Connect with Us

All posts tagged "trump"

New York Times: Presidenti Trump pagoi 750 dollarë taksa në vitet 2016, 2017
Bota 21:06 - 28 Shtator, 2020

New York Times: Presidenti Trump pagoi 750 dollarë taksa në vitet 2016, 2017

Presidenti Donald Trump ka paguar vetëm nga 750 dollarë në taksa federale në vitin 2016, viti kur kandidoi për presidencën dhe në vitin 2017, viti i...

Trump urdhëroi ndalimin e shkarkimit të aplikacionit/ Gjykatësi merr vendimin
Teknologji 11:51 - 28 Shtator, 2020

Trump urdhëroi ndalimin e shkarkimit të aplikacionit/ Gjykatësi merr vendimin

Tik Tok ka shmangur një bllok të urdhëruar nga qeveria për shkarkime të reja në SH.B.A. pasi një gjykatës lëshoi ​​një urdhër të përkohshëm. Aplikacioni për...

Bota 09:09 - 28 Shtator, 2020

E rëndë/ Tenton të vetëvritet ish-menaxheri i fushatës Trump

Ish menaxheri i fushatës së Presidentit Donald Trump, Brad Parscale u shtrua në spital të Dielën pas raporteve të një përpjekje vetëvrasjeje në shtëpinë e tij...

Debati i parë presidencial/ Trump kërkon që Biden të bëjë testin për drogë
Bota 08:58 - 28 Shtator, 2020

Debati i parë presidencial/ Trump kërkon që Biden të bëjë testin për drogë

Presidenti amerikan Donald Trump tha të dielën se do të kërkojë që sfiduesi i tij demokrat për zgjedhjet e 3 nëntorit, ish-Nënpresidenti Joe Biden, të bëjë...

Debati i parë presidencial, Trump kërkon që Biden të bëjë testin për drogë
Bota 21:59 - 27 Shtator, 2020

Debati i parë presidencial/ Trump kërkon që Biden të bëjë testin për drogë

Presidenti amerikan Donald Trump tha të dielën se do të kërkojë që sfiduesi i tij demokrat për zgjedhjet e 3 nëntorit, ish-Nënpresidenti Joe Biden, të bëjë...

“Do ta mposhtim virusin”/ Trump i vendosur: Do të hyjmë në një epokë të re
Bota 10:08 - 27 Shtator, 2020

“Do ta mposhtim virusin”/ Trump i vendosur: Do të hyjmë në një epokë të re

Gjatë fjalimit të tij në Kombet e Bashkuara, Presidenti i SHBA Donald Trump tha se bota do ta mposhtë pandeminë COVID-19 dhe do të dalë prej...

Trump emëron Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë
Bota 08:29 - 27 Shtator, 2020

37 ditë para zgjedhjeve, Trump emëron Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë

Presidenti Trump emëroi të shtunën gjykatësen Amy Coney Barrett si anëtare të Gjykatës së Lartë, për të plotësuar vendin e mbetur bosh nga vdekja e anëtares...

Bota 15:31 - 26 Shtator, 2020

Trump pritet të emërojë kandidaten për në Gjykatën e Lartë

Presidenti Donald Trump pritet të emërojë Amy Coney Barrett për të plotësuar vendin e lirë të Gjykatës së Lartë të mbetur bosh nga vdekja e gjykatëses...

Bota 12:51 - 26 Shtator, 2020

Ambasadorët “jodiplomatikë” të Donald Trump në Evropë

Nuk është sekret që Donald Trump nuk është adhurues i madh i Bashkimit Evropian. Gjatë katër viteve të fundit, Presidenti i SH.B.A.-së ka folur pozitivisht për...

Bob Uduord, stenografi  i establishmentit në Uashington
Blog 08:49 - 26 Shtator, 2020

Bob Uduord, stenografi i establishmentit në Uashington

Nga Barbara Boland “The American Convervative” * Në fund të mandatit të parë të Trump, ka shumë njerëz që presidenti i ka poshtëruar, pushuar nga puna...

Blog 08:39 - 25 Shtator, 2020

“Bisha”/ Si është ndërtuar limuzina e blinduar e presidentit amerikan Donald Trump

Emri i makinës është “Cadillac One”, por njihet më shumë si “Bisha”. Arsyeja është e qartë: makina e fundit e presidentit të Shteteve të Bashkuara, ajo...

Presidenti Trump i shmanget angazhimit për pranimin e një kalimi paqësor të pushtetit
Bota 18:48 - 24 Shtator, 2020

Presidenti Trump i shmanget angazhimit për pranimin e një kalimi paqësor të pushtetit

Presidenti Donald Trump nuk ka pranuar të konfirmojë nëse do të ishte i gatshëm për një kalim paqësor të pushtetit nëse do të humbiste betejën për...

