Connect with Us

All posts tagged "Tragjedi"

Bota 19:00 - 23 Tetor, 2020

“Jemi një hap larg tragjedisë”/ Izolohet pjesërisht Italia

Rëndohet situata e pandemisë në Itali pasi gjatë 24 orëve të fundit autoritet shëndetësore konfirmuan 19 143 raste të reja dhe 91 të tjerë kanë humbur...

Tragjike në Pogradec/ Një grua gjendet e pajetë në banesë, brenda ishte dhe një fëmijë
Kronika 22:32 - 25 Shtator, 2020

Tragjike në Pogradec/ Një grua gjendet e pajetë në banesë, brenda ishte dhe një fëmijë

Një ngjarje shumë e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në qytetin e Pogradecit. Një grua, identiteti i së cilës nuk bëhet me dije, është gjetur...

Histori 08:52 - 6 Shtator, 2020

Rrëfimi nga SHBA/ Tragjedia e tmerrshme që i ndodhi në Berat familjes së Teme Sejkos

Memorie.al publikon disa pjesë nga libri voluminoz autobiografik në dorshkrim “Tokë e bukur, njerëz të shëmtuar” (kujtime nga xhehnemi) me autor, Kasem Hoxha me origjinë nga...

Kronika 20:03 - 26 Gusht, 2020

Detaje të reja nga tragjedia në Durrës/ I ati pa të bijën që mbytej, u fut për ta shpëtuar

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja tragjike në Durrës ku humbën jetën babë e bijë pasi u futën të lahen në det. Mësohet se e...

Tragjedia e nëndetëses bërthamore “Kursk”/ Putin braktisi në fund të detit 118 marinarët nga frika e zbulimit të sekreteve ushtarake
Blog 10:09 - 16 Gusht, 2020

Tragjedia e nëndetëses bërthamore “Kursk”/ Putin braktisi në fund të detit 118 marinarët nga frika e zbulimit të sekreteve ushtarake

Ajo e Kurskut ishte tragjedia më e madhe detare e ndodhur ndonjëherë në Federatën Ruse në kohë paqeje. Vendi përjetoi shumë trazira politike në vitet 1990...

"Testimet kërcejnë si me urdhër"/ PD: Nuk mjaftojnë, duhet të bëhen 2500 në ditë
Politikë 10:39 - 10 Gusht, 2020

Situata nga Covid/ Shehu: Qeveria ka vetëm një rrugëdalje, dorëheqjen ose do ndodhë tragjedia

Ish deputeti i PD, Tritan Shehu thotë se qeverua ka dështuar në menaxhimin e situatës së COVID-19, dhe sipas tij e vetmja rrugë që i ka...

Blog 19:26 - 2 Gusht, 2020

Jeta e panjohur e Sofokliut, mjeshtrit të tragjedive të lashta greke

Sofokliu, ishte një dramaturg që jetoi në Greqinë e Lashtë gjatë shekullit V-të Para Krishtit. Ai është një nga 3 shkrimtarët grekë të tragjedisë (dy të...

Blog 22:00 - 10 Korrik, 2020

Ekstremet emocionale/ Pse vdekjen e një njeriu e përjetojmë si tragjedi, dhe të mijërave si statistikë?

Nga Tiffanie Wen “Nëse shoh turmën, nuk do të veproja dot kurrë. Nëse shoh një person të veçantë, atëherë po”. Janë këto janë fjalët e një...

Bota 16:01 - 8 Qershor, 2020

Policët amerikanë gjunjëzohen për t’u solidarizuar me protestuesit

Pas vdekjes së George Floyd-it ndërsa ishte ndaluar nga policia në qytetin Minneapolis, të shtetit amerikan Minesota, disa oficerë në të gjithë vendin u gjunjëzuan në...

Kronika 12:53 - 7 Qershor, 2020

Sherr masiv në Vlorë/ Një person nxjerr armën, efektivi shmang tragjedinë

Një sherr masiv është regjistruar pak momemnte më parë në Lungomaren e Vlorës. Mësohet se disa persona janë konfliktuar me njëri-tjetrin dhe janë përplasur fizikisht. Në...

“Me Greqinë duhet të jemi shumë të kujdesshëm”/ Historiania Kocaqi: Synon të marrë Karaburunin
Kultura 20:43 - 27 Maj, 2020

“Dramë intrigash, tradhëtish dhe diplomacie të fshehtë”/ Elena Kocaqi rrëfen tragjedinë shqiptare të 40 viteve

Historiania Elena Kocaqi ka publikuar librin e saj më të ri “Shqipëria dhe fuqitë e mëdha 1878-1918”, i cili flet për historinë e një periudhe 40-vjeçare....

