Connect with Us

All posts tagged "turizmi"

Sociale 16:08 - 25 Mars, 2020

Koronavirusi “gjunjëzon” ekonominë/ Turizmi në kolaps, mbi 93 mijë të papunë

Koronavirusi duket se do të sjellë pasoja katastrofike edhe në ekonomi, ku ndër sektorët më të prekur është a ii turizmit. Kreu i Shoqatës së Hotelerisë...

Lajme 22:30 - 18 Mars, 2020

Sejko flet për ndikimin e koronavirusit/ “Nëse zgjat deri në korrik goditet rëndë turizmi”

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë tha mbrëmjen e sotme se bankat nuk mund ta shtyjnë shlyerjen e kredive për të gjithë personat, pasi theksoi se kjo...

Ekonomi 21:27 - 10 Mars, 2020

Koronavirusi “trondit” ekonominë/ “Turizmi, brenda ditës në kolaps”

Shfaqja e rasteve me koronavirus në Shqipëri ka ndikuar edhe në ecurinë e një prej sektorëve më të rëndësishëm të ekonomisë, turizmit. Zak Topuzi nga Shoqata...

Sociale 15:10 - 24 Janar, 2020

Ministrja spanjolle: Po punojmë për të ardhmen e përbashkët të turizmit

Në Konferencën Ndërkombëtare të Turizmit, Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi zhvilloi një takim me Ministren e Industrisë, Tregjeve dhe Turizmit, Maria Reyes Maroto, e...

Sociale 11:06 - 16 Janar, 2020

Video-“Discover Albania”/ Të gjitha aventurat që iu presin në Shqipëri

Me një kontribut gjithnjë në rritje, turizmi është dëshmuar si një burim i rëndësishëm i gjenerimit të të ardhurave dhe krijimit të vendeve të punës në...

Sociale 08:18 - 9 Dhjetor, 2019

Turizmi dhe Tërmeti/ Nëse nuk merren masa, pasojat do të jenë të mëdha

Duke u nisur nga fakti që inventari i hoteleve në Durrës – Golem është më i madhi se në çdo destinacion tjetër në Shqipëri, dhe nga...

Sociale 08:17 - 12 Tetor, 2019

Shpellat e panjohura/ Potenciali i aventurës në zonën e Tropojës

Në Shqipëri, ne kemi kaq shumë shpella me potenciale të pasura për zhvillimin e turizmit, por ende janë të fjetura, të përgjumura ose të pashfrytëzuara. Nga...

Opinione 09:22 - 18 Gusht, 2019

Nga Kreshnik Spahiu/ 20 fakte juridike, pse turizmi 30 vjet u “dhie nga Koka” dhe jo nga Kokëdhima!

Video horror e Kokëdhimës duke sulmuar turistët spanjoll nuk është rastësi dhe as çmenduri është frut i “pemës” turistike që kemi mbjell 30 vjet. Ndryshe nga...

Kryesore 11:21 - 25 Korrik, 2019

Foto-“Zhduket” magjia e Syrit të Kaltër/ Një monument natyre i lënë në harresë

Syri i Kaltër është një vend turistik, ndër më përrallorët që ka vendi ynë. Syri i kaltër, një bukuri magjike, për të cilën kanë shkruar edhe...

Aktualitet 06:44 - 30 Qershor, 2019

Dallgët që kërcënojnë turizmin

Shqipëria është përgatitur që këtë vit të presë 6.6 milionë turistë. Kjo është shifra zyrtare, larg optimizmit fillestar, i zbehur nën dallgën e përplasjeve politike që...

Aktualitet 08:30 - 26 Maj, 2019

Mirë se vini në Kandahar!/ Qeveria lë turizmin në mëshirë të fatit

Turistët nordikë mbërritën në 12 maj në zonën e Golemit ku tur-operatorëve iu desh që të justifikonin rrugën dytësore të Golemit me gropa të pafundme, pamjen...

Aktualitet 12:39 - 15 Maj, 2019

Meta reagon për krizën politike/ Pasoja të rënda në ekonomi, të reflektohet urgjentisht

Presidenti Meta ka reaguarv sërish sot në lidhje me situatën politike në të cilën ndodhet vendi. Ndërsa ka publikuar disa foto nga Skrapari, kreu i shtetit...

