Connect with Us

All posts tagged "turqia"

Si të shmanget një luftë brenda NATO-s
Blog 08:15 - 22 Shtator, 2020

Si të shmanget një luftë brenda NATO-s

Nga Thomas Trask & Jonathan Ruhe “National Interest” Duke pasur parasysh gjithçka që ka ndodhur këtë vit, nuk do të ishte ndonjë habi po të shihnim...

Greqia përforcon mbrojtjen nga Turqia/ Blen avionë dhe anije ushtarake
Kosova & Rajoni 23:32 - 13 Shtator, 2020

Greqia përforcon mbrojtjen nga Turqia/ Blen avionë dhe anije ushtarake

Ndërsa tensionet mes dy anëtarëve të NATO-s, Greqisë dhe Turqisë, Greqia ka njoftuar për planet për blerje të avionëve të rinj luftarakë, fregata, helikopterë dhe sisteme...

Tensionet me Greqinë/ Turqia kërkon dialog për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve
Kosova & Rajoni 19:02 - 10 Shtator, 2020

Tensionet në Mesdheun lindor/ Greqia dhe Turqia nisin bisedimet në selinë e NATO-s

Zyrtarët turq dhe grekë u takuan të enjten në selinë e NATO-s për bisedime që synojnë të parandalojnë shkallëzimin e mëtejshëm ushtarak në Mesdheun lindor, ndërkohë...

Debati për detin/ Ksenofon Krisafi: Çështja e ishujve që mbetet ende e pazgjidhur
Lajme 23:27 - 7 Shtator, 2020

Debati për detin/ Ksenofon Krisafi: Çështja e ishujve që mbetet ende e pazgjidhur

Eksperti i marrëdhënieve ndërkombëtare njëkohësisht edhe anëtar i grupit negociator me Greqinë për çështjen e kufirit detar, Ksenofon Krisafi thotë se politika duhet të qëndrojë larg...

Ergogan i tregon forcën Greqisë/ Nis stërvitjen ushtarake në Qipron Veriore
Kosova & Rajoni 14:09 - 6 Shtator, 2020

Hapja e ambasadës në Jerusalem/ Turqia “godet” Kosovën: Ka shkelur të drejtat ndërkombëtare

Ministra e Punëve të Jashtme të Turqisë ka reaguar me anë të një komunikate lidhur me vendimin e Kosovës për të hapur ambasadë në Jeruzalem. Ministria...

Hulusi Akar
Bota 13:09 - 5 Shtator, 2020

Turqia nuk tërhiqet/ Nuk do të bëjmë kompromis me asnjë pjesëz të të drejtave tona

Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar është shprehur se nuk do të bëjë asnjë marrëveshje që cënon të drejtat e tyre në Mesdheun Lindor. Nga ana...

Ergogan i tregon forcën Greqisë/ Nis stërvitjen ushtarake në Qipron Veriore
Kronika 09:36 - 5 Shtator, 2020

Thellohen përplasjet Turqi-Greqi/ Paralajmërimi i frikshëm i Erdogan

Përplasjet mes Turqisë dhe Greqisë vijojnë të thellohen, ndërsa së fundi presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ka bërë edhe një paralajmërim të fortë. Sipas të përditshmes...

Mitsotakis i kërkon Turqisë të ndalë kërcënimet/ Po "rrezikon" sigurinë rajonale
Kosova & Rajoni 11:29 - 4 Shtator, 2020

Mitsotakis i kërkon Turqisë të ndalë kërcënimet/ Po “rrezikon” sigurinë rajonale

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, tha të premten se Turqia duhet të ndalë “kërcënimet”. Deklarata e tij bëhet pas palajmërimeve nga NATO-ja se të dyja vendet janë...

Turqia po përballet me "pikun e dytë të shpërthimit të koronavirusit"
Kosova & Rajoni 20:12 - 2 Shtator, 2020

Turqia po përballet me “pikun e dytë të shpërthimit të koronavirusit”

Turqia është duke u përballur me pikun e dytë të pandemisë me koronavirus për shkak të “pakujdesisë” në dasma dhe organizime tjera, ka thënë ministri turk...

Merkel takon Jens Stoltenberg/ "Shumë e shqetësuar" për konfliktin mes Turqisë dhe Greqisë
Bota 14:43 - 27 Gusht, 2020

Merkel takon Jens Stoltenberg/ “Shumë e shqetësuar” për konfliktin mes Turqisë dhe Greqisë

Merkel u shpreh “shumë e shqetësuar” për tensionet e shtuara në Detin Mesdhe. Ajo u takua në Berlin me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg....

Satire Politike 12:17 - 27 Gusht, 2020

Pse na duhet ky intelektual?/ Të gjitha rastësitë e drogës i ndodhin Ylli Ndroqit

Në datën 3 gusht 2020, SPAK bëri të ditur se me vendim të Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka sekuestruar pasurinë e...

