Connect with Us

All posts tagged "toka"

Elon Musk po arrin qëllimin e tij/ Interneti hapësinor do të mbulojë gjithë Tokën
Teknologji 15:07 - 27 Shkurt, 2021

Elon Musk po arrin qëllimin e tij/ Interneti hapësinor do të mbulojë gjithë Tokën

Elon Musk është duke iu afruar qëllimit që vendosi disa vjet më pare. Interneti nga hapësira do të jetë në dispozicion për njerëzit në zonat rurale...

Toka humb 28 trilionë ton akulli gjatë viteve 1994-2017
Kuriozitete 14:01 - 26 Janar, 2021

Toka humb 28 trilionë ton akulli gjatë viteve 1994-2017

28 trilionë ton akull, janë shkrirë nga Toka mes viteve 1994-2017. Studiuesit nga Universiteti i Leeds kryen studimin e parë botëror për humbjen e akullit duke...

Si lindi teoria e pllakave teknike, që shpjegon ndodhjen e tërmeteve
Blog 12:52 - 17 Janar, 2021

Si lindi teoria e pllakave tektonike, që shpjegon ndodhjen e tërmeteve

Për shekuj me radhë, shtresa më e sipërme e Tokës mendohej të ishte statike dhe e ngurtë. Por teoria e tektonikës së pllakave, e ka tronditur...

FOTO-Zbulohet planeti i çuditshëm me tre diej
Kuriozitete 15:59 - 15 Janar, 2021

FOTO-Zbulohet planeti i çuditshëm me tre diej

Me dy diej në qiellin e saj, planeti me shtëpi në “Luke Skywalker Tatooine” në “Star Wars” duket vërtet i huaj për ne adhuruesit e diellit...

13 miliardë vite dritë larg nga Toka/ Shkencëtarët zbulojnë vrimën e zezë supermasive
Kuriozitete 15:25 - 13 Janar, 2021

13 miliardë vite dritë larg nga Toka/ Shkencëtarët zbulojnë vrimën e zezë supermasive

Vrima e zezë supermasive më e largët sipas shkencës, është zbuluar nga astronomët  dhe është më shumë se 13 miliardë vite drite larg nga Toka. Ekspertët...

“Vezullimi i Tokës”/ Fenomeni i rrallë që pritet të ndodhë këtë javë
Kuriozitete 15:28 - 11 Janar, 2021

“Vezullimi i Tokës”/ Fenomeni i rrallë që pritet të ndodhë këtë javë

Ju mund ta keni vërejtur shkëlqimin e Tokës më parë pa e kuptuar atë. Shkëlqimi i tokës është kur rrezet e diellit reflektojnë nga Toka mbi...

Shkodra nën ujë/ Bashkia apel banorëve: Merrni masa për sigurimin e gjësë së gjallë
Sociale 17:16 - 10 Janar, 2021

Shkodra nën ujë/ Bashkia apel banorëve: Merrni masa për sigurimin e gjësë së gjallë

Reshjet intensive të rëna gjatë ditëve të fundit kanë shkakuar përmbytje të mëdha në të gjithë qarqet e vendit. Në Shkodër 1600 hektarë tokë janë nën...

Lezha ‘nën ujë’/ Përmbyten 2800 hektarë tokë, evakuohen banorët
Sociale 17:50 - 9 Janar, 2021

Lezha “nën ujë”/ Përmbyten 2800 hektarë tokë, evakuohen banorët

27 familje janë evakuar sot nga banesat e tyre në Lezhë. Reshjet e dendura të shiut kanë sjellë përmbytje të mëdha në shumë qytete të vendit,...

Kuriozitete 14:01 - 9 Janar, 2021

Nga Parisi tek liqenet e mëdha të Amerikës/ NASA publikon imazhet më mahnitëse të Tokës për vitin 2020  

Disa pamje mahnitëse janë realizuar nga astronautët e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​ndërsa fluturonin mbi të gjithë globin, mbi 200 milje lart, dhe të gjitha janë...

Aktualitet 14:31 - 8 Janar, 2021

“Në Durrës janë “pushtuar” nga uji 450 hektarë tokë”/ Ekonomi: Probleme dhe në Lezhë

Ministrja e Bujqësisë Milva Ekonomi, ka reaguar lidhur me situatën pas përmbytjeve që shkaktuan reshjet e dendura të shiut. Ekonomi thotë se në Durrës janë nën...

Sa kohë ekziston shumica e specieve, para se të zhduket nga Toka?
Blog 20:40 - 1 Janar, 2021

Sa kohë ekziston shumica e specieve, para se të zhduket nga Toka?

Balena blu sundoi detet për rreth 4.5 milion vjet, ndërsa Neandertalët u zhdukën brenda disa qindra mijëra viteve. Por, a janë ato krijesa përfaqësuese të specieve...

