Connect with Us

All posts tagged "ukraina"

Blog 09:01 - 11 Janar, 2020

Ja si iranianët rrëzuan avionin ukrainas, duke vrarë 176 njerëz

Zyrtarët e Pentagonit kanë deklaruar për “Fox News”, se avioni ukrainas i pasagjerëve, që u rrëzua menjëherë pas ngritjes nga aeroporti ndërkombëtar i Teheranit, në orët...

Bota 08:46 - 11 Janar, 2020

Irani pranon se rrëzoi avionin ukrainas

Ushtria iraniane pranoi të shtunën në mëngjes se kishte rrëzuar “jo qëllimisht” avionin ukrainas, incident nga i cili humbën jetën të 176 njerëzit në bord. Pohimi...

Bota 11:18 - 10 Janar, 2020

Tragjedia e avionit/ Goditje padashur me raketa në Teheran?

Avioni ukranias, Boeing 737 që u rrëzua në Teheran mund të jetë qëlluar nga raketa iraniane. Kryeministri kanadez, Trudeau bëri të ditur, se ka të dhëna...

Bota 13:33 - 29 Dhjetor, 2019

Ukraina dhe forcat proruse shkëmbejnë të burgosurit

Ukraina dhe kryengritësit prorusë duan të shkëmbejnë dhe lirojnë më shumë se 140 ushtarë, aktivistë dhe gazetarë. Në lindje të Ukrainës ka filluar aksioni i lirimit...

Blog 08:22 - 20 Nentor, 2019

Tërheqje litari para samitit për Ukrainën në Paris

Para samitit për Ukrainën Lindore që zhvillohet në Paris, ka disa lëvizje politike: Kushtet e Rusisë janë plotësuar, data është caktuar. Por në një pikë qendrore...

Blog 09:45 - 30 Shtator, 2019

Tramp gaboi, por SHBA nuk mund të tolerojë as korrupsionin e familjes Bajden

Nga Sarah Chayes “The Atlantic” * Skandali i fundit Trump-Zelenski, që ka nxitur nisjen e procesit të katërt të impeachment-it në historinë e SHBA-së, po ofron...

Bota 08:33 - 27 Shtator, 2019

Selenskyj, “shërbëtor” i Donald Trump

Donald Trump ka vënë nën presion Volodymyr Selenskyjn në telefon. Kjo mund të sjellë një procedurë shkarkimi nga detyra të presidentit. Por skandaloze është edhe servilosja...

Bota 07:25 - 26 Shtator, 2019

Presidenti Trump i kërkoi Ukrainës të hetonte rivalin Biden

Presidenti amerikan Donald Trump i kërkoi presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy gjatë një telefonate në korrik të hetonte nëse ish-nënpresidenti Joe Biden mbylli një hetim për një...

Bota 15:14 - 7 Shtator, 2019

Rusia dhe Ukraina shkëmbejnë të burgosurit

Prej kohësh negociohej, tani u bë realitet: Autobusë me të burgosur lanë burgun e Moskës, Lefortovo. Edhe në Ukrainë u lanë të lirë të burgosurit. Të...

Aktualitet 17:46 - 27 Prill, 2019

Putin: Jam i hapur për bisedime me udhëheqësin e zgjedhur të Ukrainës

Presidenti rus thotë se do të donte të diskutonte konfliktin në Ukrainën lindore, nëse takohet me udhëheqësin e ardhshëm të Ukrainës. Presidenti Putin dhe presidenti i...

Aktualitet 17:10 - 1 Dhjetor, 2018

Ukraina merr masa të rrepta/ Ndalon hyrjen e 100 shtetasve rusë në vend

Shërbimi kufitar në Ukrainë ka ndaluar 100 rusë të hyjnë në vend më 1 dhjetor. Ky lajm vjen një ditë pasi presidenti ukrainas Petro Poroshenko lajmëroi...

