Connect with Us

All posts tagged "thanasi"

Aktualitet 16:29 - 31 Mars, 2018

Ambasada suedeze bën humor anglez, modernizon policët shqiptarë me bicikleta kineze

Kalit të falur nuk i shikohen dhëmbët thotë proverbi, por jo bicikletave të falura policisë shqiptare nga Ambasada Suedeze në Tiranë. Me paratë e taksapaguesve suedezë...

Kronika 12:11 - 21 Shkurt, 2018

Militantët demokratë ia mësyjnë Anglisë nga Bilbao e Spanjës

Autoritetet spanjolle janë alarmuar maksimalisht për problemin e klandestinëve, që ia mësyjnë Anglisë nga Porti i Bilbaos. Gjatë vitit 2017 autoritetet spanjolle kapën 3863 klandestinë, që...

Kronika 12:48 - 20 Shkurt, 2018

Gjenerali italian në Tiranë, kanabisi shqiptar në Ostuni

Komandanti i Rojes së Financës të rajonit të Puljes gjen/brigade Vito Augelli këtë të martë po viziton Tiranën. Në vizitën e tij në Shqipëri brigadieri Augelli...

Politikë 12:08 - 20 Shkurt, 2018

Bushati i “shiti” 2 adoleshentët shqiptarë, 500 liceistë francezë i mbrojtën

Gjatë vizitës së ministrit të brendshëm francez Collomb në Tiranë më së paku ministri Bushati ndër politikanët shqiptarë dha OK, që për azil kërkuesit shqiptar në...

Aktualitet 12:35 - 8 Shkurt, 2018

Itali/ Arrestohet hajduti shqiptar me kobure e fishekë të vjedhur

Karabinierët e Aprilia-s arrestuan një emigrant shqiptar S.K. 28 vjec, sepse i zbuluan në banesë një revolver kal. 6 mm të markës Flober si edhe 190...

Aktualitet 15:16 - 26 Janar, 2018

Vangjel Toci babai i arkeologjisë durrsake si kujtesë për kryebashkiakun Dako

Vangjel Toci lindi më 11 tetor 1920 dhe ndërroi jetë në 27 janar 1999. Vangjeli nuk ishte thjesht babai i arkeologjisë durrsake por një figurë me...

Aktualitet 10:56 - 23 Janar, 2018

Debilizmi diplomatik i çiftit Rama-Bushati mund të shkaktojë incident diplomatik italo-grek

Nga Gjergj THANASI Kryeministri Edvin, në fillim të mandatit të tij u hoq patriot i madh dhe mbrojtës i të drejtës së shqiptarëve nga hilet dhe...

Aktualitet 20:12 - 13 Janar, 2018

Atentati me eksploziv në Shkodër/ Transplantim i përvojës së ISIS-it në Shqipëri

Lulzim Kulla një kriminel relativisht i famshëm shkodran mbeti i plagosur rëndë në një atentat me lëndë plasëse. Deri këtu asnjë gjë e re, sepse atentatet...

Aktualitet 13:32 - 11 Janar, 2018

Një këngë italiane për Luftën e Vlorës 1920

-Refreni i këngës (poezisë) së Ali Asllanit: “Vlora, Vlora, Vlora, Vlora, Bjeri moj të lumtë dora “ është mjaft i njohur në Shqipëri si shprehje në...

Aktualitet 10:14 - 3 Janar, 2018

Mediat shqiptare kopjojnë qorrazi median serbe B52 për kanabisin shqiptar në Itali

Media elektronike serbe B52 në vazhdën e anunçimit dhe amplifikimit të lajmeve negative për Shqipërinë publikoi një lajm me burim nga Guardia di Finanza, për kapjen...

Aktualitet 12:36 - 19 Dhjetor, 2017

Sala në sallën e parlamentit si Napoleoni te Ura e Akrolës

Napoleon Bonoparti ndryshe nga shumë strategë të shquar ushtarakë si Aleksandri,  Hanibali, Cesari, Kostandini, Perandori i fundit i Bizantit, Skënderbeu, Suvorovi apo Manshtjani dhe Patoni në...

Aktualitet 11:43 - 31 Tetor, 2017

Pak aritmetikë me çmimin e blerjes së makinave të SHISH-it

Nga Gjergj THANASI Meqenëse kreu i SHISH është i diplomuar për matematikë, ia vlen të bëjmë pak matematikë me tenderin e blerjes së 19 (nëntëmbëdhjetë) copë...

Aktualitet 17:06 - 10 Mars, 2017

Nga Gjergj Thanasi/ Dje sokëllinte Uidhërsi, ndërsa sot hesht Luja

Thuajse fiks 9 vite më parë ambasadori amerikan Uidhërs bëri namin mediatikisht dhe diplomatikisht, sepse deputeti Tom Doshi e qëlloi me shpullë gazetarin Besart Likmeta. Ishte...