Connect with Us

All posts tagged "teste"

Bine shifrat në Kosovë/ Regjistrohen afro 300 raste të reja dhe shtatë viktima
Kosova & Rajoni 15:31 - 15 Janar, 2021

Bien shifrat në Kosovë/ Regjistrohen afro 300 raste të reja dhe shtatë viktima

Në Kosovë, janë regjistruar shtatë viktima të reja nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Viktimat janë nga: Malisheva 3 raste dhe nga një rast në...

Bota 08:25 - 5 Janar, 2021

Bie dukshëm numri i atyre që kalojnë testet e gjuhës gjermane

Qeveria gjermane raporton se është ulur dukshëm numri i personave që kanë kaluar testin e gjuhës dhe të integrimit, që është parakusht për marrjen e nënshtetësisë...

Kryhen mbi 12 mijë teste të shpejta/Manastirliu: Rrisim kapacitetet për kapjen e hershme të rasteve COVID
Shëndeti 16:40 - 22 Dhjetor, 2020

Kryhen mbi 12 mijë teste të shpejta/ Manastirliu: Rrisim kapacitetet për kapjen e hershme të rasteve COVID

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ndoqi nga afër aplikimin e testimit të shpejtë në komunitet në qendrën shëndetësore nr. 10 në Tiranë, ku...

368 mijë doza vaksine kundër gripit/ Manastirliu: Vijon puna me të gjithë grupet e riskut
Shëndeti 12:30 - 15 Nentor, 2020

Manastirliu nxjerr shifrat/ Ka dyfishim të rasteve pozitive me Covid

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu gjatë një konference që po zhvillon me gazetarët u shpreh se Shqipëria ndodhet në një gjendje kritike për sa i përket...

“Qeveria nuk bën teste pasi është lidhur me kompanitë e funeraleve”/ Dasho i përgjigjet Ramës me të njejtën gjuhë
Shëndeti 17:52 - 14 Nentor, 2020

“Qeveria nuk bën teste pasi është lidhur me kompanitë e funeraleve”/ Dasho i përgjigjet Ramës me të njejtën gjuhë

Eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka reaguar menjëherë pas deklaratave të kryeministrit Rama, i cili sot nga Vlora, hodhi akuza se ata që kërkojnë më...

Politikë 15:50 - 14 Nentor, 2020

Rama sulmon sërish opozitën/ Flasin për teste, e çmendën miletin

Kryeministri Edi Rama ka folur për situatën e pandemisë nga qyteti i Vlorës nga ku e ka akuzuar opozitën që me maninë e saj për testimet...

Vetëm testimet masive, do t’i japin fund shpejt pandemisë së Covid-19
Blog 09:03 - 7 Nentor, 2020

Vetëm testimet masive, do t’i japin fund shpejt pandemisë së Covid-19

Nga Reda Cherif, Fuad Hasanov& Michael Mina “Health Affairs” Gjatë 6 muajve të fundit, studiuesit në mbarë botën kanë zhvilluar vaksina dhe kura kundër Covid-19, me...

Firmosi mandatin e kryebashkiakut të Ramës/ Si mbijetoi gjyqtarja e varfër në “Këshillin e milionerëve”
Politikë 12:01 - 3 Nentor, 2020

Rritja e rasteve me Covid/ Rama: Nuk i numërojmë testet që bëhen në privat

Kryeministri Edi Rama është pyetur nëse do të kemi sërish një mbyllje të vendit për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve me Covid. Rama...

Politikë 11:51 - 1 Nentor, 2020

Basha nuk i ndahet Ramës/Pas ekonomisë po shkatërron shëndetin e njerëzve

Kreu i PD, Lulzim Basha thekson se kryeministri Edi Rama ka humbur çdo kontroll mbi pandeminë. Përmes një postimi në Tëitter, Basha thootë se, pasi shkatërroi...

Covid-19/ Mansatirliu i përgjigjet kritikave të opozitës: U zgjuan papritur pas pushimeve verore
Shëndeti 11:07 - 29 Tetor, 2020

Covid-19/ Manastirliu i përgjigjet kritikave të opozitës: U zgjuan papritur pas pushimeve verore

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka bërë apel për respektimin e masave për parandalimin e koronavirusit. Gjatë fjalimit të saj në foltoren e Kuvendit, i është...

Çështja e detit/ Berisha tregon sa do të zvogëlohet Shqipëria
Politikë 21:52 - 28 Tetor, 2020

“Testet i bën ish-kunata”/ Berisha nxjerr zbuluar Ramën: Po shfrytëzon pandeminë për tendera

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka folur për situatën shëndetësore në vend, ku po regjistrohen shifra të larta të infektuarish. Berisha bën përgjegjës Ramën për situatën në vend,...

Kosova merr donacion 100,000 teste PCR për koronavirus
Kosova & Rajoni 16:11 - 14 Tetor, 2020

Kosova merr donacion 100,000 teste PCR për koronavirus

Fondacioni për Shoqëri të Hapur (KFOS) i dhuroi Kosovës 100,000 teste për koronavirus, të njohura si PCR. Kostoja e tyre është 1.5 milion euro, tha në...