Aktualitet 19:03 - 3 Maj, 2019

Rama ironizon protestat e opozitës/ “Turistët të numërohen si protestues”

Kryeministri Edi Rama, ishte sot i pranishëm në Ishull-Lezhë në kuadër të festave lokale për çeljen e sezonit turistik. Gjatë fjalës së tij ai foli për...

Rama gjate takimit ne Puke
Aktualitet 11:33 - 16 Mars, 2019

Rama jep lajmin e mirë nga Berati/ Do jetë një bum i madh për turizmin

Ndërkohë që në Tiranë ka filluar protesta e opozitës, kryeministri Rama ndodhet në Berat, ku sot ka zhvilluar një me operatorët turistikë. Gjatë këtij takimi, Rama...

Aktualitet 08:29 - 26 Shkurt, 2019

Shqipërinë “e braktisin” edhe fqinjët

Instituti i Statistikave raportoi se hyrjet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj në territorin shqiptar, në muajin janar 2019 janë 574.048, krahasuar me janar 2018, ky...

Aktualitet 08:39 - 16 Shkurt, 2019

Qeveria u shpalli “luftë” fshatrave turistikë, model i ri zhvillimi

Qeveria duket se së fundmi ka vendosur të përmbysë modelet e veta të zhvillimit në disa sektorë. Përpara se të niste me përmbysjen e Partneriteteve Publike-Private,...

Aktualitet 09:20 - 13 Shkurt, 2019

Bregdeti menaxhim kaotik/ Shqipëria pa certifikim të plazheve

Bregdeti në Shqipëri mbetet i parregulluar nga një ligj i veçantë sikurse aplikohet në shumë vende që kanë prioritet turizmin. Një auditim performance i Kontrollit të...

takimi per turizmin nderkufitar
Aktualitet 15:46 - 7 Shkurt, 2019

Turizmi ndërkufitar/ Dhoma e tregtisë prezanton projektin

Dhoma e Tregtisë dhe lndustrisë Tiranë ka organizuar takimin prezantues të Projektit lnnotourclust, “Grumbullimi i Ndërmarrjeve lnovative të Turizmit Ndërkufitar”, financuar nga fondet e BE (IPA)...

ministri blendi klosi
Aktualitet 15:34 - 3 Shkurt, 2019

Festa lokale e pijes së verës/ Klosi: Të rrisim turizmin në Prespë

Dita e pijes së verës dhe produkteve tradicionale lokale mblodhën qytetarët në një atmosferë të jashtëzakonshme mes këngësh e vallesh. Pjesëmarrje e jashtëzakonshme jo vetëm nga...

Aktualitet 13:17 - 12 Janar, 2019

Boga e Razma pa energji elektrike/ Shteti braktis turizmin elitar

Dy zona turistike në qytetin e  Shkodrës kanë mbi tre ditë pa energji elektrike. Burime pranë CNA.al bëjnë me dije se zonave turistike të Bogës dhe...

Aktualitet 08:44 - 12 Janar, 2019

Turizmi në Shqipëri/ Po ikin nordikët e polakët, vijnë gjermanët

Ndërsa 2018-a ishte viti më i mirë historik për turizmin shqiptar, ekspertët janë skeptikë nëse ky sukses do të përsëritet edhe këtë vit. Turistët e parë,...

Aktualitet 10:35 - 27 Nentor, 2018

Rama transformon turizmin/ Fjala “fshat turistik” të zhduket nga fjalori

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në fjalën e mbajtur në Samitin për investimet e huaja në  turizëm,  tha se sot në Shqipëri flitet për afrim të...

Aktualitet 10:10 - 27 Nentor, 2018

Qeveria me plan të ri për zhvillimin turistik/ Prioritet jo vetëm turizmit elitar

  Ministri i Turizmit, Blendi Klosi nga Samiti i Investirorëve  të Huaj në Turizëm tha se turizmit i është dhënë dhe do vazhdojë ti jepet prioritet....