Aktualitet 11:29 - 29 Nentor, 2018

Ukraina i kërkon ndihmë ushtarake Gjermanisë

Në konfliktin me Rusinë para gadishullit të Krimesë, presidenti ukrainas, Petro Poroshenko vazhdon kursin e konfrontimit e jo të çtensionimit. Ai i ka kërkuar drejtpërdrejt Gjermanisë...

presidenti rus vladimir putin
Aktualitet 19:50 - 22 Tetor, 2018

Sanksionet ndaj kompanive ruse/ Putin i kundërpërgjiet Ukrainës

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një dekret për vendosjen e masave ekonomike ndaj Ukrainës. Në dekretin e nënshkruar, Putin ka udhëzuar qeverinë, që të hartojë...

Bota 18:26 - 27 Qershor, 2018

Sulm kibernetik në Ukrainë/ Autoritetet akuzojnë Kremlinin

Shefi i kibernetikës ukrainase, Serhiu Demedyuk, ka dhënë alarmin se hakerat rusë piraterojnë sistemet kompiuterike. Sipas tij, nën shënjestër janë bankat dhe kompanitë energjitike. Demedyuk bën...

Aktualitet 13:36 - 23 Dhjetor, 2017

Gjermania dhe Franca japin ultimatumin/ Të respektohet armëpushimi në Ukrainë

Gjermania dhe Franca kanë kërkuar sot nga të gjitha palët e involvuara në rritjen e shkeljeve të armëpushimit në pjesën lindore të Ukrainës, që t’i ndalin...

Aktualitet 19:38 - 1 Prill, 2017

SHBA intensifikon kritikat ndaj Rusisë për Ukrainën

Administrata e Presidentit Donald Trump i intensifikoi kritikat për Moskën të premten, kur dy nga zyrtarët më të lartë të saj denoncuan sjelljen e Rusisë ndaj...

Aktualitet 11:13 - 8 Dhjetor, 2016

EU lejon 50 milion njerez te udhetojne pa viza

EU vendosi te heqe regjimin e vizave per 50 milion Ukrainas dhe Gjeorgjiane ne zonen Shengen. Bisedimet midis shteteve anetare te EU dhe Parlamentit Europian kane...

Aktualitet 10:19 - 19 Tetor, 2016

Ukraina sanksione ndaj Rusisë/ Rusal kërkon dëmshpërblima

Ukraina ka vënë sanksione të reja ndaj gjigandit të Aluminit Rus, Rusal, duke e akuzuar kompaninë për veprime që kërcënojnë sigurinë kombëtare të Ukrainës. RUSAL është...

Aktualitet 21:21 - 11 Qershor, 2016

Kosova, Turqia, Ukraina duhet të presin për liberalizimin e vizave

Konkluzioni i ministrave të Brendshëm të BE-së: Turqia nuk e arrin dot afatin e përcaktuar për liberalizimin e vizave më 1 korrik. Por edhe Kosova, Ukraina...

Aktualitet 00:43 - 15 Maj, 2016

Ukraina fiton Eurovisionin/ Ja kënga që mori pikët maksimale

Ukraina është shpallur fituese e Festivalit Evropian të Këngës. “1944” performuar nga këngëtarja Jamala mori pikët maksimale nga 42 shtetet që votuan në natën finale. Emri i vërtetë i...

Bota 18:15 - 19 Shtator, 2015

Ukrainë: Tërhiqet ndalesa për disa gazetarë perëndimorë

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, mbrëmë e ka nënshkruar një urdhër për tërheqjen e ndalesës së disa gazetarëve britanikë, spanjollë dhe gjermanë. Në mesin e gazetarëve...

Bota 20:54 - 30 Prill, 2015

Kievi: Putin pranon mundësinë për vendosjen e një misioni për ruajtjen e paqes në lindjen ukrainase

Kievi konfirmoi sot se presidenti rus, Vladimir Putin kishte pranuar mundësinë e vendosjes së një misioni për ruajtjen e paqes në lindjen rebele proruse të Ukrainës,...

Uncategorized 09:47 - 18 Shkurt, 2015

Ukraina/ SHBA akuzon Rusinë për shkelje të marrëveshjes

Shtetet e BAshkuara akuzuan Rusinë për shkelje të marrëveshjes së Minskut, ndërsa Këshilli i Sigurimit të OKB0së votoi unanimisht miratimin e armëpushimit. Zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden...