Connect with Us

All posts tagged "tradite"

Aktualitet 10:28 - 28 Prill, 2019

Kuriozitete/A e dini historinë e traditës së trokitjes së vezëve të kuqe?

Dita e sotme është një ditë speciale për të gjithë besimtarët ortodoksë, pasi festojnë Pashkët. Sipas traditës, në mesnatë të gjithë besimtarët kremtojnë ngjalljen e Krishtit...

Aktualitet 20:00 - 29 Mars, 2019

Tradita e tmerrshme/Në këtë vend prindërit i japin cigare fëmijëve

Në Portugali mosha ligjore për të blerë cigare është 18 vjeç, por nuk ekziston asnjë ligj në vend që të ndalonin këta prindër t’iu jepnin cigare...

Kryesore Show Biz 10:25 - 16 Mars, 2019

Sofia e “Zonë e lirë” thyen traditën/Befasoi Arian Çanin dhe gjithë shqiptarët me look-un e ri

Xheni Brahaj, e njohur ndryshe si “Sofia e Zonë e Lirë” ka thyer tradinën e ndjekur prej vitesh në emision. Atë dhe të gjithë “Sofitë” e...

Aktualitet 21:00 - 8 Shkurt, 2019

E kanë në traditë, nuset ditën e dasmës në këtë vend duhet të shkojnë në varreza me patjetër

Çdo shtet ka zakonet e tij, të cilat për disa vende të tjera cilësohen si të papërshtashme apo dhe të çuditshme. Kështu cilësohet edhe një zakon...

heqja e kepuceve
Aktualitet 23:40 - 31 Janar, 2019

Heqja e këpucëve/ Më shumë se çështje tradite, është çështje shëndeti

Arsyeja e parë pse nuk duhet të hyni në shtëpi me këpucë është fakti që këpucët shkelin ngado kështu që janë një nga burimet kryesore të...

Kuriozitete 13:25 - 1 Dhjetor, 2018

Tradita e dhimbshme, ky fis i pret fëmijët me brisk për të shënjuar bukurinë e tyre

Anëtarët e një fisi të Afrikës Perëndimore vazhdojnë të ndjekin një ritual të lashtë të prerjes së fytyrës, kokës dhe trupit. Praktika e lashtë konsiston në...

Life Style 19:00 - 2 Janar, 2017

Ja traditat e veçanta për Vitin e Ri që i bëjnë vetëm shqiptarët

Nata e Vitit të Ri është kulmi i ditëve festive për shqiptarët, që i impenjon në çdo gjë, duke filluar që nga punët e shtëpisë deri...

Kuriozitete 20:26 - 19 Shtator, 2015

Traditës 1000-vjeçare në Kinë i vjen fundi

Për 100 vjet me rradhë në Kinë ekzistonte një traditë e çuditshme ku femrat duhet të thyenin këmbët. E fundit femër që po e përcjell këtë...

Kuriozitete 10:04 - 4 Mars, 2015

Gratë me tatuazhe në fytyrë: Tradita në zhdukje

Për këto tribu, tatuazhi në fytyrën e femrës ishte simbol bukurie. Por tani kjo traditë po zhduket. Fiset Muun, Magan dhe Chin në veriperëndim të Burmës, dikur ishin...