Connect with Us

All posts tagged "tru"

misteret e mendjes njerezore
Aktualitet 20:40 - 2 Prill, 2019

Truri i njeriut/ Misteri që nuk kemi për të njohur kurrë

A e keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me trurin tuaj kur shihni një vepër arti, apo kur diskutoni mbi një çështje? A është e mundur...

shenjat e tumorit ne tru
Aktualitet 23:20 - 30 Mars, 2019

Tumori i trurit/ Tre shenjat që duhet të na alarmojnë

Të përziera Ndjesia e trazimit të stomakut, sidomos në rastet kur nuk mund ta shpjegoni nga se vjen mund të jetë një shenjë e tumorit të...

Kryesore Show Biz 10:11 - 23 Mars, 2019

Aktorja e njohur rrëfen si i mbijetoi problemeve në tru: “Mendoja se nuk ja vlente të jetoja më”

Kasti i aktorëve të “Game of Thrones” është më i zënë se kurrë këto kohë, duke promovuar shfaqjen televizive në intervista të ndryshme apo në ture...

Life Style 14:40 - 20 Mars, 2019

Pamjet virale/Mjeku operon trurin e pacientit 3 mijë km larg

Mjeku Dr. Ling në Kinë ka kryer nje operacion shumë të vështirë por duke e kryer 3 mijë kilometra larg pacientit të tij me anë të...

vitamine c
Aktualitet 20:30 - 10 Mars, 2019

Çfarë duhet të konsumoni qe truri të “jetojë” sa më gjatë ?

Dietat me pak proteina dhe me konsum më të lartë të karbohidratesh mund të jenë çelësi i jetëgjatësisë, sidomos asaj të trurit, duke inkurajuar plakjen e...

Kuriozitete 11:22 - 2 Mars, 2019

Pse ‘të rrish kot’ i bën mirë trurit?

Rreth 72% e njerëzve në botë janë të mendimit se idetë më brilante vijnë gjatë dushit. A mendoni se frymëzimi është më i madh në një...

Kuriozitete 10:15 - 26 Shkurt, 2019

Fëmija i lindur pa tru, tani shkon në shkollë. Mamaja: Më thanë ta abortoja

Kur ishte ende në barkun e nënës së tij, Noah u diagnostikua me një sërë çrregullimesh që mund të ishin fatale për të, duke përfshirë anomalitë...

Life Style 16:10 - 19 Shkurt, 2019

Studimi/Byreku “shkatërron” trurin

Psikologia turke, Nejla Avci ka bërë një deklaratë me të cilën i ka çuditur, por edhe frikësuar të gjithë. Ajo ka thënë se byreku ndikon negativisht...

telepatia
Aktualitet 23:00 - 31 Janar, 2019

Valët e veçanta të trurit që na lidhin me të tjerët/ Si funksionojn telepatia

Kur mendon për dikë, dërgon në univers valë me një frekuencë të veçantë. Këto valë mund të ndjehen në distanca të largëta dhe mund të prekin...

bajame
Aktualitet 22:00 - 20 Janar, 2019

Ja se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani bajame çdo ditë

Bajamet i bëjnë mirë trurit Me siguri  gjatë  universitetit ju kanë thënë që të hani bajame  kur keni qënë në sezon provimesh. Bajamet këshillohen pasi ato...

Aktualitet 12:53 - 14 Janar, 2019

Kjo është mosha kur truri juaj “piqet”

Deri në moshën 25-vjeçare, pjesa ballore e trurit, pjesë e cila ndihmon në frenimin e sjelljeve impulsive, nuk është zhvilluar plotësisht. Disa shkencëtarë thonë se kjo...

Aktualitet 22:40 - 9 Janar, 2019

Këto janë shenjat që do të japë trupi juaj një muaj para goditjes në tru

Marramendje, gjendje të fikti Nëse ndjeheni të pafuqishëm, humbni ekuilibrin shpesh, apo keni vështirësi në ecje duhet ta konsideroni një vizitë tek mjeku, këto simptoma janë...

Aktualitet 15:53 - 8 Janar, 2019

Studimi: Tumori i trurit vret më shpesh meshkujt se sa femrat

Sipas një studimi të ri, meshkujt kanë më shumë gjasa sesa gratë që të vdesin nga kanceri i trurit për shkak të dallimeve thelbësore në mënyrën...

Aktualitet 23:00 - 4 Janar, 2019

Ju tregojmë se si sheqeri shkatërron trurin tuaj

Të hash pak sheqer nuk bën dëm, por sa karbohidrate hamë ne? Paketa e sheqerit, me emra të ndryshëm si glukozë, fruktozë, mjaltë, shurup misri, gjenden...

Aktualitet 13:20 - 31 Dhjetor, 2018

Këto janë shenjat që tregojnë se dikush është ende “fëmijë në tru”

Janë arrogantë Normalisht këta persona mund të duken shumë të sigurtë në vete dhe arrijnë deri aty sa të shfaqin një lloj arrogance. Kjo është thjesht...

Aktualitet 23:52 - 27 Dhjetor, 2018

Këto janë shenjat më të zakonshme të tumorit në tru

Ndyshime të kujtesës ose të mënyrës si mendoni Është e vërtetë se tumoret mund ta ndikojnë mënyrën se si mendon dikush duke bërë që përsoni të...

Aktualitet 20:45 - 23 Dhjetor, 2018

Muzikanti i njohur operohet në tru, duke i rënë kitarës

Muzikanti afrikano-jugor, kitaristi i rrymës Jazz, Musa Manzini është operuar në tru për heqjen e një tumori me anestezi lokale, ndërsa i binte kitarës! Manzini, 47...

Aktualitet 23:53 - 9 Dhjetor, 2018

Shenjat e fshehura të goditjes në tru, ja se çfarë duhet të dini

Iktusi, i njohur ndryshe edhe si apoplessia është një goditje  që shkaktohet kur një sasi gjaku në tru, shkakton vdekjen e qelizave të trurit, sot njihen...

Life Style 12:53 - 30 Nentor, 2018

Nga shëndeti i trurit tek sheqeri në gjak: Këto janë 6 vetitë mrekullibërëse të lakrës

Lakra është një nga perimet e preferuara të stinës së dimrit dhe i përket llojit Brassica,  që gjithashtu përfshin brokolin, lulelakrën dhe spinaqin. Lakra ka disa...

Kuriozitete 14:40 - 6 Nentor, 2018

Sa fytyra mund të njohë ekzaktësisht truri ynë?

Që prej orëve të para të mëngjesit, kur dilni nga shtëpia, ju shihni fytyra njerëzish  të njohura dhe të panjohura. Jo vetëm në rrugë, por edhe...

Aktualitet 22:05 - 18 Tetor, 2018

“Të bërtiturat e Ramës”/ Lubonja vë në dyshim gjendjen mendore të kryeministrit

Analisti Fatos Lubonja është shprehur se kryeministri Edi Rama qeverisë ka një mendje totalitare, dhe nuk është aspak i qetë kur e akuzojnë për skandalet. Gjatë...

Femra 17:23 - 17 Janar, 2017

Ushqimet që duhet të konsumoni për trurin

Të gjithë ne kemi një ide të përgjithshme se çfarë duhet të konsumojmë për qëndruar në formë dhe të shëndetshëm, por disa ushqime të veçanta mund...

Kuriozitete 20:47 - 28 Shtator, 2015

Orari i zgjatur i punës shkakton goditje në tru

Personat që punojnë me orë të zgjatura janë më të rrezikuar nga goditja në tru. Përfundimi është publikuar në revistën mjekësore “Lancet”. Të dhënat treguan se, shanset...