Connect with Us

All posts tagged "Ushqim"

Showbizz 11:31 - 27 Nentor, 2020

“Nuk po ndaloj dot”/ Arbana Osmani zbulon “problemin” e vetëm që ka pas lindjes

Moderatorja Arbana Osmani pak javë më parë solli në jetë djalin e saj të dytë, Diellin. Ndonëse ka kaluar thuajse një muaj ajo tregon se ka...

Dëshironi të dukeni dhe të ndiheni më të rinj/ Këto janë super ushqimet për një lëkurë të shkëlqyeshme
Shëndeti 16:53 - 16 Nentor, 2020

Dëshironi të dukeni dhe të ndiheni më të rinj/ Këto janë super ushqimet për një lëkurë të shkëlqyeshme

Ndërsa bukuria mund të jetë vetëm e thellë në lëkurë teorikisht, disa ushqime mund të rinovojnë lëkurën tuaj dhe qelizat e trurit për t’ju ndihmuar të...

Kush e shpiku fast fond-in, ushqimin e shpejtë?
Blog 15:19 - 25 Tetor, 2020

Kush e shpiku fast fond-in, ushqimin e shpejtë?

Koncepti i fast food, ushqimit të shpejtë, siç e kuptojmë sot që është një formë shërbimi hotelier i bazuar në konsumin e shpejtë dhe ekonomik të...

Pse nuk duhet të presim të ndjehemi të uritur për të ngrënë?
Life Style 13:23 - 18 Tetor, 2020

Pse nuk duhet të presim të ndjehemi të uritur për të ngrënë?

Uria mund të jetë një shenjë e shkëlqyeshme që metabolizmi juaj është ndezur dhe trupi juaj po punon ashtu siç duhet. Megjithatë, edhe pse e natyrshme,...

Epidemiologu publikon fotografinë shqetësuese/ Kështu marrim viruset si “ushqim” në gojë
Sociale 10:53 - 18 Tetor, 2020

Epidemiologu publikon foton shqetësuese/ Kështu marrim viruset si “ushqim” në gojë

Epidemiologu Taulant Muka ka publikuar një imazh shqetësues që një pjesë e madhe e popullit e sheh nëpër ambiente të ndryshme, kryesisht në bare e restorante....

Kronika 12:01 - 7 Tetor, 2020

Revolta në burgje/ Hyjnë në grevë urie edhe 150 të burgosur te 313-ta

Shtohen rastet e të burgosurve që hyjnë në grevë në burgjet e të gjithë vendit. Pas dhjetëra të dënuarve në Rrogozhinë, Peqin, Reç, Shënkoll dhe Burrel...

“Askush nuk mund të konsiderohet fajtor”/ Hoti reagon pas dorëheqjes së Thaçit
Kosova & Rajoni 08:33 - 30 Shtator, 2020

Befason zëvendësi i Hotit/ “Shefi merr bukë nga shtëpia dhe ha në zyrë”

Zëvendëskryeministri i Kosovës Driton Selmanaj ka besfasuar të gjithë me deklaratat e tij kundrejt kryetarit te qeverise, Avdullah Hoti. Si fillim ai  ka treguar se kishte...

“Nuk e kam ngrënë këtë ushqim prej 10 vitesh”/ Këngëtarja shqiptare tregon sekretin për një trup perfekt
Showbizz 15:41 - 29 Shtator, 2020

“Nuk e kam ngrënë këtë ushqim prej 10 vitesh”/ Këngëtarja shqiptare tregon sekretin për një trup perfekt

Linda Halimi është një nga këngëtaret që është vlerësuar shumë për zërin e fuqishëm që posedon.Por përveç kësaj ajo është komentuar pafund në mediat rozë për...

Life Style 16:35 - 19 Shtator, 2020

6 faktorë që mund të shtojnë rrudhat në lëkurën tuaj

Sipas  hulumtimeve , dieta juaj, zgjedhja e sapunit dhe madje edhe zakonet tuaja të përditshme mund të bëjnë që rrudhat të shfaqen në lëkurën tuaj. Zgjedhja...

Disa mënyra të provuara për të zvogëluar stresin në punë
Life Style 20:07 - 10 Shtator, 2020

Disa mënyra të provuara për të zvogëluar stresin në punë

Secili prej nesh çdo ditë është në kërkim të gjetjes së mënyrave për të zvogëluar stresin në punë! Është e dobishme të njihni dallimin midis niveleve...

Life Style 15:42 - 7 Shtator, 2020

Nga gjumi tek shtimi në peshë/ Problemet që do të hasni nëse flini menjëherë pasi keni ngrënë

Njerëzit kanë tendencë të ndjehen të përgjumur menjëherë pasi hanë dhe pas vaktit nuk duan asgjë më shumë sesa të dremitin. Por, siç rezulton, kjo është...

