Connect with Us

All posts tagged "uji"

Skandali tek Trauma/ Shiten cigare brenda në spital
Politikë 09:45 - 19 Shtator, 2020

Situatë alarmante në spitalin e Traumës/ Sallat e operacionit pa sterilizim, banjot pa ujë, mjekët të rraskapitur

Përtej propagandës, në media, duket se situata në spitalet shqiptare është tepër alarmante. Në Spitalin e Traumës, mungon uji, banjot një burim infeksioni më vete. E...

Blog 08:22 - 16 Shtator, 2020

Ku është më e rrezikuar jeta në botë?

Një raport i OKB-së thekson, se më të varfrit dhe refugjatët janë edhe më të rrezikuarit nga katastrofat. Se si përballohet një katastrofë varet shumë nga...

“Përse i ke paguar dritat dhe ujin, burri i shtëpisë jam unë dhe jo ti”/ Sherr në familje, dhunohet barbarisht gruaja 
Kronika 13:55 - 31 Gusht, 2020

“Përse i ke paguar dritat dhe ujin, burri i shtëpisë jam unë dhe jo ti”/ Sherr në familje, dhunohet barbarisht gruaja 

“Përse e pagove ujin dhe dritat?”, pas kësaj pyetjeje një 59-vjeçare është ndodhur nën dhunën e bashkëshortit, i cili e ka goditur derisa ajo është shtrirë...

Life Style 11:37 - 3 Gusht, 2020

Pirja e ujit para ushqimit/ Çfarë funksioni ka në organizëm

Uji është thelbësor për shëndetin e trupit tonë, ai kryen shumë funksione, për shembull, ndihmon në pastrimin e gjakut, lejon që veshkat të punojnë më pak,...

Sa kohë mund të mbijetojnë njerëzit pa ushqim ose ujë?
Blog 08:40 - 11 Korrik, 2020

Sa kohë mund të mbijetojnë njerëzit pa ushqim ose ujë?

Përkundër asaj që mund të pretendojnë disa guru (njerëz që praktikojnë meditimin e thellë), njerëzit nuk janë qenie që mund të mbijetojnë vetëm me ajër dhe...

Prej 5 ditësh i shtruar te Infektivi/ Humb jetën një tjetër pacient me Covid
Shëndeti 13:54 - 22 Qershor, 2020

“Vatrat në QSUT janë izoluar”/ Paralajmëron mjeku: Kujdes, virusi qëndron edhe në ujë 

Mjeku i njohur Andi Koraqi ka folur sot në lidhje me situatën e koronavirusit në vendin tonë. Në një intervistë me gazetaren e Report Tv, Doris...

“Thuaj që vdiq nga koronavirusi”/ Pipero i përgjigjet qytetarit: Nuk ka shans...
Shëndeti 08:51 - 27 Maj, 2020

“Virulenca e Covid-19 në rënie”/ Pipero: Duhet të hapemi shpejt, uji i detit nuk e transmeton virusin

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero në një intervistë për “Abc e Mëngjesit”, ka deklaruar se tashmë është koha që të hapemi. Pipero në fjalën e tij me...

Shëndeti 09:03 - 26 Maj, 2020

Tritan Kalo jep lajmin e mirë/ Uji dhe dielli ndihmojnë në luftën ndaj Covid-19

Mjeku Tritan Kalo në një intervistë për Abc e Mëngjesit është shprehur se tashmë kurba e koronavirusi është në rënie në të gjithë botën dhe jo...

Shëndeti 21:03 - 16 Maj, 2020

“Do bëjmë plazh”/ Kalo: Duhet kujdes për higjenën dhe ujin

Mjeku Tritan Kalo u tregua optimist për pushimet e verës dhe deklaroi se shqiptarët do të mund të bëjnë plazh. Kalo tha se qytetarët duhet të...

Politikë 21:03 - 31 Mars, 2020

Rama i prerë/ “Kush harxhon drita dhe ujë t’i paguajë, po e patët të vështirë kursejini”

Kryeministri Edi Rama ka theksuar edhe njëherë se dritat dhe uji nuk do të falen për asnjë qytetar. Gjatë një live në rrjetet sociale, Rama telefonoi...

Ekonomi 08:16 - 31 Janar, 2020

Qeveria kërkon hua rekord nga BB për projektin e furnizimit me ujë/ Çmimi pritet të rritet me 75%

Qeveria shqiptare ka dorëzuar pranë Bankës Botërore një projekt lidhur me programin Kombëtar të furnizimit me ujë dhe kanalizimet duke kërkuar financim në vlerën 725 milionë...