Nga dita e hënë fillon testimi i shpejtë/ Tomini zbulon procedurat dhe kush mund ta kryej
Shëndeti 16:54 - 11 Tetor, 2020

Covid në Shqipëri/ Shefja e epidemiologjisë: Shumë shpejt do të hiqet ritestimi

Shqipëria shumë shpejt do ndryshojë protokollin shëndetësor për ritestimet për të prekurit me koronavirus. Shefja e epidemiologjisë Eugena Tomini thotë se ritestimet apo tamponët e negtativizimit...

Koronavirusi/ Karantinohet kreu i OBSH
Bota 11:07 - 29 Shtator, 2020

Deklarata befasuese e OBSH/ Gati teste që diagnostikojë COVID-in për 15-30 minuta

OBSH ka paralajmëruar se do të shpëndajë një test  i cili mund ta diagnostikojë koronavirusin brenda pak minutash. Testi do të kushtojë rreth  5 dollarë dhe...

Misteret e koronavirusit dhe dilemat e shkencës
Bota 21:48 - 20 Shtator, 2020

SHBA vendos rekord/ Mbi 1 milion teste koronavirusi në ditë

Shtetet e Bashkuara vendosën një rekord me mbi 1 milion teste diagnostikuese të koronavirusit të kryera në ditë, por sipas ekspertëve të ndryshëm, vendit i duhen...

Dalin statistikat nga aeroporti i Frankfurtit/ Rastet më të shumta me COVID-19 janë nga Kosova
Kosova & Rajoni 18:34 - 13 Shtator, 2020

Dalin statistikat nga aeroporti i Frankfurtit/ Rastet më të shumta me COVID-19 janë nga Kosova

Rastet më të shumta me COVID-19 në aeroportin e Frankfurtit janë nga Kosova. Kjo tregohet nga statistikat e ndërmarrjes Centogene, e cila ofron testet  për koronavirus...

Testet e antitrupave, zhgënjim në betejën me COVID-19
Shëndeti 18:30 - 8 Shtator, 2020

Testet e antitrupave, zhgënjim në betejën me COVID-19

Në prill, në kulmin e masave izoluese kundër koronavirusit, ekspertë të shëndetësisë në administratën Trump shprehën entuziazëm për një test që do të konfirmonte nëse një...

Shëndeti 12:55 - 28 Gusht, 2020

Zbulimi i madh/ Shkencëtarët bëjnë një tjetër hap kundër Coronavirusit

Tani, shkencëtarët nga Universiteti i Albertës pretendojnë se një ilaç i krijuar për macet mund të mbrojë njerëzit nga Covid-19.Ilaçi, i quajtur GC376 përdoret për të...

Bota 22:45 - 25 Gusht, 2020

Testet për Covid/ Rreth 3,700 suedezëve u janë dhënë rezultate të gabuara

Rreth 3,700 suedezëve u është thënë se kanë koronavirus, por më vonë ka dalë se rezultatet kanë qenë të gabuara. Agjencia e Shëndetit Publik e Suedisë...

Një tjetër lajm i mirë mbi vaksinat anti-Covid/ Mjeku Alimehmeti publikon të dhënat
Shëndeti 08:52 - 23 Gusht, 2020

Alimehmeti analizon të dhënat/ Rritja ditore varet nga testet e shtuara, prova më e mirë…

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, thotë se shifrat e kësaj jave janë një provë e mirë se sa më shumë të shtohen testet, aq më shumë ulet përqindja...

Greqia shtyn masat kufizuese me Shqipërinë/ Ja deri kur do vazhdojë të jetë i mbyllur kufiri
Aktualitet 09:57 - 16 Gusht, 2020

Plotësohet kuota/ Kalojnë 300 persona në Kapshticë, pala greke mbyll sportelet

E diela nisi me radhë të gjata në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës. Pas rregullave të reja policia po punon në terren për të mbajtur...

Kushtetuesja funksionale/ Yuri Kim: Hap gjigant! U plotësua 1 nga 2 kushtet për integrimin
Politikë 09:50 - 16 Gusht, 2020

SHBA i dhuron të tjera teste Shqipërisë/ Yuri Kim: Aleatët gjithmonë e ndihmojnë njëri-tjetrin

Shtetet e Bashkuara të amerikës i kanë dhuruar Shqipërisë disa komplete të tjera testimi për koronavirusin. Lajmi bëhet i ditur nga ambasadorja e SHBA në Tiranë...

Situatë shqetësuese në Kosovë/ 14 viktima dhe 639 raste të reja Covid në 24 orë
Kosova & Rajoni 09:29 - 15 Gusht, 2020

Hapja e kufirit/ Mali i Zi kërkon testin e koronavirusit për qytetarët e Shqipërisë dhe Kosovës

Qeveria e Malit të Zi ka nxjrrë një njoftim lidhur me hyrjen e qytetarëve të vendeve tjera në territorin e saj. Banorët e Kosovës, Shteteve të...