Connect with Us

All posts tagged "terrorizmi"

Blog 08:24 - 25 Shkurt, 2020

Si luftohet terrorizmi i ekstremit të djathtë

Nga Jeremy Cliffe “New Stastesman” * Nëntë persona u vranë të mërkurën e kavës së kaluar, kur një njeri i armatosur sulmoi 2 bare në Hanau...

Bota 08:52 - 22 Shkurt, 2020

Si i stimulon interneti terroristët e ekstremit të djathtë

Në studimet për ekstremizmin e djathtë dukuria e dorasit që vepron i vetëm është relativisht pak e studiuar. Për këtë tip terroristi interneti luan një rol...

Blog 08:42 - 8 Shkurt, 2020

Terrorizmi nuk mposhtet, vetëm duke i mbyllur njerëzit nëpër burgje

Nga Martha Spurrier “The Guardian” * Java që shkoi, na dha të gjithëve arsye për të pyetur edhe njëherë, se sa të sigurt ndihemi në rrugët...

Blog 08:32 - 3 Shkurt, 2020

Greqia, baza nga ku terroristët e ISIS mund të sulmojnë Evropën

Nga Daveed Gartenstein-Ross & Colin P. Clarke “National Interest” * Kalifati territorial i Shtetit Islamik, u shkatërrua gati 1 vit më parë, kur koalicioni global anti-ISIS...

Blog 08:39 - 25 Janar, 2020

Lufta ndaj krimit të organizuar/ Leksione nga lufta anti-mafia në Itali

Nga Felia Allum “The Conversation” * Grupet e krimit të organizuar në Britaninë e Madhe, raportojnë se gjenerojnë më shumë para (mbi 24 milionë paund) nga...

Blog 08:17 - 23 Janar, 2020

Paradoksi i terrorizmit/ Bie numri i sulmeve, shtohen masat e sigurisë

Nga Robert Skidelsky, “Project Syndicate” * Sulmi terrorist i nëntorit 2019 në Urën e Londrës, ku Usman Khan goditi me thikë për vdekje 2 persona, para...

Blog 08:37 - 21 Nentor, 2019

Pushtimi i Xhamisë së Madhe të Mekës, ngjarja që shënoi fillimin e terrorizmit islamik

Sulmi dhe pushtimi i Xhamisë së Madhe në Mekë më 20 nëntor 1979, cilësohet si një ngjarje kryesore në evolucionin e terrorizmit islamik. Xhamia e Madhe...

Politikë 09:51 - 18 Nentor, 2019

Meta me tone të ashpra/ Terrorizmi lind kur shuhet shpresa nga keqqeverisja

Gjatë konferencës ndërkombëtare me temë “Feja si instrument paqeje”, Presidenti Ilir Meta u shpreh se varfëria duhet luftuar më shumë pasi sipas tij është burim i...

Blog 10:12 - 26 Gusht, 2019

Lufta kundër terrorizmit, është ende shumë larg fundit të saj

Nga Leon E. Panetta “The Washington Post” * Muajin e kaluar, presidenti Donald Trump u shpreh kështu në lidhje me kërcënimin që vjen nga Shteti Islamik:”Ne...

Aktualitet 09:52 - 25 Prill, 2019

Lufta kundër terrorizmit/ Diplomatja e SHBA mesazh shqip

E ngarkuara me punë në Tiranë, Leyla Moses-Ones dhe drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardit Veliu, ishin të pranishëm sot në seminarin për luftën...

Aktualitet 09:10 - 21 Prill, 2019

Terrorizmi godet Pashkët/ Humbin jetën 138 persona

Sulmet terroriste kanë përgjakur kremtimin e Pashkëve në Sri Lanka. 6 shpërthime kanë ndodhur në kisha dhe hotele ku për pasojë kanë humbur jetën rreth 138...

