Connect with Us

All posts tagged "unaza e re"

Politikë 11:39 - 23 Janar, 2020

Mbyllja e hetimeve për tenderin tek Unaza e Re/ LSI: Duhet të ishte subjekti i parë i hetimit nga SPAK

Sekretari i Përgjithshëm Endrit Braimllari ka reaguar lidhur me për mbylljen e hetimeve për Unazën e Re. Kujtojmë se Prokuroria e Tiranës mbylli në prag të...

Politikë 21:49 - 17 Dhjetor, 2019

Plas “lufta” brenda PD/ Mbështetësit e Balliut dhunojnë të deleguarit e Bashës

Dhunohen anëtarët e grupit të punës që Partia Demokratike e Bashës ka dërguar për të organizuar krijimin e degës së re, numër 16 në zonën e...

Sociale 10:41 - 27 Nentor, 2019

Banorët e Unazës së re solidarizohen me të dëmtuarit nga tërmeti/ Ofrojnë strehim për të pastrehët

Banorët e Unazës së re janë solidarizuar me qytetarët e prekur nga dëmet e tërmetit katastrofal të një dite më parëm i cili fatkeqësisht la pas...

Politikë 11:12 - 18 Nentor, 2019

Projekti i Unazës së Re/ Balliu nxjerr dokumentat: Eshtë pa një leje të vlefshme ndërtimore

Ish deputeti i PD, Klevis Balliu deklaron se projekti i Unazës së Re, është pa leje të vlefshme ndërtimore. Sipas Balliut, “rol kyç në skemën e...

Jamarbër Malltezi, anëtar i kryesisë dhe drejtues i Departamentit për Ambjentin, Pyjet dhe Turizmin në PD
Politikë 23:36 - 14 Nentor, 2019

Legalizimet tek Astiri/ Malltezi akuza Ramës, fajëson edhe PD

Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamabër Malltezi, i ftuar në studion e emisionit “Open”, ka folur në lidhje me çështjen e legalizimeve tek...

Politikë 22:21 - 13 Nentor, 2019

“A do ta shpërndajë Parlamentin?”/ Meta e thotë prerë, qëndrim edhe për aksionin tek Astiri

“Presidenti do të sillet gjithmonë me përgjegjshmërinë maksimale, në interesin më të përgjithshëm të popullit shqiptar”, kështu është shprehur Presidenti Ilir Meta gjatë konferencës së tij,...

Politikë 23:17 - 12 Nentor, 2019

Artan Lame i vërsulet çunit të Fahriut/ Ligjin e votoi qeveria juaj

Ndërsa Klevis Balliu e mbronte me fanatizëm çështjen e banorëve të “Unazës së re” , ku tregoi dhe një foto ku gjysma e një godine ishte...

Politikë 19:50 - 12 Nentor, 2019

Republika e Re e Bashës “shiti” banorët e Unazës/ Ja çfarë premtonte Balliu një vit më parë

Mëngjesin e sotëm IKMT dhe policia mësynë në zonën e “Astirit” duke shembur 37 banesa për t’i hapur rrugë ndërtimit të aksit të Unazës së Re....

Sociale 13:40 - 12 Nentor, 2019

Foto-Përplasje, gaz lotsjellës dhe persona të lënduar/ Policia blindon Astirin, IKMT vijon shembjen e objekteve

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit vijon aksionin për shembjen e 33 objekteve në zonën e “Astirit” për t’i hapur rrugë ndërtimit të aksit të Unazës...

Politikë 19:10 - 11 Nentor, 2019

“Punën e Markut po e bën Lulzim Basha”/ Balliu akuza drejtësisë shqiptare

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu, ka ngritur akuza ndaj drejtësisë shqiptare. I ftuar në Ora News, mbrëmjen e sotme, Balliu është shprehur se “Arta Marku...

Politikë 18:59 - 10 Nentor, 2019

“Projekti i Unazës së Re korruptiv”/ Balliu ripërsërit argumentet, thirrje Prokurorisë për hetim

Në protestën e përnatëshme tek zona e Unazës së Re, banorët e Astirit të shoqëruar edhe nga përfaqësues të Partisë Demokratike kanë vijuar thirrjet për mbrojtjen...