Gara presidenciale në shtetet e pavëndosura dhe fushëbetejë
Bota 18:58 - 23 Shtator, 2020

Gara presidenciale në shtetet e pavëndosura dhe fushëbetejë

Ndërsa kanë mbetur më pak se dy muaj nga zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara, vëmendja e kandidatëve është përqëndruar në shtete si Pensilvania, Florida, Uiskonsini,...

Trump sulmon hapur Kinën/ "Mos e quani koronavirus por KinaVirus”
Bota 13:25 - 23 Shtator, 2020

Trump sulmon hapur Kinën/ “Mos e quani koronavirus por KinaVirus”

SHBA qëndron në vend të parë si vendi më i prekur nga koronavirusi ku janë regjistruar më shumë se 31.5 milionë raste të reja. Ndërsa totali...

Vendi i zbrazët në Gjykatën e Lartë, bëhet pjesë e fushatës presidenciale
Bota 17:08 - 22 Shtator, 2020

Vendi i zbrazët në Gjykatën e Lartë, bëhet pjesë e fushatës presidenciale

Të dielën në Pensilvani, kandidati demokrat për president, Joe Biden i bëri thirrje senatit që të lejonte fituesin e zgjedhjeve të 3 nëntorit, të zëvendësonte ikonën...

Presidenti Trump do të emërojë një grua si anëtare të Gjykatës së Lartë
Bota 17:55 - 21 Shtator, 2020

Presidenti Trump do të emërojë një grua si anëtare të Gjykatës së Lartë

Presidenti Donald Trump duket i përqendruar në emërimin e një prej dy juristeve konservatore gra që ai ka caktuar në gjykatat federale të apelit për të...

Trump sulmon hapur Kinën/ "Mos e quani koronavirus por KinaVirus”
Bota 20:35 - 20 Shtator, 2020

Trump: Detyrim ndaj votuesve për të plotësuar vendin bosh në Gjykatën e Lartë

Pas vdekjes së anëtares së Gjykatës së Lartë, Ruth Badder Ginsburg, në Washington ka filluar beteja politike për zëvendësimin e vendit të lënë bosh. Presidenti aDonald...

Vaksina anti-Covid/ Trump: Deri në fund të vitit do të kemi 100 milionë doza
Bota 13:23 - 19 Shtator, 2020

Vaksina anti-Covid/ Trump: Deri në fund të vitit do të kemi 100 milionë doza

Presidenti i SHBA-së ka thënë në një deklaratë për mediat se deri në muajin prill do të ketë mjaftueshëm vaksina për të gjithë qytetarët amerikanë. “Deri...

Çelësi i fitores së Trumpit/ Ai beson tek Amerika, demokratët jo
Blog 08:33 - 19 Shtator, 2020

Çelësi i fitores së Trumpit/ Ai beson tek Amerika, demokratët jo

Nga Dick Morris “Newsmax” Konventa Kombëtare e Partisë Demokratike, i dha mundësinë fushatës së Donald Trumpit për të pasur në fokus një temë qendrore:Besimi tek Amerika....

Implementimi i marrëveshjes Kosovë- Serbisë/ Delegacioni amerikan mbërrin në Kosovë
Kosova & Rajoni 08:35 - 18 Shtator, 2020

Marrëveshja historike Kosovë-Serbi/ Thaçi do t’i japë Presidentit Trump medaljen më të lartë

Kosova do t’i japë Presidentit amerikan Donald Trump medaljen më të lartë për rolin që pati në normalizmin e marrëdhënieve ekonomike me Serbinë. Presidenti i Kosovës...

Blog 08:26 - 18 Shtator, 2020

Marrëveshjet historike e kanë forcuar imazhin e Donald Trumpit si paqe-bërës

Nga Osama Al-Sharif “Arab News” Misioni i presidentit të SHBA-së Donald Trump për t’u zgjedhur për një mandat të dytë në zgjedhjet e nëntorit, po shihet...

Trump kundërshton drejtorin e CDC-së për vaksinat dhe maskën
Bota 17:13 - 17 Shtator, 2020

Trump kundërshton drejtorin e CDC-së për vaksinat dhe maskën

Presidenti Donald Trump kundërshtoi të mërkurën një deklaratë të drejtorit të Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, lidhur me planet e administratës së tij për...

Aktualitet 13:52 - 17 Shtator, 2020

23 vite më parë më ngacmoi seksualisht/ Ish modelja akuzon Trump

Është bërë e ditur një tjetër akuzë për ngacmin seksual kundër Donald Trump, që supozohet të ketë ndodhur 23 vite më parë. Ish modelja Amy Dorris...