Vatra e re e krizës në Evropë/ Greqia dhe Turqia vazhdojnë të luajnë me zjarrin
Blog 08:25 - 27 Gusht, 2020

Vatra e re e krizës në Evropë/ Greqia dhe Turqia vazhdojnë të luajnë me zjarrin

Edhe pse Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas u përpoq të ndërmjetësojë mes Greqisë dhe Turqisë, tensionet midis dy partnerëve të NATO-s vazhdojnë. Ministrja gjermane e...

"Hakmarrje" ndaj Greqisë?/ Erdogani shndërron një kishë tjetër muze në xhami
Bota 14:29 - 22 Gusht, 2020

“Hakmarrje” ndaj Greqisë?/ Erdogani shndërron një kishë tjetër muze në xhami

Zemërimi dhe protestat që shkaktoi rasti i Shën Sofisë me sa duket nuk i ka bërë asnjë përshtypje presidenti turk, Ai shndërroi tani një kishë tjetër...

Turqia bën "zbulimin më të madh" të gazit natyror në Detin e Zi
Bota 19:58 - 21 Gusht, 2020

Turqia bën “zbulimin më të madh” të gazit natyror në Detin e Zi

Turqia ka zbuluar rreth 320 miliardë metra kub të gazit natyror në gjirin e Detit të Zi, ka thënë presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan më 21...

Politikë 08:49 - 17 Gusht, 2020

BE dëshiron të shmangë përshkallëzimin në Mesdheun lindor

BE përpiqet ta ndalojë përshkallëzimin mes Greqisë, Turqisë e Qipros në Mesdheun lindor. Një nga temat që u diskutuan në takimin e ministrave të jashtë të BE...

"Emigrantë injorantë"
Opinione 15:36 - 16 Gusht, 2020

“Emigrantë injorantë”

Nga Ilir Levonja 1) Shoh një tufë legenësh që në këtë katrahurën e Kakavijës, i quajnë emigrantët tanë injorantë. Se nuk duhej të vinin për pushime...

Tensionet me Greqinë/ Turqia kërkon dialog për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve
Kosova & Rajoni 19:46 - 12 Gusht, 2020

Tensionet me Greqinë/ Turqia kërkon dialog për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve

Turqia dëshiron zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Greqinë përmes dialogut, ka thënë ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar. Tensionet mes dy anëtarëve të NATO-s janë rritur...

Bota 11:43 - 1 Gusht, 2020

Synimet e Turqisë për superfuqi/ Erdogani hedh zjarr në jug të Kaukazit

Manovrat e përbashkëta ushtarake mes Turqisë dhe Azerbajxhanit janë një paralajmërim i qartë për armikun e përbetuar Armeninë. Pas Sirisë dhe Libisë, Ankaraja dëshiron tani të...

Blog 08:35 - 28 Korrik, 2020

Çfarë po ndodh me tensionet Turqi-Greqi, dhe cilat janë rrënjët e konfliktit

Nga Onur Ant & Paul Tugwell “Bloomberg” *Tensionet e vjetra midis aleatëve të NATO-s, Turqisë dhe Greqisë, janë ndezur sërish ditët e fundit, pasi qeveria e...

Ergogan i tregon forcën Greqisë/ Nis stërvitjen ushtarake në Qipron Veriore
Blog 08:28 - 25 Korrik, 2020

Si Turqia, një anëtare e NATO-s, u shndërrua sërish në një diktaturë islamike

Nga Eric Zuesse “Modern Diplomacy” * Procesi gradual i shndërrimit të Turqisë në një vend islamik ku sundon Ligji i Sheriatit, nuk është më kaq gradual...

Çfarë fshihet pas vendimit të Erdoganit për Kishën e "Shën Sofisë"
Blog 08:25 - 17 Korrik, 2020

Çfarë fshihet pas vendimit të Erdoganit për Kishën e “Shën Sofisë”

Nga Murat Yetkin “Internazionale” * Pasditen e datës 10 korrik, disa minuta pas njoftimit të Departamentit të Dhjetë të Këshillit të Shtetit, presidenti i Turqisë Rexhep...

Kryepeshkopi Janullatos/ Shndërrimi i Shën Sofisë në xhami, veprim tragjik edhe mëkat
Sociale 21:51 - 11 Korrik, 2020

Fortlumturia e tij Kryepeshkopi Anastas Janullatos/ Shndërrimi i Shën Sofisë në xhami, veprim tragjik edhe mëkat

Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Anastas Janullatos, ka reaguar lidhur me vendimin e Turqisë për të kthyer në xhami Kishën e Urtësisë së Perëndisë...

Çështja e “Shën Sofisë”/ Erdogan: Vendimi ka të bëjë me kombin turk dhe me asnjë tjetër!
Blog 09:03 - 10 Korrik, 2020

Turqia në Ballkan/ Një marshim i saj drejt Perëndimit

Nga Andrei Isaev “Modern Diplomacy” * Rajoni i Ballkanit, po bëhet tërheqës për një spektër të gjerë lojtarësh të huaj – nga Pekini në Uashington, dhe...