Çarjet e lëkurës janë një ndër problemet më shqetësuese për femrat. Ato zakonisht shfaqen gjatë shtatëzanisë ose pas një rënie të peshës. Strijat mund të shfaqen...

5 ushqime që shkaktojnë flokë të yndyrshëm dhe 3 që i parandalojnë ato
Life Style 15:00 - 4 Mars, 2021

5 ushqime që shkaktojnë flokë të yndyrshëm dhe 3 që i parandalojnë ato

Kur duhet të merremi me flokë të yndyrshëm, zakonisht përfundojmë duke përdorur shampo të veçanta, duke i fshehur flokët në bisht, ose duke i larë ato...

8 ushqimet që dëmtojnë lëkurën tuaj
Life Style 16:36 - 15 Shkurt, 2021

8 ushqimet që dëmtojnë lëkurën tuaj

Këto janë tetë ushqimet  që duhet të shmangni nëse doni të rikuperoni ose mbani një lëkurë të shëndetshme, me shkëlqim. Mish Yndyra e ngopur në mish...

Sociale 11:51 - 11 Shkurt, 2021

Pacientët me Covid/ Spitali Infektiv ndalon futjen e ushqimeve nga familjarët

Spitali Infektiv, ose siç njihet ndryshe Covid 1 ka ndaluar futjen e ushqimeve nga familjarët për pacientët e shtruar. Ushqimet deri më tani depozitoheshin në një...

“Ta çaj ballin…”, policët kërcënojnë qytetarin
Denoncim 21:45 - 9 Shkurt, 2021

“Ta çaj ballin…”, policët kërcënojnë qytetarin

Një qytetar ka filmuar një polic bashkiak në Kombinat që merr qese ushqimesh nga tregtarët ambulantë. Mirëpo në emisionin “Stop” janë publikuar këtë të martë momentet...

10 ushqimet kryesore që luftojnë gripi dhe rrisin sistemin imunitar
Shëndeti 16:58 - 26 Janar, 2021

10 ushqimet kryesore që luftojnë gripi dhe rrisin sistemin imunitar

Ndërsa Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thonë se  numri i rasteve  për sezonin e gripit 2020-21 është në rënie këtë vit, është ende e...

5 ushqimet që kanë ndikim negativ tek njerëzit që vuajnë nga ankthi
Shëndeti 16:54 - 23 Janar, 2021

5 ushqimet që kanë ndikim negativ tek njerëzit që vuajnë nga ankthi

Afërsisht 40 milionë amerikanë vuajnë nga çrregullimet e ankthit. Dhe pothuajse të gjithë ne e kemi ndjerë ankthin si një reagim i natyrshëm ndaj situatave të...

Problem me pasurinë/ Vettingu i “pret kokën” një tjetër gjyqtari
Vetingu 15:09 - 21 Janar, 2021

Hoqi bllokimin e ushqimeve të skaduara/ Skandali i gjyqtarit të Administratives në Vetting

Prej më shumë se një viti, gjyqtari i Gjykatës Administrative, Gjirokastër, Elidon Papazisi është nën hetim nga Vettingu. Para se t’u nënshtrohej hetimeve Vetting, Papazisi, është...

Mos u shqetësoni për kilet e tepërta/ Këto janë ushqimet që nuk do t’iu shtojnë asnjë gram
Shëndeti 16:49 - 18 Janar, 2021

Mos u shqetësoni për kilet e tepërta/ Këto janë ushqimet që nuk do t’iu shtojnë asnjë gram

Sipas dietologut Dr. Lisa Young , këto ushqime përgjithësisht hyjnë në një nga dy kategoritë: pemë ose perime jo-niseshte. Young thotë se ka disa arsye pse...

Duhet patjetër të jenë pjesë e dietës tuaj/ Ushqimet që përmirësojnë shëndetin mendor
Shëndeti 16:41 - 15 Janar, 2021

Duhet patjetër të jenë pjesë e dietës tuaj/ Ushqimet që përmirësojnë shëndetin mendor

Ushqimi i mirë ju ndihmon të funksiononi në mënyrë optimale, të flini mirë dhe të zvogëloni stresin. Por gjithashtu mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor...

