Connect with Us

All posts tagged "truri"

Shëndeti 22:29 - 1 Maj, 2020

Tritan Kalo: Me mbylljen e individëve në shtëpi virusi krijon një dëmtim të trurit

Mjeku infeksionit Tritan Kalo thotë se koronavirusi ka një kohështrirje më të gjatë, ndërsa shtoi se ka një presion të shtuar për kujdesin që duhet treguar...

Life Style 20:30 - 27 Prill, 2020

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa...

Blog 08:39 - 16 Mars, 2020

A është realisht joverbale pjesa dërrmuese e komunikimit njerëzor?

Shpesh thuhet se më shumë se 93 për qind e të gjithë komunikimit midis njerëzve, është joverbal. Duke pasur parasysh përpjekjen që bëjmë në zgjedhjen e...

Blog 08:49 - 24 Janar, 2020

Pse jemi më të lumtur në moshë të thyer?

Duket se sa më shumë qirinj të vendosen mbi tortën e ditëlindjes tuaj, aq më e lumtur mund të jetë jeta juaj. Kjo dukuri njihet si...

Blog 08:34 - 22 Janar, 2020

Librat dixhitalë apo ata klasikë/ Cilat janë më të mirë për trurin tonë?

Dashamirësit e librit, mbrojnë prej kohësh përfitimet që ne marrim më shumë nga librat klasikë të shtypur në letër, në krahasim me ata që janë në...

Lajme 14:12 - 4 Janar, 2020

Në cilën moshë fillojmë të plakemi?

Në botën shkencore për vite ka ende diskutime në lidhje me faktin se kur fillojmë të plakemi. Disa shkencëtarë mendojnë se ajo fillon me ngadalësimin e...

Lajme 22:45 - 1 Janar, 2020

Zbulimi mbresëlënës/ Njeriu mund të jetojë vetëm me njërën hemisferë

Heqja totale e një hemisfere të trurit është një praktikë mjekësore e zhvilluar në vitet 1920 si një kurë për neoplazmat malinje në këtë organ. Suksesi...

Lajme 22:30 - 1 Janar, 2020

Njeriu i njeh tingujt familjarë brenda 100 nanosekondash

Sipas një studimi të bërë në Universitetin e Londrës, truri i njeriut mund të identifikojë një tingull të njohur brenda 100 deri 300 nanosekonda. Studimi i...

Blog 11:08 - 26 Dhjetor, 2019

Këshilla për një kujtesë të mirë/ Çfarë duhet të konsumoni

Shëndeti i mirë i trurit do të thotë edhe shëndet i mirë i të gjithë trupit. Kur flasim për kujdesin ndaj organizmit, ka me qindra mënyra...

Blog 08:34 - 21 Dhjetor, 2019

Zbuloni sekretin për mbrojten më të mire të trurit

Ekspertët kanë paralajmëruar prej kohësh që ndërprerjet e vazhdueshme të gjumit rrisin ndjeshëm rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit. Gjumi ndahet në disa kategori: gjumi i lehtë,...

Blog 11:03 - 30 Shtator, 2019

Studimi/ Ushtrimet fizike me tepri, e lodhin trurin dhe na bëjnë më impulsivë

Ecja, vrapimi, noti, çdo lloj sporti apo aktiviteti fizik, i bën mirë trupin tonë, dhe zvogëlon me gati 30 për qind vdekshmërinë nga thuajse të gjitha...

Blog 11:33 - 10 Shtator, 2019

Nuk rrezikohen vetëm ata me sëmundje mendore/ Ja pesë mitet e gabuara mbi vetëvrasjen

Vetëvrasja është një plagë sociale, që mund të prekë çdo njeri. Në vitin 2017, rreth 41 mijë njerëz vdiqën duke u vetëvrarë, 1.3 milionë të rritur...

si ta stervisesh trurin
Aktualitet 23:00 - 3 Mars, 2019

Si të kesh trurin gjithmonë gati për të mbajtur mend

Stërvitja Ushtrimet dhe stërvitja janë zgjidhja e duhur për çdo problem jo vetëm të trupit, por edhe të trurit. Mësoni gjëra të reja Duke mësuar gjëra...

si ta stervisesh trurin
Aktualitet 21:20 - 24 Janar, 2019

Intimiteti rrit kapacitetin e trurit/ E thonë studimet

Nëse vërtet doni të rrisni kapacitetin e trurit dhe të bëheni më inteligjentë duhet të bëni më shumë seks. Këtë e pohojnë dy studime të pavarura...

Aktualitet 23:20 - 22 Dhjetor, 2018

Gjumi i pakët përshpejton plakjen e trurit

Gjumi i pakët sipas studimeve, vendos në rrezik shëndetin e trurit tonë. Pa orët e nevojshme të gjumit, truri ynë mund të jetë në rrezik të...

Aktualitet 15:30 - 20 Dhjetor, 2018

Mos qëndroni ulur më shumë se një orë, po dëmtoni trurin

Ne të gjithë kemi momentet tona që na duhet të ulemi për pesë minuta, të marrim veten apo të shqyrtojmë mendimet tona. Por sipas një studimi...

Aktualitet 23:40 - 15 Dhjetor, 2018

Studimi/ Telefonat celularë dëmtojnë hemisferën e djathtë të trurit

Një studim i bërë me rreth 700 adoleshentë ka dalë në përfundimin se fushat elektromagnetike si dhe radiofrekuencat, mund të shkaktojnë efekte negative në zhvillimin e...

Aktualitet 22:53 - 9 Dhjetor, 2018

E konfirmon shkenca, zorrët janë  truri ynë i dytë

Përgjegjëse për mirqenien , serotonina është neurotransmetuesi më i rëndësishëm në trupin tonë. Ajo që pjesa më e madhe e njërëzve nuk e dinë është që...

Aktualitet 23:15 - 8 Dhjetor, 2018

Ja se çfarë i ndodh trurit të fëmijës kur ju ngrini zërin

Të kesh fëmijë është bekim, gjithsesi shumë prindër e humbin durimin për shkak të detyrës së vështirë dhe nuk komunikojnë si duhet me fëmijët e tyre....

Aktualitet 22:10 - 2 Dhjetor, 2018

 Harroni shumë? Urime, jeni inteligjent

Kur harron  diçka mund të ndjehesh, le të themi pak  budalla. Nuk është se ndjehesh shumë mirë kur qendron  para ushqimeve në supermarket dhe nuk e...

Aktualitet 18:20 - 28 Nentor, 2018

Konfirmohet/ Truri i grave është më  i komplikuar se truri i burrave

Pas një dite të lodhshme pune trupi ynë përjeton një lloj lodhje, por trupi i grave nuk ka mundësi të pushojë,pasi atë pas pune e presin...

Aktualitet 22:30 - 2 Nentor, 2018

4 zakonet e përditshme që dëmtojnë trurin tonë pa e kuptuar

Truri është një nga organet më të rëndësishme në trupin e një njeriu. Siç e dimë të gjithë, zakonet tona jetesës ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm...

Aktualitet 13:02 - 27 Tetor, 2018

Hoxha foli për lirinë e tij/ Kush është Enver Bajri, truri i bandës së rrezikshme

Gjatë mesditës së sotme kokës së grupit kriminal “Bajri”, Enver Bajrit iu vunë prangat në Spanjë. Ndalimi i tij është bërë i mundur në kuadër të...