Degjeneron debati/ Bushati shpërthen ndaj Bolinos: Je dyfish vrasës, nuk marr toka si ti
Politikë 22:53 - 10 Dhjetor, 2020

Degjeneron debati/ Bushati shpërthen ndaj Bolinos: Je dyfish vrasës, nuk marr toka si ti

Një debat i ashpër është zhvilluar mes gazetari Carlo Bolino dhe analistit Andi Bushati gjatë një shkëputje publicitare, duke u pasuar edhe pas hapjes së kamerave....

Toka është shumë më pranë një vrime të zezë, se sa ishte menduar më parë
Blog 08:39 - 29 Nentor, 2020

Toka është shumë më pranë një vrime të zezë, se sa ishte menduar më parë

Ne jemi 2.000 vjet dritë më afër Shigjetarit A*, vrima e zezë në qendër të galaktikës sonë, që ka një masë rreth 4 milion herë më...

FOTO- NASA përgatitet për misionin e radhës/ Përpjekja e ekipit për të marrë mostrën nga asteroidi Bennu
Kuriozitete 13:30 - 19 Tetor, 2020

FOTO- NASA përgatitet për misionin e radhës/ Përpjekja e ekipit për të marrë mostrën nga asteroidi Bennu

NASA po përgatitet për të marrë disa mostra nga një asteroid i quajtur Bennu, mostrat e të cilit do të zbresin në Tokë në vitin 2023....

Kuriozitete 13:03 - 18 Tetor, 2020

Krijesa më e çuditshme e Tokës/ Speciet që mund të mbijetojnë nga rrezatimi vdekjeprurës i rrezeve UV

Krijesat më të vështira të Tokës, tardigradat e vogla, përfshijnë specie që mund të mbijetojnë nga rrezatimi vdekjeprurës UV duke shkëlqyer në errësirë, ka zbuluar një...

Shkencëtarët kanë zbuluar planetë më të banueshëm sesa Toka
Blog 15:09 - 10 Tetor, 2020

Shkencëtarët kanë zbuluar planetë më të banueshëm sesa Toka

Të paktën 24 planetët jashtë sistemit diellor mund të jenë më të mirë për jetën sesa Toka jonë. Këta planetë janë thjesht pak më të vjetër...

Shkencëtarët zbulojnë 24 planete me kushte më të përshtatshme jete sesa Toka
Kuriozitete 13:01 - 5 Tetor, 2020

Shkencëtarët zbulojnë 24 planete me kushte më të përshtatshme jete sesa Toka

Shkencëtarët kanë zbuluar 24 planetë jashtë sistemit tonë diellor që ata besojnë se mund të kenë kushte edhe më të përshtatshme jete sesa Toka. Në një...

Shkëlqimi i Marsit/ Si ta shihni “Planetin e kuq”
Kuriozitete 12:51 - 5 Tetor, 2020

Shkëlqimi i Marsit/ Si ta shihni “Planetin e kuq”

Nëse jeni adhurues i astronomisë, sigurohuni që të mbani sytë nga qielli këtë javë. Marsi do të shkëlqejë këtë javë që prej herës së fundit që...

Kuriozitete 14:12 - 2 Tetor, 2020

Përplasja e madhe 4.5 miliardë vjet më parë/ Toka mund të ketë humbur deri në 60% të atmosferës së saj

Një studim i ri i kryer së fundi ka zbuluar se, Toka mund të ketë humbur deri në 60 përqind të atmosferës së saj në një...

Blog 08:20 - 22 Shtator, 2020

Kërkimi i jetës aliene/ Nga Venusi tek sistemi i jashtëm diellor

Mbetet një nga zbulimet shkencore më të papritura të këtij viti. Për habinë e tyre, shkencëtarët britanikë zbuluan javën e kaluar prova të forta se fosfina...

Aktualitet 08:14 - 19 Shtator, 2020

Universi viral/ Ndikimi i viruseve mbi ekologjinë, evolucionin dhe shëndetin e njeriut

Viruset kanë ndikim të thellë mbi ekologjinë, evolucionin dhe shëndetin e njeriut. Ata janë kudo, të larmishëm dhe shumë të fuqishëm, shkruan The Economist I. Të...

Akti e Marrjes së Tokës në Pronësi/Lame apel qytetarëve: Pajisja me tokë nuk është lotari
Politikë 12:02 - 12 Shtator, 2020

Akti i Marrjes së Tokës në Pronësi/ Lame apel qytetarëve: Pajisja me tokë nuk është lotari

Kreu i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame iu ka bërë apel qytetarëve të përfitojnë nga ligji “Për përfundimin e proceseve kalimtare të pronësisë” për t’u...

Zjarr në hekurudhën Vorë-Shkodër/ Digjen trarët ku mbështeten shinat
Kronika 17:01 - 9 Shtator, 2020

Zjarr në hekurudhën Vorë-Shkodër/ Digjen trarët ku mbështeten shinat

Një zjarr i fuqishëm ka rënë sot në hekurudhën Vorë-Shkodër, në afërsi të fshatit Budull. Mësohet se zjarri ka djegur trarët ku mbështeten shinat në sipërfaqen...