Connect with Us

All posts tagged "unicef"

Blog 08:26 - 14 Shkurt, 2020

A mund të vrasë koronavirusi 50 milionë njerëz në mbarë botën?

Nga Michael Le Page & Debora MacKenzie, “New Scientist” * Nëse nuk ndalet përhapja e tij, koronavirusi i ri mund të infektojë 60 përqind të popullsisë...

Politikë 18:07 - 1 Tetor, 2019

Braktisja e shkollës/ Besa Shahini diskutim me drejtoren rajonale të UNICEF

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka vizituar shkollën 9 vjeçare “Ardian Klosi” së bvashku me drejtoren rajonale të UNICEF-it Afshan Khan. Shahini bën me dije se...

Aktualitet 17:35 - 10 Prill, 2019

“Jam e lumtur që po takoj heronj”/Rita Ora flet për herë të parë pas mbërritjes

Këngëtarja shqiptare Rita Ora është shfaqur në takimin e parë me mediat pas vizitës së saj në kuadër të UNICEF, gjatë ditës së saj të dytë...

Aktualitet 17:22 - 8 Prill, 2019

Shifrat alarmante/ Në vit shfrytëzohen për prostitucion 2 milion fëmijë

Miliona fëmijë nga mosha 11-14 vjeç, çdo vit nga 127 vende të botës bëhen viktima të trafikimit, me qëllim prostucionin ose punën në të zezë në...

si u fsheh krimi
Aktualitet 18:14 - 11 Shkurt, 2019

Përdhunimi i 13 vjeçares/  Reagon UNICEF

Ngjarja e Kavajës me përdhunimin e 13 vjeçares dhe përcjellja e saj nga media, ka sjellë dhe reagimin e UNICEF. Nëprmjet një deklarate zyrtare, organizata e...

Aktualitet 09:55 - 26 Nentor, 2018

Lundrimi i fëmijëve në internet/ UNICEF jep alarmin

Gjatë samitit për abuzimin e fëmijëve në internet, Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, UNICEF ka publikuar shifra dhe fakte tronditëse. Referuar të dhënave të...

Aktualitet 21:49 - 28 Qershor, 2016

UNICEF, raport mbi gjendjen e fëmijëve

Gati 70 milion fëmijë nën moshën pesë vjeçare mund të vdesin deri në vitin 2030, nëse qeveritë dhe partnerët e tyre nuk do të shtojnë përpjekjet...

Bota 19:21 - 24 Prill, 2015

Jemen/UNICEF: Të paktën 115 fëmijë të vrarë që prej 26 marsit

Të paktën 115 fëmijë janë vrarë në Jemen që prej nisjes së fushatës ajrore më 26 mars nga Arabia Saudite kundër rebelëve shiitë, tha sot UNICEF-i....

Aktualitet 17:00 - 1 Prill, 2015

UNICEF: 62 fëmijë të vrarë nga konflikti në Jemen

Të paktën 62 fëmijë janë vrarë e 30 janë plagosur gjatë një jave të nisjes së operacioneve ushtarake në Jemen. Faktin e denoncon organizata për të...

Aktualitet 14:45 - 2 Mars, 2015

Qindra fëmijë merren peng, shndërrohen në ushtarë

Qindra djem të rinj nga Sudani i Jugut janë rrëmbyer nga ektremistët e Shtetit Islamik, duke u shndërruar në fëmijë ushtarë. Lajmi është bërë i ditur...