Connect with Us

All posts tagged "Toke"

Astronautët e NASA-s kthehen në Tokë
Bota 22:20 - 2 Gusht, 2020

Astronautët e NASA-s kthehen në Tokë

Dy astronautët e NASA-s që udhëtuan për në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me mjetin e ri fluturues Crew Dragon të kompanisë SpaceX, u kthyen me sukses...

Zjarr në Elbasan/ Përfshihet nga flakët një sipërfaqe toke
Kronika 22:50 - 30 Korrik, 2020

Zjarr në Elbasan/ Përfshihet nga flakët një sipërfaqe toke

Një sipërfaqe tokë është përfshirë nga flakët mbrëmjen e sotme në Elbasan. Zarri ka rënë në fshatin Murrs te njësisë administrative të Papërit. Drejt vendgjarjes janë...

Teknologji 10:45 - 19 Korrik, 2020

Astronautët e NASA-s në misionin historik të SpaceX / Zbulohet data se kur do të kthehen në Tokë

Astronautët e NASA-s Robert Behnken dhe Douglas Hurley, astronautët e parë që udhëtojnë në orbitë mbi një anije kozmike të zhvilluar komercialisht, kanë për qëllim të...

I formuar pranë mantelit të Tokës/ “Historia” e diamantit të kurorës mbretërore
Kuriozitete 11:26 - 25 Qershor, 2020

I formuar pranë mantelit të Tokës/ “Historia” e diamantit të kurorës mbretërore

Xhevahirët e kurorës mbretërore të Britanisë përfshijnë një diamant “super të thellë” që është formuar shumë thellë nën tokë. Diamanti Cullinan është diamanti më i madh...

Ben Blushi justifikon falsifikimin/ Tre faktet që e nxjerin zbuluar dhe Natalia si e pafajshme
Politikë 18:52 - 15 Qershor, 2020

Denoncimi/ Ben Blushi pas Dardhës grabit 6 mijë m2 në bregdet

Një denoncim të fortë ka bërë pak minuta më parë ish-kryeministri Sali Berisha për drejtorin e Top Channel Ben Blushin dhe biznesmenin Gazmend Demi, i cili...

Lajme 01:55 - 1 Janar, 2020

Universi ynë po zgjerohet shumë shpejt/ Misteret e materies së zezë

Universi po zgjerohet shumë më shpejt nga sa është zbuluar më parë, sipas matjeve më të reja nga Teleskopi “Hubble” i NASA-s dhe Agjensisë Europiane Hapësinore...

Lajme 00:50 - 1 Janar, 2020

NASA ka një paralajmërim/ Rreziku që i kanoset tokës në 2022

Një kërcënim i madh po i kanoset Tokës, aq sa NASA është detyruar të japë detaje për këtë denomen. Njoftim i NASA-s në lidhje me asteroidin...

Teknologji 12:36 - 27 Korrik, 2019

NASA përhap alarmin/ Asteroidi gjigant i afrohet Tokës

Shkencëtarët kanë ngritur alarmin pasi kanë zbuluar një asteroid gjigant që po i afrohet shumë pranë tokës. Asteroidi i quajtur “OK 2019” është 100 metra i...

Aktualitet 22:05 - 17 Korrik, 2019

Fotot që po “çmendin” rrjetin/ Zbuloni imazhet më mahnitëse rreth mrekullisë së Tokës

Toka është një vend i cili fsheh shumë mistere dhe mrekulli të cilat nuk shihen nga të gjithë njerëzit por vetëm nga ata që janë me...

Miley Cyrus bën rrëfimin prekës/ Flet për problemet me drogën, alkoolin dhe familjen
Aktualitet 19:27 - 14 Korrik, 2019

“Nuk do të sjell në jetë fëmijë ”/ Këngëtarja e famshme tregon arsyen pse nuk do të bëhet nënë

Këngëtarja e famshme Miley Cyrus është një nga personazhet më të komentuara në mediat e huaja. Deklaratat e saj të fundit kanë tronditur fansat pasi edhe...

Kuriozitete 13:31 - 2 Maj, 2019

Asteroidi më i madh se Kulla Eifel do të kalojë pranë Tokës/ Nuk do t’iu duhet teleskopi për të parë

Shkencëtarët tashmë kanë filluar përgatitjet për një asteroid që fluturon një dekadë larg. Asteroidi Apophis, i quajtur Zot i Kaosit (i njohur gjithashtu si Apep), do...

