Connect with Us

All posts tagged "Ukraine"

Bota 11:31 - 3 Mars, 2020

Ukraina konfirmon rastin e parë me koronavirus

Ukraina ka konfirmuar rastin e saj të parë me koronavirus. Njoftimin e ka dhënë zëvendës Ministri i Shëndetësisë, Viktor Lyashko i cili tha se rasti ishte...

Bota 16:22 - 17 Janar, 2020

Publikimi i audio-përgjimeve/ Kryeministri ukrainas jep dorëheqjen

Kryeministri i Ukrainës, Oleksiy Honcharuk ka dhënë dorëheqjen ditën e sotme pas publikimit të një audio-regjistrimi gjatë të cilin ai dëgjohet duke bërë komente denigruese ndaj...

Bota 21:41 - 9 Janar, 2020

“Avioni ukrainas u rrëzua nga raketa iraniane”/ Kryeministri i Kanadasë: Mund të ketë qenë pa qëllim

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau ka deklaruar se ka prova që tregojnë se avioni ukrainas është rrëzuar nga raketa iraniane. Sipas BBC, kryeministri kanadez thotë se...

Bota 20:55 - 27 Dhjetor, 2019

Pema e Vitit të Ri rikthehet në qytetin fantazmë të Çernobilit

Pas 33 vitesh, në qytetin “fantazmë” të Çernobilit, është zbukuruar sërish pema e Vitit të Ri. Që nga viti 1986, qyteti i Pripyat i gjendur 3...

Blog 08:34 - 9 Dhjetor, 2019

Pse protestat degradojnë shpesh në akte dhune?

Nga Kai Thaler “Foreign Policy” * Sa herë që protestuesit përleshen me policinë, djegin automjete, apo thyejnë xhamat e godinave publike apo bizneseve, bie në sy...

Blog 15:02 - 24 Nentor, 2019

Pikëpyetjet mbi korrupsionin në Ukrainë/ A po i mbron Trump taksapaguesit amerikanë?

Nga Craig Shirley “Newsmax” Nëse financimi i një kauze fisnike, nënkupton lejimin e korrupsionit, a ia vlen ajo ende të financohet? A është akoma një kauzë...

Politikë 16:03 - 30 Tetor, 2019

Kryesimi i OSBE-së në vitin 2020/ Shqipëria çel zyrën e misionit në Ukrainë

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj ka njoftuar se Këshilli i Ministrave i Republikës së Shqipërisë ka marrë vendim për hapjen...

Bota 08:58 - 4 Tetor, 2019

SHBA i shesin Ukrainës raketa anti-tank

Javelin është i vogël, i lehtë dhe konsiderohet një nga raketat më të rrezikshme. Ai e kërkon objektivin në mënyrë të pavarur. Me 150 armë të...

Aktualitet 09:12 - 22 Korrik, 2019

Zgjedhjet parlamentare në Ukrainë/ Kryeson partia e presidentit Selenskyj

Nё fund tё votimeve nё Ukrainё partia e presidentit Selenskyj duket se kryeson nga numri i votave, por asaj do t’i duhet njё partner koalicioni. Rezultatet...

Aktualitet 09:16 - 23 Prill, 2019

Fitorja e Selenskyjt në Ukrainë/ Shpresa e lindur nga zemërimi

Në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë aktori i komedisë, Volodymyr Selenskyj arriti një rezultat rekord. Pse i besojnë atij kaq shumë ukrainasit dhe çfarë mund të presë...

Aktualitet 18:41 - 21 Prill, 2019

Ukrainë, kandidatët presidencialë në balotazh

Zgjedhësit në Ukrainë u drejtuan sot tek kutitë e votimit për të zgjedhur presidentin e ardhshëm të vendit. Balotazhi ka vënë përballë njeri-tjetrit presidentin aktual, Petro...

Aktualitet 18:03 - 1 Prill, 2019

Ukrainë/ Komediani Zelenskiy kryeson në zgjedhjet presidenciale

Në zgjedhjet presidenciale të Ukrainës, komediani Volodimir Zelenskiy dhe presidenti i tanishëm Petro Poroshenko kryesojnë garën, pas numërimit të mbi gjysmës së fletëve të votimit. Komisioni...

