Connect with Us

All posts tagged "uashington"

Bota 15:28 - 4 Janar, 2020

Vrasja e Kasem Sulejmanit/ Rritet çmimi i naftës

Të premten çmimi i naftës u rrit dhe aksionet u ulën në tregjet më të mëdha botërore pas lajmit të vrasjes nga forcat amerikane të gjeneralit...

Bota 10:10 - 1 Janar, 2020

Armët bërthamore/ Kim Jong Un ka një paralajmërim për vitin e ri

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, theksoi sot se vendi i tij po i jep fund moratoriumit në testet e armëve bërthamore dhe raketat...

Ekonomi 15:58 - 31 Gusht, 2019

Pezullohet gjoba 110 mln euro ndaj Shqipërisë/ Arbitrazhi rihap gjyqin me Becchettin

Gjykata Ndërkombëtare e Arbitrazhit në Uashington pezulloi ekzekutimin e gjobës 110 milionë euro kundër Shqipërisë për konfliktin me biznesmenin italian, Francesco Bechetti, pasi çështja mund të...

Bota 13:54 - 1 Maj, 2019

“Drejtësi për krimet e luftës”/ Protestë para ambasadës serbe në Uashington

Të mbijetuar të luftës në Kosovë dhe familjarë të viktimave, si edhe përfaqësues të komunitetit shqiptaro-amerikan, mbajën këtë të martë një protestë të planifikuar para ambasadës...

ministri i jashtem, gent cakaj ne shba
Aktualitet 11:50 - 8 Shkurt, 2019

Kryesimi i OSBE-së/ SHBA: Mbështesim Shqipërinë

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj gjatë qëndrimit të tij në SHBA, në kuadër të ministerialit të Koalicionit Global Kundër ISIS,...

Aktualitet 11:32 - 2 Tetor, 2018

Meta takim me senatorin Roy Blun/ “SHBA-të, partneri ynë strategjik”

Presidenti Ilir META u prit në Uashington, në Senat, në një takim të veçantë nga Senatori Roy Blunt, Zëvendëskryetar i Konferencës të Senatorëve Republikanë. “SHBA, –...

Aktualitet 22:42 - 7 Gusht, 2018

Sanksionet ndaj ministrave/ Delegacioni turk niset drejt Uashingtonit

Një delegacion diplomatik turk do të vizitojë Uashingtonin të enjten për të zbutur tensionet. Njoftimi për vizitën bëri që të frenohej rënia e shpejtë e vlerës...

Aktualitet 08:43 - 5 Gusht, 2018

Uashingtoni jep alarmin/ 1 në 3 gjyqtarë ka mbi 250 mijë euro pasuri

Shtetet Bashkuara të Amerikës u kanë dhënë një tjetër goditje gjyqtarëve në vend. Vite me parë ishte ambasadori Donald Lu ai i cili deklaroi se korrupsioni...

Aktualitet 21:07 - 13 Korrik, 2018

Uashingtoni nuk pranon klasën politike shqiptare?/ Ngjela zbulon të vërtetën

Në një postim në rrjetet sociale, avokati Spartak Ngjela, teksa ka komentuar korrupsionin aktual shqiptar, ka thënë se Uashingtoni nuk e pranon klasën e korruptuar politike...

Aktualitet 11:07 - 24 Qershor, 2018

PD-LSI në panik/ Zbulohet skenari për rrëzimin e reformës në drejtësi

Opozita shqiptare po përgatit një skenar për të rrëzuar të gjithë reformën në drejtësi. Duke qenë se deri më tani ka ngërçe në Kushtetuese, Gjykatën e...

Aktualitet 18:24 - 24 Prill, 2018

 Presidenti francez vizitë në Uashington

Siria, marrëveshja me Iranin dhe tregëtia janë çështjet më të mprehta të takimit në Uashington mes dy presidentëve, atij amerikan Donald Trump dhe atij francez Emmanuel...

Aktualitet 18:27 - 8 Shkurt, 2018

Mbahet Mëngjesi i 66-të i Lutjeve në Uashington

Presidenti Donald Trump foli sot në Mëngjesin e 66-të të Lutjeve, një ceremoni e përvitshme ku presidentët mblidhen me udhëheqës botërorë fetarë, politikë, socialë dhe të...

Aktualitet 20:49 - 27 Korrik, 2017

Donaldi i Uashingtonit anti LGBT/ Donaldi i Tiranës ende pro LGBT?!

Kur Shqipëria kishte 101 halle e probleme, kur këto telashe shqiptare  dëmtonin edhe interesat amerikane, madje në disa raste edhe interesa te rëndësishme amerikane, “Rilindja Ridge”...

Aktualitet 13:46 - 29 Prill, 2017

Fatmir Mediu në SHBA/Qëllimi i vizitës dhe takimet e zhvilluara

Kryetari i Partise Republikane, Fatmir Mediu, po zhvillon nje vizite disa ditore ne Washington DC . Ai ka zhvilluar takime ne Senat dhe Kongres, si dhe...

Bota 21:29 - 17 Nentor, 2015

Sulmet në Paris/ Hollande takime Uashington dhe Moskë

Presidenti francez Francois Hollande do të udhëtojë në Uashington dhe Moskë javën e ardhshme për të koordinuar luftën kundër ISIS, u njoftoi sot nga qeveritë e...

Bota 15:10 - 31 Korrik, 2015

Moska kercenon Uashingtonin me sanksione asimetrike

Pas njoftimit të një dite më parë të administratës amerikane për sanksione të reja ndaj Rusisë, Kremlini ka reaguar këtë të premte duke deklaruar se nuk...

Bota 11:25 - 14 Prill, 2015

Washington/Kryeministri iraken kërkon më tepër mbështetje

Kryeministri irakian, Haidar al-Abadi, pritet të kërkojë më tepër mbështetje ushtarake amerikane në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik, kur ai gjatë ditës së sotme të...

Uncategorized 10:40 - 10 Prill, 2015

Vuçiç në SHBA në maj ose në fillim të qershorit

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç do të udhëtojë për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga fundi i majit ose fillimi i qershorit, porse data...

Bota 19:33 - 30 Mars, 2015

Uashington/Të shtëna në Agjencinë e Sigurisë, një i vrarë

Një person është vrarë dhe një tjetër është plagosur rëndë në një incident me armë zjarri në njërën nga dyert e Agjencisë Kombëtare të Sigurisë në...

Kultura 11:30 - 5 Mars, 2015

Washington/Muzeumet ndalojnë shkopin për selfie

Selfie po bëhet një domosdoshmëri, e jo më vetëm një trend për turistët, por shkopinjtë që përdoren për foto selfie, në mënyrë që fotoja të kapë...

Bota 10:21 - 26 Shkurt, 2015

SHBA/Edhe Washington DC legalizon marijuanën

Washington DC është bërë shteti i radhës në Amerikë që ka legalizuar zotërimin e sasive të vogla të marijuanës. Me këtë vendim, Washingtoni i bashkohet Kolorados...