Connect with Us

All posts tagged "the guardian"

Shëndeti 15:37 - 7 Maj, 2020

Covid-19/ OBSH tregon disa nga simptomat e reja

Ndërsa pothuajse gjithë bota po përballet me pandeminë e Covid-19, Organizata Botërore e Shëndetësisë bën të ditur se pacientët me këtë virus kanë shfaqur disa simptoma...

Blog 08:52 - 19 Dhjetor, 2019

Për Krishtlindje dhe në jetë, është mirë të zgjedhim një sjellje “zen”

Nga Olivier Burkeman, The Guardian Mësuesja Zen, Charlotte Joko Beck dikur ka thënë: “Ajo që e bën një dhimbje të padurueshme është besimi i gabuar se...

Blog 10:26 - 7 Nentor, 2019

Nga viti 2050, bota do përballet me përmbytje masive/ Në rrezik 300 milionë njerëz

Studiuesit kanë zbuluar se rritja e nivelit të detrave, do të sfidojë për shekujt e ardhshëm civilizimin njerëzor, edhe nëse përmbushën qëllimet mbi të cilat është...

Blog 08:54 - 31 Tetor, 2019

Nga se po nxiten protestat në mbarë botën?

Nga Jack Shenker “The Guardian” * “Jam 22 vjeç, dhe kjo është letra ime e fundit”- e niste letrën e tij i riu. Me përjashtim të...

Kosova & Rajoni 20:24 - 20 Shkurt, 2018

“The Guardian”: E ardhmja e Kosovës, e pasigurt

“The Guardian Weekly”, gazetë simotër e të përditshmes prestigjioze angleze, në numrin e saj më të ri i ka dedikuar një reportazh Kosovës. E përjavshmja angleze...

Kosova & Rajoni 20:59 - 19 Shkurt, 2018

“The Guardian”: Kosova 10 vjet shtet me korrupsion e ndotje, por me rini plot energji

Gazeta presticioze “The Guardian” ka shkruar për Prishtinën, si kryeqytetin më të ri në Evropë, në dhjetëvjetorin e pavarësisë së Kosovës duke thënë se shteti përballet...

Bota 20:59 - 16 Shkurt, 2018

Gazeta britanike”The Guardian”: Po negociohet ndarja e Kosovës

Ndarja e Kosovës ka zënë vend sot në një artikull të gazetës prestigjioze britanike The Guardian. Sipas gazetës londineze që u referohet diplomatëve dhe politikanëve, me...

Aktualitet 21:29 - 16 Janar, 2018

 “The Guardian” zbulon të vërtetën e ndërprerjes së bisedimeve Kosovë-Serbi

Gazeta presticioze angleze “The Guardian” me anë të një shkrimi të publikuar sot, pas vrasjes së politikanit serb të Kosovës, Oliver Ivanoviç, ka bërë me dije...

Aktualitet 08:43 - 28 Shtator, 2017

Rama përshendet shqiptarët me fotot e The Guardian për bregdetin e Durrësit/ Komentuesit: Na mbytën ujërat e zeza

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, kryeministri i vendit, Edi Rama ka uruar “Mirëmëngjes” shqiptarëve. Në statusin e tij Rama, tregon disa foto të...

Aktualitet 22:15 - 30 Gusht, 2017

The Guardian: Ohri ndër 10 liqenet më të bukura në Europë

Liqeni i Ohrit i shtrirë në kufirin midis Shqipërisë dhe Maqedonisë renditet ndër 10 liqenet më të bukura të Europës nga prestigjozja britanike ‘The Guardian’. “Ju...

Aktualitet 16:45 - 15 Shtator, 2016

“The Guardian” ndër qytetet që duhen vizituar rradhit Tiranën dhe Prishtinën

Në mesin e shumë qyteteve europiane ku ju mund të kaloni pushime të mrekullueshme, “The Guardian” ka listuar edhe Tiranën me Prishtinën. Në shkrimin e “The...

Aktualitet 09:51 - 20 Mars, 2016

“The Guardian” artikull për Ismail Kadaren/ Të mëson të jetosh me të vdekurin

Prestigjiozja britanike “The Guardian” i ka kushtuar një artikull romanit të Kadaresë, “E penguara”, që në gjuhën angleze mban titullin “Vajzë në ekzil”. Nën titullin “Një...

Kosova & Rajoni 20:47 - 11 Prill, 2015

‘The Guardian’ denoncon “Shkupi – 2014”: U bë për të sfiduar Çarshinë e shqiptarëve dhe trashëgiminë antike greke

“Nëse ecni përgjatë lumit drejt zemrës së Shkupit, kryeqytetit të Republikës së Maqedonisë, shumë shpejt do të gjeni veten në mesin e një morie ndërtesash neo-klasike...

Aktualitet 21:35 - 21 Shkurt, 2015

“The Guardian”: HEC-et po shkatërrojnë Ballkanin

Gazeta prestigjoze “The Guardian” jep alarmin se ndërtimi i mijëra hidrocentraleve po vë në rrezik lumenjtë e Ballkanit dhe ekosistemet përreth tyre. Përmes një shkrimi investigativ, gazeta...