Connect with Us

All posts tagged "testim"

Vaksina e Covid-19/ Dy kompani farmaceutike rifillojnë testimin
Shëndeti 18:10 - 24 Tetor, 2020

Vaksina e Covid-19/ Dy kompani farmaceutike rifillojnë testimin

Dy kompani prodhuese barnash njoftuan të premten rifillimin e testimit në Shtetet e Bashkuara të vaksinave të tyre për COVID-19. Testimi i vaksinës së kompanisë AstraZeneca...

Vaksina anti-Covid/ Ndërpritet testimi nga kompania Johnson & Johnson
Shëndeti 15:49 - 13 Tetor, 2020

Vaksina anti-Covid/ Ndërpritet testimi nga kompania Johnson & Johnson

Gjigandi i farmaceutikës, Johnson & Johnson, ndërpreu testimin e fazës së fundit të vaksinës për COVID-19, pasi një prej pjesëmarrësve u diagnostikua me një sëmundje të...

Pse vaksinat e koronavirusit nuk po testohen ende tek fëmijët?
Blog 08:18 - 27 Shtator, 2020

Pse vaksinat e koronavirusit nuk po testohen ende tek fëmijët?

Progresi mbi vaksinat që do të përdoren kundër koronavirusit, ka qenë jashtëzakonisht i shpejtë që nga koha kur virusi i ri u identifikua për herë të...

Rihapja e shkollave/ Basha ultimatum qeverisë: Nis urgjentisht testimin masiv të mësuesve
Politikë 17:09 - 12 Shtator, 2020

Rihapja e shkollave/ Basha ultimatum qeverisë: Nis urgjentisht testimin masiv të mësuesve

Me rihapjen e shkollave, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka reaguar ashpër për masat e marra nga qeveria. Basha deklaron se masat e marra janë...

Vaksina ruse për koronavirus do të dërgohet në Venezuelë
Bota 18:36 - 9 Shtator, 2020

Vaksina ruse për koronavirusin do të dërgohet në Venezuelë

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, tha se vaksina ruse për koronavirus do të dërgohet këtë muaj në Venezuelë, për testime klinike. Në një dalje televizive, Maduro...

Përpjekjet globale për të gjetur vaksinën e COVID-19/ SHBA refuzon të përfshihet
Bota 13:20 - 2 Shtator, 2020

Përpjekjet globale për të gjetur vaksinën e COVID-19/ SHBA refuzon të përfshihet

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump, tha se nuk do të angazhohet në kuadër të përpjekjeve ndërkombëtare për të zhvilluar dhe shpërndarë një vaksinë kundër COVID-19...

Covid-19/ Rusia nis vaksinimin për 40 mijë persona
Bota 20:09 - 20 Gusht, 2020

Covid-19/ Rusia nis vaksinimin për 40 mijë persona

Rusia pretendon se vaksina e saj ndaj koronavirusit, e para që do të regjistrohet në të gjithë botën, së shpejti do të testohet mbi 40,000 njerëz...

Merret vendimi/ Ja kur do të hapet kufiri me Greqinë, kushtet për udhëtarët
Sociale 18:04 - 10 Gusht, 2020

Merret vendimi/ Ja kur do të hapet kufiri me Greqinë, kushtet për udhëtarët

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis, ka njoftuar sot për datën kur do të hapet kufiri me shtetin fqinj. Pas takimit të zhvilluar me kreun e Komitetit...

Vaksina eksperimentale e grupit NIH/Testimi për COVID-19 hyn në fazën përfundimtare
Shëndeti 15:53 - 28 Korrik, 2020

Vaksina eksperimentale e grupit NIH/Testimi për COVID-19 hyn në fazën përfundimtare

Prova më e madhe deri më sot e një vaksine eksperimentale për COVID-19 filloi të hënën me të parët e një grupi prej gati 30,000 amerikanësh...

Mjeku Alimehmeti jep lajmin e mirë/ Virusi shkakton më pak raste klinike dhe vdekje
Shëndeti 22:53 - 29 Qershor, 2020

Epidemiologu Alimehmeti: Mjekët dhe infermierët nuk testohen

Mjeku Ilir Alimehmeti, ka folur mbrëmjen e sotme për koronavirusin dhe situatën aktuale ku janë regjistruar shifra më të larta se në kulmin e pandemisë. Alimehmeti...

“Këtij të Besës i them fat unë!”/ Gazetari tallet keq me ministren e Ramës
Opinione 20:44 - 12 Qershor, 2020

Shoqja Besa, çfarë note merr ti në gjuhë-letërsi shqipe?

Maturantët janë në protestë prej ditës së djeshme. Ne fakt ky nuk është viti i parë që tezat e provimeve të maturës, sidomos ato të letërsisë,...