Sociale 09:32 - 14 Gusht, 2020

OBSH-ja hedh poshtë shqetësimet për përhapje të koronavirusit përmes ushqimit

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u ka bërë thirrje njerëzve që të mos shqetësohen nga përhapja e koronavirusit përmes ushqimit, pasi autoritetet kineze kanë thënë se...

Jo vetëm kënaqësi/ Cili është përfitimi i të bërit seks 3-4 herë në javë
Life Style 14:00 - 8 Gusht, 2020

Hiqini nga lista juaj/ Ushqimet që ulin dëshirën për marrëdhënie seksuale

Siç kemi lexuar në shumë artikuj të ndryshëm, ushqimet ndikojnë shumë në performancën seksuale. Përmbajtja e një diete jo të mirë mund të ndikojë dhe në...

Life Style 16:09 - 3 Gusht, 2020

Vajza vëmendje!/ Këto janë ushqimet që duhet të konsumoni për qerpikë të gjatë

Ekzistojnë mënyra të shumta për të përmirësuar rritjen e qerpikëve tuaj: ju mund të përdorni vajra esencialë dhe të masazhoni qepallat. Por mënyra më e lehtë...

Life Style 11:37 - 3 Gusht, 2020

Pirja e ujit para ushqimit/ Çfarë funksioni ka në organizëm

Uji është thelbësor për shëndetin e trupit tonë, ai kryen shumë funksione, për shembull, ndihmon në pastrimin e gjakut, lejon që veshkat të punojnë më pak,...

Kuriozitete 11:06 - 21 Korrik, 2020

Po hanë njëri-tjetrin/ Studiuesit: Arinjtë polarë mund të zhduken për shkak të ngrohjes globale

Një studim i ri ka paralajmëruar se arinjtë polarë mund të zhduken pas 80 vitesh për shkak të ngrohjes globale.Shkrirja e akullit të detit po detyron...

Pasojat e pandemisë/ Si ndikon tek shëndeti i grave dhe fëmijëve
Shëndeti 21:42 - 13 Korrik, 2020

Pasojat e pandemisë/ Si ndikon tek shëndeti i grave dhe fëmijëve

Deri më tani, pandemia e koronavirusit ka shkaktuar më shumë se gjysmë milioni vdekje në mbarë botën. Në këto shifra nuk përfshihet ndikimi në shëndetin e...

Life Style 09:38 - 8 Korrik, 2020

Pasojat/ Çfarë mund të ndodhë nëse hani myk gabimisht

Shumë njerëzve u ka ndodhur që gabimisht të hanë një ushqim me myk. Pas kësaj njerëzit shqetësohen për pasojat e mundshme. Në fakt, ka disa mënyra...

FOTO- Vajza me linjat më perfekte/ Këngëtarja zbulon “sekretin” e një trupi fantastik
Showbizz 14:07 - 4 Korrik, 2020

FOTO-Vajza me linjat më perfekte/ Këngëtarja zbulon “sekretin” e një trupi fantastik

Morena Taraku është një nga vajzat me trupin më seksi në showbiz. Bukuroshja nga Kosova i ka lënë të gjithë gojëhapur teksa ka publikuar së fundi...

Ndiheni të uritur gjatë gjithë kohës/ Mësoni disa truke se si të kontrolloni këtë ndjesi
Life Style 15:38 - 27 Qershor, 2020

Ndiheni të uritur gjatë gjithë kohës/ Mësoni disa truke se si të kontrolloni këtë ndjesi

Dietat mund të jenë shumë të vështira dhe me siguri që gjithë kohës ju lënë ndjesinë e urisë. Por kemi një lajm të mirë për ju....

Sociale 10:24 - 7 Qershor, 2020

Siguria e ushqimit/ Ambasada e SHBA: Përgjegjësi e qeverisë, prodhuesve dhe konsumatorëve

Ambasada e SHBA në Tiranë ka dhënë një mesazh në Ditën Botërore të Sigurisë së Ushqimit. Ambasada deklaron se siguria ushqimore duhet të tërheqë vëmendjen dhe...

Sociale 08:43 - 7 Qershor, 2020

AKU këshilla qytetarëve/ Si të hani një ushqim të sigurt dhe të pastër

Në Ditën Botërore të Sigurisë Ushqimore, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka dhënë disa këshilla për një ushqim të sigurt dhe të pastër. AKU këshillon qytetarët të...

Showbizz 11:41 - 2 Maj, 2020

5 vjetori i Princeshës Charlotte/ Feston ditëlindjen duke shpërndarë ushqim falas

Familja mbretërore në Mbretërinë e Bashkuar ka publikuar foto të reja të Princeshës Charlotte, vajzës së Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit , duke shpërndarë ushqim për...