Sociale 17:26 - 18 Dhjetor, 2019

Nis puna për heqjen e depozitave të ujit nga pallatet

Pas miratimit dy ditë më parë nga Këshilli Bashkiak i Tiranës, ka nisur puna për heqjen e depozitave të ujit nga pallatet e shpallura të pabanueshme...

Lajme 19:04 - 16 Dhjetor, 2019

UKT merr vendimin/ Pezullohen faturat e ujit për familjet e prekura nga tërmeti

Kur po bën rreth tre javë që u regjistrua tërmeti i fuqishëm, ku mbetën viktimë 51 persona, Shoqëria e Ujësjellës – Kanalizimeve në Tiranë ka vendosur...

Sociale 13:14 - 9 Dhjetor, 2019

Kripërat minerale në ujin e pijshëm lehtësojnë proceset e tretjes dhe funksionin e të gjitha organeve/ Si t’i dallojmë ujërat që konsumojmë?

Nutricionistja Albana Daka, në një intervistë dhënë për revistën … shpjegon dallimin midis llojeve të ujërave, vlerave që ata kanë dhe çfarë ndikimi kanë në organizimin...

Sociale 09:38 - 16 Nentor, 2019

Uji i “rëndë” parandalon kancerin e stomakut/ Si ndikon “mbetja e thatë” në organizëm?

Studime të institucioneve prestigjioze në Azi, Europë dhe Amerikën e veriut, të përmbledhura në raportin e Organizatës Botërore e Shëndetësisë, “Ushqyesit në ujë të pijshëm” kanë...

Sociale 09:37 - 12 Nentor, 2019

Konsumi i ujit të rëndë ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Efektet e veçanta kurative, Raporti i OBSH: Konsumimi i ujit të rëndë ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës Për të minimizuar rrezikun e sëmundjes së zemrës,...

Politikë 08:54 - 29 Tetor, 2019

Magnezi, elementi më jetik për trupin e njeriut, 80 për qind prej nesh kanë mungesa të tij

Mungesa e magnezit diagnostikohet shpesh në mënyrë të gabur, pasi nuk shfaqet në analizat e gjakut. Në fakt, vetëm 1 për qind e magnezit që përmban...

Veliaj i shkruan letër nxënësve/ “I përvishet” Ina Zhupa: Propaganda nuk e fsheh dot dështimin
Sociale 15:33 - 27 Shtator, 2019

Skandali me ujin në Tiranë/ Paguajmë fatura marramendëse për fekale

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar skandalin e radhës me ujin e në Tiranë. Në videon e publikuar nga Berisha, duket qartë se uji që shkon...

Sociale 20:32 - 25 Shtator, 2019

Skandali/ Gjysma e Tiranës pa ujë, pjesa tjetër furnizohet me ujë të ndotur

Tirana vijon të vuajë mungesën e ujit të pijshëm prej ditësh. Megjithëse UKT doli më herët në një deklaratë ku theksonte se mungesa e ujit kishte...

Politikë 11:12 - 21 Shtator, 2019

Erion Veliaj nuk heq dorë nga mashtrimi/ Ja si po rrezikon jetën e qytetarëve

Partia Demokratike ka hedhur akuza të forta sot në drejtim të kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj. Ish-deputetja e PD-së, Oriola Pampuri, në një deklaratë për mediat...

Veliaj i shkruan letër nxënësve/ “I përvishet” Ina Zhupa: Propaganda nuk e fsheh dot dështimin
Politikë 14:57 - 1 Shtator, 2019

Foto-“Erdhi uji”/ Rrjeti “masakron” Erion Veliajn

Jemi në vitin 2019, dhe ndërkohë kryetqyteti i Shqipërisë ende vuan mungesën e ujit të pijshmë. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj trumbeton fort në media çdo...

Sociale 08:26 - 26 Gusht, 2019

Tarifat e ujit rriten me 44%/ Ujësjellësi i Tiranës dyfishoi fitimet në 10 mln euro

Ndërmarrja e Ujësjellësit të Tiranës rezultoi me fitim 1.2 miliardë lekë (para taksave) ose rreth 10 milionë eurogjatë vitit 2018, nga 4.3 milionë euro vitin e mëparshëm, me më shumë se dyfishim. Sipas të dhënave zyrtare të kompanisë të raportuara...

Denoncim 22:00 - 26 Korrik, 2019

“Vendi në prag epidemie”/ Berisha denoncon skandalin me ujin e pijshëm

Ish kryeministri Sali Berisha ka bërë publik mesazhin e një qytetari nga Fieri i cili denoncon problematikat me furnizimin me ujë të pijshëm. Qytetari shkruan se...