Connect with Us

All posts tagged "transparence"

Shëndeti 17:12 - 3 Maj, 2020

Krijimi i vaksinës/ Papa Francesku: Më shumë bashkëpunim ndërkombëtar dhe transparencë

Që nga momenti kur pandemia e koronavirusit filloi të gjunjëzojë disa shtete të botës, përpjekjet për të krijuar një vaksinë erdhën duke u rritur. Në disa...

Lajme 15:28 - 27 Prill, 2020

Fondet publike gjatë pandemisë/ KLSH kërkon transparencë dhe përgjegjshmëri

Kontrolli i Lartë i Shtetit, sjell në vëmendje domosdoshmërinë dhe detyrimin ligjor që, megjithëse në kushtet e emergjencës, procedurat e sigurimit të mallrave dhe shërbimeve publike...

Politikë 10:36 - 26 Prill, 2020

Hapja e bizneseve/ Ekspertët e PD: Rama mos kompleksohet, të zbatojë propozimet tona

Grupi i ekspertëve të shëndetësisë për Covid 19 në PD kanë dalë sot me një deklaratë për mediat dhe disa propozime për qeverinë. Ekspertët e PD...

Politikë 16:47 - 23 Prill, 2020

Deklarata e koalicionit opozitar/ Ironizon Rama: Vaj medet…

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së koalicionit opozitar, i cili kërkoi transparencë dhe rishikim të paketave ekonomike. Opozita pretendon se qeveria ka lënë jashtë...

Politikë 16:14 - 23 Prill, 2020

“Duhet transparencë”/ Koalicioni opozitar thirrje qeverisë: Rishiko urgjent paketat ekonomike

Koalicioni opozitar ka dalë me një deklaratë të përbashkët për situatën në vend ku ka shpërthyer pandemia e koronavirusit. Opozita deklaron se shteti duhet të jetë...

Politikë 18:45 - 15 Prill, 2020

Vasili i kujton Ramës ligjin/ “Bëj transparente paketat e ndihmës”

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili, i bën thirrje kryeministrit Rama të bëjë transparencë me paketat e ndihmës për Covid 19. Vasili shprehet se është detyrim...

Politikë 15:02 - 3 Prill, 2020

Ademi letër ministrisë së Mbrojtjes/ Tre pyetje që duhet t’i përgjigjeni, kërkoj transparencë

Kryetarja në detyrë në Bashkinë e Shkodrës, Voltana Ademi i ka dërguar një letër ministrisë së Mbrojtjes, ku i kërkon informacion se sa është fondi buxheti...

Politikë 17:21 - 27 Mars, 2020

Rikthimi i aktivitetit parlamentar/ ISP: Mirëpresim vendime të njëjta nga të gjitha institucionet qendrore

Instituti i Studimeve Politike mirëpret vendimin e Kuvendit për të rikthyer akvititetin parlamentar. Sipas reagimit të ISP, vendi ndodhet në një situatë të jashtëzakonshme dhe parlamenti...

Politikë 22:42 - 20 Mars, 2020

“Do e përshëndes dhe falenderoj”/ Basha kërkesë qeverisë për transparencë

Kreu i PD, Lulzim Basha thotë se qeveria duhet të shpallë gjendjen e emrgjencës kombëtare teksa theksoi se duhet të ketë një qartësim të detyrimeve të...

Politikë 10:45 - 18 Shkurt, 2020

Transparenca e SHBA për fondet e tërmetit/ Vasili: Kjo qeveri grabit në kurriz të shqiptarëve

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka shprehur mirënjohje ndaj SHBA-së për transparencën dhe kontrollin mbi qeverinë për fondet e tërmetit. Sipas Vasilit, të gjithë e dinë...

andi bushati opinion
Lajme 21:44 - 9 Dhjetor, 2019

Andi Bushati e thotë troç/ Kam më besim te imami për paratë se te qeveria

Analisti Andi Bushati tha në emisionin “Open” se i beson më shumë imamit Elvis Naçi se qeverisë. Teksa po fliste për transparencën e parave të mbledhura...

