Connect with Us

All posts tagged "uria"

Pse nuk duhet të presim të ndjehemi të uritur për të ngrënë?
Life Style 13:23 - 18 Tetor, 2020

Pse nuk duhet të presim të ndjehemi të uritur për të ngrënë?

Uria mund të jetë një shenjë e shkëlqyeshme që metabolizmi juaj është ndezur dhe trupi juaj po punon ashtu siç duhet. Megjithatë, edhe pse e natyrshme,...

Mbi 1 milionë të vdekur, kanibalizëm/ Faktet më të tmerrshme rreth Rrethimit të Leningradit
Blog 08:26 - 10 Shtator, 2020

Mbi 1 milionë të vdekur, kanibalizëm nga uria/ Faktet më të tmerrshme rreth Rrethimit të Leningradit

Kur gjermanët rrethuan Leningradin (sot Shën Petersburg) më 8 shtator 1941, ata planifikuan të shkaktonin ngrirjen dhe vdekjen e banorëve nga uria. Por ata nuk e...

Sa kohë mund të mbijetojnë njerëzit pa ushqim ose ujë?
Blog 08:40 - 11 Korrik, 2020

Sa kohë mund të mbijetojnë njerëzit pa ushqim ose ujë?

Përkundër asaj që mund të pretendojnë disa guru (njerëz që praktikojnë meditimin e thellë), njerëzit nuk janë qenie që mund të mbijetojnë vetëm me ajër dhe...

"Listat e mbyllura" kundër "listave të mbyllura"
Opinione 16:36 - 17 Mars, 2020

Nga Artan Fuga/ Uria për para pa punë po rritet!

T’i mbaj njerëzit në shtëpi që të mos përhapet epidemia? Mirë do të ishte! Mirë do t’i mbaj në shtëpi, por çfarë do të bëj sepse...

Blog 08:23 - 16 Janar, 2020

Një dimër bërthamor do të shkaktonte uri në mbarë botën/ Ja çfarë do të mund të hamë

Më shumë se 2 shekuj më parë, shpërthimi më i madh vullkanik në historinë e regjistruar, çoi në pragun e urisë miliona njerëz në Amerikën e...

Aktualitet 08:45 - 31 Maj, 2017

Ushqimi që nuk duhet ta hani kurrë, edhe nëse po vdisni nga uria!

Nuk e kishim menduar kurrë, por një nga shefat më të njohur në botë, Anthony Bourdain, sapo zbuloi cili është ushqimi që nuk duhet ngrënë asnjëherë,...

Kuriozitete 23:52 - 30 Prill, 2015

Ja si të ndaloni urinë

Shkencëtarët e Harvardit kanë identifikuar një network neutral që kontrollon urinë. Dhe tregon se si ta aktivizoni atë në mënyrë që të mos ndieni uri. Kërkimet,...

Aktualitet 20:00 - 21 Dhjetor, 2014

Ngjela: Socializmi shqiptar i Enver Hoxhës po përsëritet/ Shqiptarët drejt urisë

Avokati Spartak Ngjela ne nje postim te tij ne rrjetin social facebook shkruanse se socialiszmi i Enver Hoxhes po perseritet dhe duhet nje reagim i menjeheshem...