Politikë 17:17 - 10 Nentor, 2019

Pas DH Albania, PD denoncon skandalin e radhës me punimet tek Unaza e Re

Ish deputeti demokrat, Klevis Balliu, përmes një deklarate publike nga selia blu ka denoncuar “skandalin e rradhës të qeverisë me punimet tek Unaza e Re.” Sipas...

Politikë 19:07 - 9 Nentor, 2019

“Dhuna nuk është zgjidhje e askujt”/ PD thirrje deputetëve socialist: Mos dëgjoni Edi Ramën

Nga Unaza e Re, mbrëmjen e sotme, ish deputeti demokrat Klevis Balliu, pas punonjësve të IKMT-së, nuk i ka kursyer thirrjet edhe ndaj socialistëve. Teksa shprehet...

Politikë 17:18 - 4 Nentor, 2019

“Rama, pengues i dialogut me banorët”/ Balliu akuza kryeministrit: Nuk lejon as “të tijët” të bashkëpunojnë

“Qeveria nuk pranon të dialogojë me banorët”, kështu është shprehur edhe njëherë ish deputeti Klevis Balliu teksa komentonte protestat e banorëve të Unazës së Re. Ish...

Politikë 18:59 - 3 Nentor, 2019

1 vjetori i protestës së Unazës së Re/ Berisha: Më e pamposhtura në historinë e Shqipërisë dhe Europës

Ish kryeministri Sali Berisha ka shprehur nderime për banorët e Unazës së Re të cilët protestojnë prej një viti në mbrojtje të banesave të tyre. Sipas...

Politikë 18:02 - 3 Nentor, 2019

Nuk ndalen banorët e Unazës/ Sot 1 vit rezistencë nga fillimi i protestës

Sot mbushet një vit nga fillimi i protestës së banorëve të Astirit kundër shembjes së shtëpive të tyre të cilat preken nga projekti për ndërtimin e...

Politikë 18:39 - 28 Tetor, 2019

Zhbllokohet çështja e “Unazës së Re”/ Shpallet fituesi i tenderit për lotin e parë te “Shqiponja”

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka shpallur fituesin e tenderit për për lotin e parë të Unazës së Re, segment i pezulluar muaj më parë pas skandalit me...

Sociale 14:55 - 14 Tetor, 2019

Gratë e Unazës së Re injorojnë ndjesën e ambasadorit/ Do bëjmë peticion që të shpallet “NON GRATA”

Pas ndjesës së ambasadorit të OSBE, Bernd Borschard kanë reaguar gratë protestuese të Unazës së Re. Gratë të cilat qendrojnë përpara Gjykatës, ku do të jepet...

Politikë 20:47 - 11 Tetor, 2019

Ndërhyrja e policisë në Unazë/ PD: Stop dhunës shtetërore, arrestimet të jashtëligjshme

Partia Demokratike ka reaguar pas arrestimeve të banorëve të Unazës së Re, mbrëmjen e sotme,  nga policia. “Me urdhër politik të Edi Ramës, njeriut që kishte...

Politikë 19:41 - 10 Tetor, 2019

Protesta te “Unaza e Re”/ Banorët injorojnë ligjin, bllokojnë rrugën

Pavarësisht se kanë kaluar 2 ditë nga hyrja në fuqi e VKM-së që thotë se “bllokimi i rrugëve përbën vepër penale”, banorët e Unazës së Re...

Kronika 09:33 - 10 Tetor, 2019

“Ndal arrestimet dhe terrorin”/ Berisha “ultimatum” Ramës

Ish-kryeministri Sali Berisha i ka drejtuar një thirrje të fortë sot kryeministrit Edi Rama të ndalë terrorin dhe arrestimet ndaj protestuesve të Unazës së re. Në...

Kronika 21:45 - 23 Shtator, 2019

Moti i keq/ Përplaset një makinë tek Unaza e Re

Ndërsa pjesa më e madhe e Tiranës ndodhet nën ujë sipasojë e përmbytjeve nga reshjet e dendura, është shënuar dhe aksidenti i parë. Mësohet se një...

Opinione 15:33 - 4 Shtator, 2019

Nga Mentor Kikia/ Përse policia vazhdon të lejojë bllokimin e Unazës së Re çdo natë?

Unë e mbështes rezistencën e pashembullt të banorëve të Unazës së Re. Ata janë në të drejtën e tyre, para ligjit dhe para Zotit, për të...