Connect with Us

All posts tagged "universitete"

Politikë 17:38 - 27 Maj, 2020

Edmond Panariti: “Zgjedhjet në Universitete, si “projeksion” i atyre vendore dhe politike!

Ish ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, ku kërkon kthimin e vëmendjes edhe tek ajo cka po ndodh në...

Lajme 20:04 - 10 Maj, 2020

Zgjedhjet në universitete/ Publikohet lista e kandidatëve për postet drejtuese

Publikohet lista e kandiddatëve për rektorë në universitetet ku Artan Hoxha, dekani i Fakultetit të Drejtësisë vijon të mbetet i vetmi kandidat për Rektor të Universitetit...

Politikë 14:44 - 8 Maj, 2020

Shtyrja e zgjedhjeve në universitete/ PD zbulon “planin” e Ramës

Partia Demokratike ka reaguar lidhur me vendimin e Ministrisë së Arsimit për shtyrjen e datës së zgjedhjeve në Universitete. Sipas PD, tërheqja e qeverisë nga krimi...

Politikë 11:13 - 8 Maj, 2020

Debatet dhe përplasjet/ Shtyhet data e zgjedhjeve në universitete

Shtyhet data e zgjedhjeve për rektor dhe për anëtarë të senatit në universitete që ishte vendosur të mbaheshin më 12 qershor Ministrja e Arsimit, Besa Shahini...

Politikë 19:40 - 6 Maj, 2020

Zgjedhjet në universitete/ Mynyr Koni letër Besa Shahinit: Shtyji

Më 12 qershor është parashikuar që të zhvillohen zgjedhjet për organet e reja drejtuese në universitetet e Tiranës. Ditën e sotme rektori i Universitetit të Tiranës,...

Sociale 19:00 - 6 Maj, 2020

“Nuk plotësohen kushtet optimale”/ Sindikata e Punonjësve të Universiteteve kërkon shtyrjen e zgjedhjeve

Sindikata e Punonjësve të Universiteteve të Shqipërisë ka reaguar lidhur me situatën e krijuar në procesin mësimor nga Covid-19 dhe për zgjedhjet në universitete. Sindikata e...

Sociale 20:39 - 4 Maj, 2020

Rikthimi i studentëve në auditore/ Shahini ultimatum rektorëve: Paraqisni planet sesi do të veprojmë

Ministrja e Arsimit Besa Shahini, ka zhvilluar sot një komunikimin online me rektorët e universiteteve publike mbi marrjen e masave për mbylljen e vitit akademik 2019-2020....

Shkrirja e Akademisë/ Ish-deputetja demokrate shpërthen në akuza
Politikë 19:04 - 3 Maj, 2020

Zgjedhjet për rektor/ Vokshi: Rama po shfrytëzon pandeminë për të vënë njerëzit besnikë në krye të universiteteve

Ish- deputetja e PD, Albana Vokshi deklaroi pasditen e sotme se mësimi online ka dështuar. Sipas saj më shumë se 40% e nxënësve nuk kanë mundur...

Politikë 14:03 - 30 Prill, 2020

“Besa Shahini mos na vrit!”/ Fuga “shpërthen” ndaj ministres

Akademiku Artan Fuga ka dalë kundër  ministres së Arsimit Besa Shahini pas vendimit të kësaj të fundit për të rikthyer në auditore studentët. Fuga shkruan se...

Sociale 18:17 - 21 Prill, 2020

Ende asnjë vendim për shkollat dhe turizmin/ Rama: Risku është i madh, javën që vjen do flasim

“Javën tjetër do të kemi një vendim për shkollat dhe universitetet”. Kështu deklaroi kryeministri Edi Rama gjatë një videolive në rrjetet sociale, teksa po fliste për...

Lajme 14:00 - 17 Shkurt, 2020

“Trefishi i buxhetit për bileta avioni”/ Zbulohet shuma që parashikohet për udhëtimet e rektorëve dhe dekanëve

Universiteti i Tiranës gjatë 2020 parashikon miliona lekë shpenzime bileta avioni duke e trefishuar buxhetin krahasuar me një vit më parë. Administratori i UT-së Skerdi Dafa...