Aktualitet 17:35 - 22 Janar, 2019

Ukrainë/ Timoshenko, kandidate për Presidente

Ish-kryemisnitrja Julia Tymoshenko, ka njoftuar sot kandidaturën për Presidente. Tymoshenko e cila ka qenë kryeministri në vitet 2007 e 2010 u zotua të rimerrte kontrollin e...

Aktualitet 16:46 - 30 Nentor, 2018

Përshkallëzohet konflikti/ Meshkujt rus nuk lejohen të hyjnë në Ukrainë

Konfkiti midis Ukrainës dhe Rusisë është përshkallëzuar më tej. Mësohet se Ukraina ka ndaluar hyrjen meshkujve rusë nga 16 deri në 60 vjeç. Ky lajm është...

Aktualitet 21:24 - 28 Nentor, 2018

Përshkallëzohet konflikti/ Ukraina dhe Rusia në prag të luftës

Konflikti mes Rusisë dhe Ukrainës është përshkallëzuar. Mësohet se presidenti ukrainas, Petro Poroshenko ka deklaruar se ka një rrezik, që vendi të shkojë drejt një lufte...

Aktualitet 20:25 - 4 Shtator, 2018

Akuzat për publikimin e sekreteve shtetërore/ Gazetarja vihet në shënjestrën e Prokurorisë

Një gjykatës në Ukrainë u ka dhënë liri autoriteteve vendase, të ndërhyjnë në të dhënat personale të gazetares së Radio Evrpa e Lirë, Natalia Sadletska. Radio...

Aktualitet 20:16 - 2 Shtator, 2018

Kishte studiuar gjenocidin rus në Ukrainë/ Gjendet i vdekur historiani

Historiani ukrainas Mykola Shityuk është gjetur i vdekur në banesën e tij. Radio Europa e Lirë raporton se në trupin e historianit kishte plagë të rënda....

Aktualitet 23:53 - 31 Gusht, 2018

Rriten tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës/ Vritet lideri i separatistëve pro-rusë

Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë në rajonin e Donjeckut,  Aleksandr Zakharchenko humbi jetën të premten, si pasojë e shpërthimit në një kafene. Lajmi u bë publik nga...

Aktualitet 23:13 - 1 Gusht, 2018

Rekrutonin mercenarë për luftën në Ukrainë/ Arrestohen autorët

Policia italiane ka arrestuar 3 persona, pasi dyshohet se kanë rekrutuar mercenarë krah trupave pro rusë, për luftën në Ukrainën Lindore. Siç raporton Associate Press, në...

Bota 16:52 - 27 Shkurt, 2018

Protesta të dhunshme në Ukrainë/ Plagosen 14 policë

Protestat kundër Presidentit aktual të Ukrainës, Petro Poroshenko, kanë vijuar edhe ditën e sotme. Autoritetet ukrainase thonë se 14 policë janë lënduar gjatë përleshjeve me protestuesit...

Bota 22:43 - 18 Shkurt, 2018

Ukraina në protestë/ Kërkohet largimi i Presidentit

Protesta me qëllim largimin e Presidentit të Ukrainës, Petro Poroshenko, ka bërë bashkë mijëra protestues në Kiev dhe jo vetëm. Sipas mediave ndërkombëtare, mësohet se ish-presidenti...

Aktualitet 13:59 - 27 Shtator, 2017

Ukrainë/ Shpërthime masive në një depo ushtarake

Rreth 24 mijë persona janë evakuar pas shpërthimeve në depo ushtarake të Ukrainës. Shërbimet e emergjencës në këtë vend bëjnë të ditur se për shkak të...

Aktualitet 14:38 - 19 Shtator, 2017

Përleshje në Ukrainë, protestohet lirimi i 19 të pandehurve

Policia në Ukrainë po heton përleshjet që shpërthyen me 18 shtator, pasi një gjykatë liroi 19 të pandehur, të cilët u gjykuan për dhunën vdekjeprurëse në...