Ushqime “superfood” nga Gjermania
Bota 20:28 - 9 Janar, 2021

Ushqime “superfood” nga Gjermania

“Superfood” është një nocion që përdoret në marketing për të rritur çmimet e produkteve ekzotike. Por edhe në Gjermani prodhohen produkte ushqimore me ndikim pozitiv mbi...

Blog 09:22 - 9 Janar, 2021

Cilat ushqime e forcojnë sistemin tonë imunitar?

Asnjëherë si këto vit, nuk do të dëshironim të kishim një sistem imunitar shumë të fortë, një mburojë të pathyeshme kundër baktereve, viruseve dhe mbi të...

Bota 08:26 - 9 Janar, 2021

Ushqime “superfood” nga Gjermania

“Superfood” është një nocion që përdoret në marketing për të rritur çmimet e produkteve ekzotike. Por edhe në Gjermani prodhohen produkte ushqimore me ndikim pozitiv mbi...

12 ushqimet ku mund të gjeni më shumë vitaminë C se tek portokalli
Shëndeti 16:24 - 4 Janar, 2021

12 ushqimet ku mund të gjeni më shumë vitaminë C se tek portokalli

Studimet tregojnë se konsumimi i vitaminës C nuk mund të parandalojë ftohjet, ngarkimi i kësaj lënde ushqyese mund të ndihmojë në shkurtimin e zgjatur të kohës...

Keni probleme me tretjen pas festave të fundvitit/ 5 këshilla për të ardhur sërish në formë
Shëndeti 22:40 - 1 Janar, 2021

Keni probleme me tretjen pas festave të fundvitit/ 5 këshilla për të ardhur sërish në formë

Gjatë festave të fundvitit, të gjithë e teprojmë me ushqimin dhe e lemë veten të lirë, duke shmangur edhe dietat. Por shumë prej nesh hasin probleme...

Si festohet nëpër botë Viti i Ri/ Zbuloni çfarë ushqimi iu sjell mbarësi dhe para
Sociale 20:20 - 31 Dhjetor, 2020

Si festohet nëpër botë Viti i Ri/ Zbuloni çfarë ushqimi iu sjell mbarësi dhe para

Ëndrrat dhe shpresat për një vit më të mirë se ai që kemi lënë pas, na e ka kthyer Vitin e Ri në një festë përtej...

Life Style 14:30 - 31 Dhjetor, 2020

Ja cilat janë ushqimet që mund t’iu shkaktojnë ëndrra të këqija natën

Filmat e frikshëm, ilaçet dhe stresi mund të shkaktojnë makthe në gjumë. Por a e dini se ka jo pak ushqime, që mund të ndikojnë në...

Zbulimi i Atlantikut: 12 specie të reja “fshihen” në thellësi
Kuriozitete 14:36 - 28 Dhjetor, 2020

Zbulimi i Atlantikut: 12 specie të reja “fshihen” në thellësi

Kanë kaluar rreth 5 vite që studuesit po kërkojnë në Atlantik për specie të reja dhe kanë gjtuer 12 të tilla. Myshqet e detit, molusqet dhe...

"Armiku" i artritit/ Shmangni me patjetër këto ushqime
Shëndeti 14:23 - 24 Dhjetor, 2020

“Armiku” i artritit/ Shmangni me patjetër këto ushqime

Artriti tingëllon si një kusht, por mos u mashtroni: Termi në të vërtetë përfshin më shumë se 100 sëmundje të lidhura që prekin nyjet tuaja, shpjegon ...

Basha nxjerr videon e Dubait/ Vendi nën ujë, ministrat për shtatë palë qejfe në restorantin e shtrenjtë
Politikë 17:27 - 20 Dhjetor, 2020

“Shqipëria ka çmimet më të larta të ushqimeve në E uropë”/ Zotohet Basha: Do luftoj monopolet dhe klientelizmin

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha komentoi situatën në vend, duke deklaruar se Shqipëria zë vendin e tretë në Europë për çmimet më të shtrenjta të...

Për një performancë të zjarrtë në shtrat duhet të konsumoni këto ushqime
Life Style 14:35 - 14 Dhjetor, 2020

Për një performancë të zjarrtë në shtrat duhet të konsumoni këto ushqime

Omega 3 Do të zbuloni se hapi i parë për të patur një jetë të shëndetshme seksuale është të jesh në gjendje të ndihesh i eksituar...