Connect with Us

All posts tagged "thumane"

Politikë 18:33 - 2 Janar, 2020

Banorët në Thumanë lajmërojnë grevë urie/ 4 kërkesat e PD për qeverinë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi, pas një takimi me banorët e Thumanës, është autorizuar në emër të PD që t’i drejtohet qeverisë për...

Lajme 20:19 - 29 Dhjetor, 2019

“Më ka vrarë tërmeti do më vrasë dhe shteti/ Banorët e Thumanës paralajmërojnë grevë urie”

Ish kryeministri Sali Berisha thotë, se kryeministri Rama me qëndrimin e tij po shtyn drejt grevës së urisë banorët e Thumanës që i mbijetuan tërmetit. Sipas...

arben ahmetaj flet per rritjen ekonomike
Politikë 16:02 - 27 Dhjetor, 2019

Ahmetaj tregon rolin e tij si ministër për Rindërtimin/ Cilat janë zonat më emergjente pas tërmetit

Ministri për Rindërtim, Arben Ahmetaj i cili u emërua pak ditë më parë nga kryeministri Edi Rama ka shpjeguar rolin e tij në këtë post. Sipas...

Politikë 15:38 - 24 Dhjetor, 2019

“Qytetarët e Thumanës janë në ankth për fatin e tyre/ Mosreagimi i qeverisë sjell probleme shëndetësore”

Kreu i PD, Lulzim Basha ka viztuar sot disa familje në Thumanë të prejura nga tërmeti i 26 nëntorit. Basha shprehet se Thumana nxorri në pah...

Politikë 12:04 - 24 Dhjetor, 2019

Basha mesazh pas vizitës në Thumanë/ Nga zgjidhja e krizës politike, varet ekonomia

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha nëpërmjet një video-mesazhi, pas vizitës në Thumanë ka theksuar domosdoshmërinë që ka vendi për një qeveri e përgjegjshme, që nuk...

Opinione 14:52 - 18 Dhjetor, 2019

Nga Ilir Levonja/ “Edo bjeri më të lumtë dora”

Edo bjeri më të lumtë dora Askush nuk ka shpifur më shumë gjatë këtyre viteve në faqet e portaleve se sa Edi Rama sot nga foltorja...

Lajme 19:47 - 16 Dhjetor, 2019

“Hymë në një fazë të re”/ Elvis Naçi dhe Luljeta Bozdo nisin misionin në Thumanë

Imami Elvis Naçi së bashku me inxhinieren Luljeta Bozdo kanë nisur evidentimin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti nëpër banesat në Tnumanë. Naçi thotë se bënë...

Lajme 08:33 - 16 Dhjetor, 2019

Aureli dhe Alesjo kthehen në shkollë/ Rama përcjell dy fëmijët e mbijetuar nga tërmeti

Sot është dita e parë e shkollës për dy fëmijët tashmë të njohur nga Thumana, të cilët i kanë mbijetuar heroikisht tërmetit të 16 nëntorit, duke...

Sociale 18:22 - 12 Dhjetor, 2019

Foto-Ndërtesa me apartamente luksoze në Thumanë/ Pacolli jep lajmin e mirë: Gati për të filluar

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka dhënë një lajm të mirë lidhur me ndërtesat që do të ndërtohen në Thumanë pas tërmetitt....

Politikë 15:45 - 12 Dhjetor, 2019

Ngjela akuza të forta qeverisë/ Të vrarët nga tërmeti janë viktima të mungesës së shtetit

Avokati Sapartak Ngjela thotë se të gjithë të vrarit nga tërmeti janë viktima të mungesës së shtetit. Sipas Ngjelës, neglizhenca kriminale e shtetit i vrau njerëzit...

Sociale 21:29 - 8 Dhjetor, 2019

Thumana pas tërmetit/ Zëri i Amerikës: Banorët presin përgjigje përfundimtare se çfarë do bëhet me banesat e tyre

Kur kanë kaluar disa ditë nga termeti i 26 nëntorit, i cili në Thumanë mori jetët e 24 personave dhe shkatërroi një numër të madh banesash,...