Aktualitet 12:53 - 15 Prill, 2019

Toka e parë nga sipër/Foto spektakolare që tregojnë ndryshimin tragjik të planetit tonë

Fotot spektakolare që do shikoni më poshtë që nga delta e lumenjëve më e madhe në botë në “Gjirin e Bengalës”, tek një varrezë avionësh në...

Kuriozitete 14:25 - 19 Mars, 2019

Shpërthen meteori pranë Tokës/10 herë më i fuqishëm se një bombë atomike

Një lëmsh i madh zjarri shpërtheu në atmosferën e Tokës në muajin dhjetor të vitit që kaloi.Këtë deklaratë e ka dhënë NASA ku ka thënë se...

shenjat e tokes te fshehta
Aktualitet 23:50 - 24 Shkurt, 2019

Të fshehtat e shenjave të tokës/Çfarë nuk dinim për Demin, Virgjëreshën dhe Bricjapin

Janë të duruar Pavarësisht faktit që konsiderohen të ftohtë dhe të largët në shumë raste janë shumë të duruar. Kanë një durim të pafund  dhe kanë...

Kuriozitete 14:40 - 20 Shkurt, 2019

“Në këtë datë toka do të çahet nga një tërmet i fuqishëm”

Një tërmet me magnitutë më shumë se 8 ballë parashikohet të ndodhë më 21 shkurt. Dhe, nëse kjo ndodh vërtet, në do të kishim shumë pak...

Kuriozitete 17:00 - 19 Shkurt, 2019

Toka është e sheshtë! Youtube shton numrin e “besimtarëve” të teorisë së veçantë

Studiuesit besojnë se e kanë identifikuar arsyen kryesore të rritjes së ndjeshme të numrit të njerëzve që besojnë se Toka është e rrafshët. E ajo, sipas...

Kuriozitete 12:58 - 12 Shkurt, 2019

Toka në krizë, shkencëtarët: Jemi në pikë kritike!

Politikanët dhe politikëbërësit kanë dështuar të kuptojnë shkallën e krizës me të cilën përballet toka. Një raport i institutit IPPR thotë se pasojat e dorës së...

Kuriozitete 13:25 - 5 Shkurt, 2019

Në vitin 2100 Toka do të jetë shumë ndryshe, ja çfarë paralajmërojnë shkencëtarët

Ngrohja globale është një prej problemeve madhore ndaj të cilës shumë organizata por edhe qeveri janë duke u munduar ta ndalin. Sipas shkencëtarëve ky problem është...

bore jeruzalem
Aktualitet 20:00 - 19 Janar, 2019

Për herë të parë në shumë vite, bora mbulon Tokën e Shenjtë

Për herë të parë në shumë vite, dëbora ka mbuluar Jerusalemin pas një stuhie të rrallë që përfshiu të gjithë Tokën e Shenjtë të mërkurën mbrëma....

Kuriozitete 16:10 - 26 Dhjetor, 2018

Pesë gjërat që do të ndodhin në Tokë 100 vitet e ardhshme

Planeti ynë po ndryshon vazhdimisht. Pavarësisht nëse e vëmë re këtë apo jo, transformimet e vogla ashtu edhe ato të mëdha ndodhin përditë. Qoftë një pemë...

Aktualitet 23:40 - 23 Dhjetor, 2018

Shkencëtarët paralajmërojnë/Njerëzimi po vret veten, duke vrarë planetin

25 vite më parë shkencëtarët e njoftuan njerëzimin në lidhje me ezaurimin e burimeve të planetit Tokë si dhe me rritjen pa kriter të popullsisë. Duke...

Aktualitet 11:33 - 7 Dhjetor, 2018

Alarmi i shkencëtarëve: Shfarosja e 6-të e Tokës ka nisur

Thuajse i gjithë komuniteti i shkencëtarëve është në një mendje; në Tokë gjallesat janë shfarosur plot pesë herë në miliona vite ekzistencë të planetit tonë. Por,...

Kuriozitete 13:11 - 4 Dhjetor, 2018

“Alienët mund të jenë në Tokë!” Deklarata e shkencëtarit të NASA-s na futi të dridhurat

Nëse besoni se ekzistojnë alienët, si mendoni se duken? Prej kohësh ata janë cilësuar si një entitet me përmasa të vogla dhe super-inteligjent. Pavarësisht se çfarë...