Connect with Us

All posts tagged "tradita"

Nuk ka të pastrehë dhe shëndetësia është falas/ Ky është vendi ku jetojnë njerëzit më të lumtur në botë
Kuriozitete 12:18 - 6 Tetor, 2020

Nuk ka të pastrehë dhe shëndetësia është falas/ Ky është vendi ku jetojnë njerëzit më të lumtur në botë

Ky vend misterioz dhe piktoresk i vendosur midis Indisë dhe Kinës ishte i mbyllur për turistët deri në 1974. Sot, të gjithë ata që janë të...

Blog 11:24 - 20 Shtator, 2020

Nga Geishat, Eunukët dhe Hara-Kiri/ Traditat më të çuditshme, por edhe më të tmerrshme që ka parë njerëzimi

Shumica e këtyre traditave, janë tashmë pjesë e historisë, ose konsiderohen barbare. Por disa prej tyre janë ndaluar vetëm kohët e fundit. Ja cilat janë traditat...

Lajme 19:30 - 31 Dhjetor, 2019

Mitet dhe Besëtytnitë e Vitit të Ri

Një shumëllojshmëri supersticionesh dhe mitesh shoqërohen me Ditën e Vitit të Ri. Shumë prej tyre janë të lidhura me aktivitetet e përfshira në atë ditë, të...

Blog 15:30 - 18 Dhjetor, 2019

Njihuni me magjinë/ Traditat e Krishtlindjeve nëpër botë

Festa e Krishtlindjeve shquhet për atmosferën e saj magjike e cila fillon të ndihet që me ardhjen e muajit që mbyll vitin. Edhe pse fryma festive...

Kuriozitete 14:25 - 23 Prill, 2019

Do të habiteni/Njihuni me traditat më të veçanta dhe të çuditshme në të gjithë botën

1/Sigurohuni që kurrë në Meksikë të mos dhuroni një trëndafil të verdhë. Ngjyra për kulturën në fjalë  imbolizon vdekjen.   2/Në shumë vende të Lindjes së...

Aktualitet 12:53 - 30 Dhjetor, 2018

Traditat e çuditshme të Vitit të Ri që ndiqen në vende të ndryshme të botës

Priteni vitin e ri 2019 me një traditë të re! Provoni diçka që nuk e keni bërë më parë, ndërsa frymëzoheni nga festimet origjinale në të...

Aktualitet 14:07 - 28 Dhjetor, 2018

Media italiane/Korça është xhevahiri i fundvitit, e dinë të gjithë

Shkrimi i mëposhtëm është përshtatur nga Vado in Albania Që Korça është një xhevahir, kjo tashmë është e qartë për të gjithë, qyteti njihet ndryshe edhe...

Life Style 16:10 - 24 Tetor, 2018

Traditat e kulinarisë nëpër vende të ndryshme të botës

Nuk mund të shkosh në një destinacion të caktuar e të mos provosh pjatën tipike vendase. Nga tradita kulinare e një vendi mund të zbulosh kulturën...

Kuriozitete 14:11 - 4 Gusht, 2017

Përse unaza e martesës vendoset në duar të ndryshme në vende të ndryshme?

Rrallëherë mendojmë për traditën në përditshmërinë tonë, por në fakt tradita dhe zakonet kanë një rëndësi të jashtëzakonshme kulturore dhe historike. Traditat janë shumë më pranë...