Lajme 20:09 - 29 Nentor, 2019

Tërmeti tragjik/ Banori i Thumanës tregon si shpëtoi familjen: Një nga fëmijët e harrova brenda

Vladimir Haxhiu është një prej banorëve të Thumanës i cili arriti të shpëtonte mrekullisht nga tërmeti i 26 nëntorit, së bashku me 4 anëtarët e tjerë...

Lajme 19:47 - 29 Nentor, 2019

Haradinaj në Thumanë/ Erdha për t’ua zgjatur dorën bashkëkombësve tanë

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka qenë sot në Thumanë ku pati pasoja tragjike pas tërmetit të 26 nëntorit. “Sonte, në Thumanë, në vendin...

Kronika 11:56 - 29 Nentor, 2019

“Kur i shoh sot fëmijët qaj dhe i puth”/ Dëshmitë e personave që i shpëtuan tërmetit

Tërmeti shkatërrimtar ka lënë pas, përveç 29 jetëve të marra, edhe pasoja dramatike, teksa ka shembur e nxjerrë jashtë funksionit me qindra banesa, ku dy zonat...

Sociale 17:36 - 28 Nentor, 2019

Ekspertët nga Greqia në operacionin e Thumanës ku u nxorën trupat e pajetë

Ekipi i emergjencave nga Greqia që ka mbërritur për të qene pjesë e operacioneve ndodhet në Thumanë. Sa njerëz nga grupi yt erdhën këtu në Shqipëri?...

Kronika 09:23 - 28 Nentor, 2019

Shtohet numri i çadrave në Thumanë

Shqipëria vijon të jetë në kaos, pas tërmetit të mëngjesit të së martës, me magnitutë 6.4 ballë, i shkallës rihter, i cili la pas 40 viktima,...

Kronika 05:51 - 28 Nentor, 2019

Nxirren dy trupat e fundit/ Mbyllet operacioni i kërkimit në Thumanë

Trupat e pajetë të Almir dhe Stela Carës kanë qenë dy të fundit që ndodheshin nën rrënoja në Thumanë. Pas nxjerrjes së tyre nga ekipet greke...

Lajme 19:09 - 27 Nentor, 2019

Spar Albania ndihma ushqimore për 1000 persona në Durrës dhe Thumanë

Spar Albania u angazhua gjatë gjithë ditës së sotme me stafin e saj për të përgatitur ndihmat ushqimore që do të shkojnë në favor të të...

Sociale 14:27 - 27 Nentor, 2019

Video-Thumanë/ Si u nxorr nga rrënojat e pallatit çifti i pajetë i bashkëshortëve

Tërmeti i fuqishëm që goditi vendin, ka lënë pas të paktën 31 viktima mi 600 të plagosur, dërkohë shumë të tjerë mbeten ende nën rrënojë, dhe...

Politikë 13:13 - 27 Nentor, 2019

Basha në Thumanë me plan 5 pikësh/ Ja kërkesat për qeverinë

Kreu i Paritisë Demokratike, Lulzim Basha, nga Thumana, ku ishte për të inspektuar nga afër, situatën katastrofike pas tërmetit të fuqishëm, i ka bërë thirrje qeverisë...

Kronika 12:08 - 27 Nentor, 2019

Bilanc tragjik/ Gjenden nën rrënoja edhe tre viktima të tjera

Rëndohet bilanci tragjik nga tërmetet. Nga Thumana , raportohet se bëhet fjalë për 3 viktima të tjera, anëtarë të një familje. Aktualisht janë nxjerrë dy trupa,...

Kronika 08:52 - 27 Nentor, 2019

U nxor nga rrënojat në Thumanë/ Ndërron jetë në spital 31-vjeçari Sajmir Greku

Nuk ka mundur të mbijetojë i riu i familjes Greku, që mbeti nën rrënojat e pallatit që u shemb pas tërmetit në Thumanë. Mësohet se 31-vjeçari...

Kronika 08:44 - 27 Nentor, 2019

Rëndohet bilanci i viktimave/ Ndërrojnë jetë babë e bir

Ftkeqësisht është rënduar sërish bilanci i viktimave që la pas tërmeti i një dite më parë. Mësohet se në orët e para të mëngjesit të sotëm...