Kurba e të infektuarve me trend rritjeje/ Ja tabela e universitetit Johns Hopkins
Kosova & Rajoni 16:53 - 31 Maj, 2020

Ish-deputeti shqiptar konfirmohet me Covid-19/ Infektohet edhe bashkëshortja me vajzësn 3-muajshe

Koha na ka treguar se Covid-19 nuk kursen askënd, qoftë ai deputet, ministër apo edhe kryeministër. Ditën e sotme është raportuar se koronavirusi ka prekur edhe...

Bota 20:23 - 21 Maj, 2020

Këtë verë fillon testimi i vaksinës/ 30 mijë persona dalin vullnetarë në SHBA

Vaksina ndaj koronavirusit do të hyjë këtë verë në fazën e testimit masiv tek njerëzit. Departamenti i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore njoftoi sot arritjen e një...

Bota 16:54 - 16 Maj, 2020

Mjekët testojnë plazmën nga individët që i mbijetuan koronavirusit

Mjekët në mbarë botën janë rikthyer tek një mënyrë e vjetër e trajtimit të infeksioneve. Fjala është për transfuzionin e plazmës së gjakut të mbushur me...

Shëndeti 16:39 - 26 Prill, 2020

U bëmë pjesë e studimit për testimin e medikamenteve kundër Covid-19/ OBSH vlerëson Shqipërinë

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vlerësuar Shqipërinë për pjesëmarrjen në “Studimin Klinik të Solidaritetit” me 100 shtete të tjera të botës, për testimin e medikamente. OBSH...

Shpëtim Idrizi: Më 30 korrik u gris Kushtetuta
Politikë 15:08 - 26 Prill, 2020

“Shifrat po manipulohen”/ PDIU: Të lejohet testimi në laboratorë publikë dhe privatë

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka bërë sot thirrje për sa më shumë teste dhe identifikim të të infektuarve në laboratorë shtetëror e privat, për të...

Shëndeti 16:19 - 19 Prill, 2020

Lufta me koronavirusin/ Vaksina mund të testohet në Britani gjatë ditëve të ardhshme

Shkencëtarët në Britani të Madhe që po punojnë për zbulimin e një vaksine kundër koronavirusit dhe shpresojnë të fillojnë provat klinike deri në fund të javës...

Politikë 17:12 - 18 Prill, 2020

PD konstaton mospërputhshmëri/ 5 propozime për testimin: Scanerët rastësore zbulojnë raste të infektimit

Eksperët anti-Covid pranë Partisë Demokratike kanë konstatuar se scanerët rastësore po zbulojnë raste të infektimit me koronavirus, megjithëse testet rezultojnë negative. Ekspertët janë bazuar për këtë...

Ndryshimi i vendbanimeve të qytetarëve/ Berisha zbulon “skemën” e Ramës për manipulimin e zgjedhjeve
Politikë 21:47 - 14 Prill, 2020

” Shifrat janë manipuluar”/ Berisha: Numri i viktimave 2 herë më shumë se raportohen

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ngritur akuzat se shifrat e publikuara nga qeveria për të prekurit dhe viktimat e Covid-19 janë të manipuluara. “Në Shqipëri manipulohet çdo...

Shëndeti 23:48 - 9 Prill, 2020

Si ndikon rrjeti 5G dhe kur mund të bëhet testimi i antikorpës/ Pipero mesazh qytetarëve

Mjeku Pëllumb Pipero tha mbrëmjen e sotme se masat e marra nga qeveria janë të duhurat dhe theksoi se problemi zgjidhet vetëm duke respektuar këto masa....

ministrja e shendetesise, ogerta manastirliu
Shëndeti 17:41 - 8 Prill, 2020

Manastirliu flet për debatin e testimeve/ “Nëse epidemiologët na kërkojnë t’i shtojmë, ne i përballojmë”

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, deklaroi edhe njëherë se nuk është qeveria ajo që vendos për numrin e testimeve në Shqipëri, por Komiteti i Ekspertëve. Ajo...

ministrja e shendetesise, ogerta manastirliu nekonference
Shëndeti 22:29 - 7 Prill, 2020

E zbulon Manastirliu/ Ja sa kite janë në dispozicion

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka treguar numrin e kiteve që janë në dispozicion për testimin e qytetarëve. Ajo tha në emisionin “Opinion” se aktualisht janë...

Politikë 23:43 - 6 Prill, 2020

Deklarata e Zhejit/ “Rama dhe ministrat e kanë bërë testin e koronavirusit në një spital privat”

Gazetari Artur Zheji ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe ministrat e tij. Duke iu referuar mesazhit të...