Sociale 14:02 - 6 Maj, 2020

1 vit nga tragjedia në Letoni/ Meta kujton efektivët që humbën jetën gjatë misionit të NATO-s

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar 1-vjetorin e vdekjes tragjike në krye të detyrës të Major Klodian Tanushi dhe Nëntetares Zarife Hasanajt, gjatë një misioni të NATO-s...

“Po manipulohet numri i testimeve”/ Ish- ministri ngre alarmin: Situata është katastrofale
Politikë 22:48 - 2 Maj, 2020

“Më të mirët në dynja”/ Tritan Shehu bën reagimin e pik dhe tallet keq me Ramën

Kryeministri Edi Rama ka publikuar disa të dhëna nga “Coronavirus Ëorldometer” ku shkruante “Shqipëria më mirë se tërë dynjaja deri tani në bilancin e kësaj lufte...

Kronika 11:40 - 5 Prill, 2020

Kushte të vështira ekonomike dhe depresion/ 40-vjeçarja i jep fund jetës tragjikisht

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në qytetin e Kuçovës, ku një 40-vjeçare I ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur në dhomën e saj të...

Kosova & Rajoni 13:52 - 18 Shkurt, 2020

Tragjedi/ Policja vret prindërit, dy vëllezërit dhe veten

Një ngjarje tragjikë ka ndodhur sot në Kosovë ku një police ka vrarë dy prindërit, dy vëllezërit dhe më pas veten. Sipas mediave kosovare, ngjarja e...

Lajme 09:39 - 27 Janar, 2020

“Jemi të tronditur”/ Basha mesazh për vdekjen e Kobe Bryant: Lajm tragjik

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas aksidentit tragjik me helikopter ku humbi jetën legjenda e basketbollit Kobe Bryant. Në mesazhin e tij, Basha shprehet...

Lajme 15:00 - 1 Janar, 2020

2019 nuk ishte viti i Shqiptarëve!

Viti 2019 nuk ishte viti i shqiptarëve, pasi mëngjesi i 26 nëntorit solli një tragjedi të madhe për vendin tonë. Tërmeti i fuqishëm që shkundi vendin...

Tabaku bën deklaratën e fortë/ Shkova te inceneratori i Elbasanit, 5 makina me stil mafioz vinin rreth meje
Politikë 16:38 - 2 Dhjetor, 2019

Ligji i fiskalizimit/ Tabaku: U votua një javë pas tragjedisë që zbuloi fytyrën e vërtetë të shtetit

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku thotë se pa kaluar as një javë nga tragjedia e 51 jetëve të humbura, qeveria ka firmosur me votën e...

Kosova & Rajoni 18:04 - 21 Gusht, 2019

Tjetër tragjedi në vendin e punës/ Humb jetën një person

Një tjetër tragjedi në vendin e punës është shënuar ditën e sotme në një kantier ndërtimi në Gjilan. Sipas njoftimi të policisë së Kosovës, viktimë ka...

Kronika 17:30 - 16 Gusht, 2019

Ngarja e rëndë në Tiranë/ Prokuroria urdhëron arrestimin e zyrtarëve të firmës

Prokuroria e Tiranës ka urdhëruar ndalimin e inxhinierit teknik dhe administratorit të firmës private ku ndodhi ngjarja fatale, ku dy punonjës humbën jetën pas një aksidenti...

Kronika 16:12 - 16 Gusht, 2019

Ngjarja e rëndë në Tiranë/ Reagon Konfederata e Sindikatave

Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë,  ka reaguar pas ngjarjes së rëndë, ku disa punëtorë u rrëzuan nga skela e pallatit ku po punonin duke marrë plagë...

Aktualitet 14:53 - 23 Korrik, 2019

Tragjedi në setin e “Fast and Furious”/ Dublanti bie me kokë nga 9 metra lartësi, në gjëndje të rëndë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në xhirimet e filmit “Fast and Furious “ ku aktorët janë zhvendosur për në Leavesden. Por teksa po xhironin një...

Aktualitet 16:04 - 11 Korrik, 2019

Thellohet tragjedia në familjen Nako/ Shënohet viktima e tretë

Ka ndërruar jetë edhe personi i tretë i ngjarjes së rëndë të ndodhur dy ditë më parë në Korçë. Nga burime mediatike mësohet se ka ndërruar...