Sociale 20:14 - 3 Dhjetor, 2019

Elvis Naçi jep lajmin për të prekurit e tërmetit/ Sot do bëj tranparencë për paratë e mbledhura

Imami Elvis Naç jep lajmin e rëndësishëm se sot do të tregojë transparencë për çdo qindarkë të mbedhur gjatë këtyre ditëve për banorët e prekur nga...

Aktualitet 20:10 - 26 Mars, 2019

Shkarkimi i 20 diplomatëve/ Leonard Olli, thirrje për transparencë Cakajt

Anëtari i këshilltarëve bashkiak të Partisë Demokratike në Tiranë, Leonard Olli, ka reaguar pas lajmit për largimin nga shërbimi diplomatik të 20 punonjësve. Nëpërmjet një postimi...

Aktualitet 10:48 - 24 Mars, 2019

Kongresi i PS/ LSI kërkon transparencë të shpenzimeve

Nënkryetari i LSI -së, Luan Rama ka thënë se Partia Socialiste duhet të bëjë transparencën e shpenzimeve të miting-kongresit të vet. Një gjë e tillë, sipas...

Aktualitet 12:27 - 20 Nentor, 2018

Zgjedhjet lokale/ Zguri: Partitë të respektojnë Kodin Zgjedhor

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve,Klement Zguri i ka bërë thirrje partive politike të respektojnë Kodin Zgjedhor, sa i përket zgjedhjeve lokale. Në një deklaratë për...

Aktualitet 18:15 - 23 Tetor, 2018

Financimet greke në Shqipëri/ Kërkohet transparencë për fondet e komuniteteve fetare

Pas lajmeve se Greqia po financonte media, gazetarë dhe portale në Shqipëri ka reaguar partia Zgjidhja. Në një postim në rrjetet sociale, kryetari i partisë Zgjidhja,...

Aktualitet 20:32 - 25 Mars, 2018

Transparencë/ Ja sa kanë harxhuar funksionarët për 6 muaj qeverisjeje

Funksioni kryeministër, Maqedonisë i ka kushtuar 47 455 euro për vetëm gjashtë muaj. Nga muaji qershor e deri në muajin nëntor, Zoran Zaev ka harxhuar 18...

Kryesore 12:20 - 17 Mars, 2018

Arrestimi i Fran Frrokajt/ Basha “përkëdhel” Ramën

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një dalje për mediet ka shprehur qëndrimin e tij dhe të PD, përballë arrestimit të kryetarit të Bashkisë së...

Aktualitet 09:14 - 7 Maj, 2016

Transparenca e taksave

Nxitja për të publikuar deklaratat tatimore të njerëzve përball transparencën me privatësinë. Cila duhet të fitojë?   ‘Panama Papers’, një rrjedhje e madhe të dhënash mbi...

Aktualitet 08:29 - 4 Maj, 2016

Raporti/ Vetëm 4 nga 61 bashki bëjnë transparencë, cilat janë ato

Transparenca e veprimtarisë së pushtetit vendor është në nivele tepër të pakënaqshme, pasi 57 bashki nga 61 të tilla, nuk janë transparente për qytetarët dhe mediat....

Politikë 16:18 - 12 Qershor, 2015

Kosova: Transparence e punesim sipas merites, Bashkia ne sherbim te qytetareve

Kandidati demokrat për kryetar Bashkie në Tiranë, Halim Kosova, premton transparencë dhe punësim sipas meritës. Gjatë ditës së sotme ai prezantoi para banorëve të Njësisë 10,...

Ekonomi 13:50 - 2 Prill, 2015

Vatikani nënshkruan për transparencë të Financave

Vatikani dhe Italia nënshkruan një marrëveshje për ndarjen e të dhënave financiare me anë të së cilës Selia e Shenjtë zotohet për bashkëpunim të plotë, transparencë...