Aktualitet 18:05 - 24 Dhjetor, 2018

Lufta kundër terrorizmit/ Turqia dërgon trupa në kufirin me Sirinë

Presidenti amerikan, Donald Trump thotë se Turqia do të eliminojë pjesën e mbetur të Shtetit Islamik në Siri, pasi ushtria amerikane të tërheqë trupat e saj....

Aktualitet 22:48 - 25 Tetor, 2018

Laboratori i heroinës në Has/ Gazetari tregon se çfarë fshihet pas tij

 Gazetari Çim Peka ka zbuluar se çfarë fshihet pas laboratorit të heroinës në Has, ku përpunohej opium. Duke folur nga studio e  emisionit “360 gradë”, Peka...

Aktualitet 19:38 - 19 Shtator, 2018

DASH publikon raportin vjetor për terrorizmin/ “Shqipëria mbështetëse e fuqishme”

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar ditën e sotme raportin vjetor për terrorizmin në botë për vitin që lam pas, 2017. Në raport thuhet se gjatë...

Aktualitet 18:16 - 12 Korrik, 2018

Sfidat në NATO/ Basha: Terrorizmi kërcënim për demokracinë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Bash aka marrë pjesë ditën e sotme në eventin e institutit Hudson, në Washingon, ku janë diskutuar sfidat në NATO. Në...

Aktualitet 18:07 - 29 Qershor, 2018

Terrorizmi/ Tre të arrestuar në Kosovë, një në Gjermani

Policia e Kosovës tha të premten se ka arrestuar tre persona nën dyshimet për përfshirje në veprime që lidhen me terrorizmin. Arrestimet që u kryen në...

Aktualitet 10:13 - 16 Janar, 2018

Shpërthimi në Belgjikë/ Gjenden 2 të vdekur nën rrënoja

Një kompleks pallatesh është shembur për shkak të një shpërthimi në Anvers të Belgjikës. Dy të vdekur dhe 14 të plagosur, nga të cilët një është...

Aktualitet 21:46 - 1 Nentor, 2017

Ish-nënkryetari i SHISH: Deklaratat e Trump mund të nxisin terrorizmin

Ish-nënkryetari i Shërbimit Informativ dhe doktori i shkencave në Menaxhim Krimi, Bujar Ramaj, i ftuar në studion e emisionit “Top Story”, ka komentuar situatën aktuale në...

Aktualitet 21:24 - 26 Gusht, 2017

Barcelona sfidon terrorizmin/ Video-live

Pas atentatit që la katërmbëdhjetë viktima e njëqind të plagosur në qytetin e Barcelonës, mbrëmjen e sotme mijëra qytetarë të kryeqytetit spanjoll kanë dalë për të...

Aktualitet 16:36 - 24 Gusht, 2017

Frikë nga sulmet terroriste/Shqipëria shton masat e sigurisë

Në Shqipëri policia njoftoi sot se pas sulmeve terroriste në disa qytete të Europës dhe kërcënimeve për sulme të tjera nga ISIS, ka marrë masa shtesë...

Aktualitet 11:48 - 20 Korrik, 2017

Frika nga terrorizmi/Haki Çako takon zyrtarët e DASH

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Haki Çako, priti në një takim Përfaqësues të Departamentit Amerikan të Shtetit, asistenca kundër terrorizimit, ekip i...

Aktualitet 16:19 - 30 Maj, 2017

Nga mbrojtja, tek terrorizmi dhe tregtia: A ecën dot Europa e vetme, pa Amerikën?

SKENARET: Nga mbrojtja ushtarake tek lufta kundër terrorizmit, duke kaluar nga tregtia dhe zhvillimi: ja çfarë rrezikohet në përballjen e re transatlantike. Dhe interesat e mesdhetarëve...

Aktualitet 20:52 - 29 Prill, 2017

Nuk tremben nga terrorizmi/41 mijë shqiptarë pushuan në Antalia verën e kaluar

2016-a ishte një nga vitet më të vështira për turizmin në Turqi. Sulmet terroriste dhe grushti i shtetit në verë të vitit të kaluar krijuan një...