Vetingu 16:56 - 4 Shkurt, 2020

Vetting edhe në Universitete/ Kandidatët për rektor dhe dekanë do të kalojnë në “filtër”

Jo vetem prokurorët gjykjatësit dhe policët, por tashmë edhe rektorët e dekanët do të kalojnë në filtrin e vettingut. Të gjithë aspirantët e rinj, apo titullarët...

Aktualitet 19:04 - 11 Korrik, 2019

Farsa e Shahinit me zgjedhjet në universitete/ Vokshi nxjerr dokumentet kompromentuese

Ish deputejta e Partisë Demokratike, Albana Vokshi ka denoncuar sot zgjedhjet në Bordin e Universiteteve. Vokshi shkruan në rrjetet sociale se zgjedhjet në bord nuk janë...

Aktualitet 22:02 - 21 Maj, 2019

Qeveria ka kapur “kokat” e universiteteve/ Rama kontrollon gjithçka

“Qeveria vazhdon të ketë kontroll të plotë mbi universitetet. Pedadogët janë kapur, Rektori është kapur, bordet janë kapur. Senati dhe Rektori nuk kanë asgjë në dorë.”...

Aktualitet 08:45 - 10 Shkurt, 2019

Studentët “ngelin në klasë” pedagogët në 7 universitete

Studentët e shtatë universiteteve në vendin tonë i kanë “ngelur në klasë” pedagogët e tyre. Ky rezultat erdhi pas një kërkimi shkencor i realizuar nga Kontrolli...

analisti dhe gazetari andi bushati
Aktualitet 14:49 - 24 Janar, 2019

Miti që po thyhet në universitete

Ajo që po ndodh në universitete është një festë e vërtetë demokracie. Ndoshta, një ngjarje e pa precedent në këto tre dekada që pas rënies së...

Aktualitet 11:32 - 10 Janar, 2019

Ndryshon strategjia/ Studentët ngujohen në universitete

Mbrëmjen e djeshme, studentët kanë zgjedhur një formë të veçantë të protestimit. Ishin të rinjtë e Juridikut ata që zgjodhën të parët që të ngujohen në...

Aktualitet 12:35 - 23 Dhjetor, 2018

Pedagogët e Filologjikut i bashkohen studentëve/ Firmosin peticion kundër ligjit për Arsimin e Lartë

Pedagogët e Universitetit të Tiranës kanë dalë hapur në mbështetje të studentëve protestues, kundër ligjit për Arsimin e Lartë duke firmosur një peticion. 51 pedagogët, në...

Aktualitet 18:52 - 12 Dhjetor, 2018

Video-Fiks Fare paralajmëron skandalin/ Universitetet me laboratorë të viteve 70’

Mbrëmjen e sotme në emisionin Fiks-Fare do transmetohet një tjetër skandal. Në këtë puntatë do publikohet gjendja skandaloze e universiteteve në vendin tonë, të cilët funksionojnë...

Aktualitet 18:38 - 9 Dhjetor, 2018

“Sëmundjen nuk mund ta kuroj unë”/ Rama sulmon Universitetet

Kryeministri Edi Rama në ftesën publike që i bëri studentëve për të dialoguar ditën e nesërme në orën 11:00 përmes lidhjes së drejtpërdrejtë në “Facebook”, nuk...

Aktualitet 18:38 - 6 Dhjetor, 2018

Zbulohet mashtrimi i qeverisë/ Kjo është skema e menaxhimit të universiteteve

Protestave të studentëve për tarifat e shkollimit, kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, iu justifikuan duke thënë se universitetet vetëmenaxhohen dhe se ishin...

Kryeministri Rama drejt doreheqjes?
Aktualitet 17:10 - 5 Dhjetor, 2018

Tarifat e studimit/ Rama: VKM është kërkuar nga universitetet

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar në një postim në rrjetet sociale se si qëndron e vërteta e tarifave të universitetit. Duke i renditur  në pesë pika,...

Aktualitet 16:30 - 2 Dhjetor, 2018

Hapen procedurat/ Ja studentët që përjashtohen nga tarifa e shkollimit

Universitetet e vendit kanë hapur procedurat për studentët që do të përjashtohen nga tarifat e shkollimit. Ndryshe nga vitet e tjera, këtë vit akademik do të...