Connect with Us

All posts tagged "termetet"

Sociale 21:45 - 13 Tetor, 2019

Studimi i shkencëtarëve/ Si mund të parashikohen tërmetet

Rezultatet e një studimi të bërë nga shkencëtarët e Zyrës zvicerane të Shërbimit Sizmologjik në Universitetin e Zyrihut, rrisin shpresat se së shpejti do të jemi...

Sociale 13:19 - 25 Shtator, 2019

Tërmeti na flet më shumë sesa thjesht një fenomen natyror!

*Nga Miron Çako Tërmetet shkencërisht ndodhin kur dy blloqe nga korja e tokës rrëshqasin dhe shkëputen nga njëra tjetra. Kur blloqet e tokës ngecin në lëvizjen...

Sociale 08:14 - 25 Shtator, 2019

Rreth 53 tërmete të fuqishëm kanë goditur Shqipërinë gjatë historisë/ Ja më të fortët

Seria e tërmeteve që kanë goditur vendin gjatë fundjavës, ku dy prej të cilëve ishin më të fortë, ngjallën ndjenjën e pasigurisë dhe frikës tek banorët...

Politikë 21:34 - 23 Shtator, 2019

“Tërmeti u paralajmëruan nga Meta”/ Noka kritika Ramës: Duhet të kishte marrë masat

Qeveria duhet ta kishe marrë në konsideratë parashikimin e presidentit Ilir Meta për tërmetet. Kështu u shpreh ish deputeti i Partisë Demokratike Flamur Noka në studion...

Opinione 18:31 - 23 Shtator, 2019

Nga Artan Fuga/ Ore po budallallëku a parashikohet?

Akademiku Artan Fuga ka ironizuar me deklaratat e ministres së Arsimit, Besa Shanini sipas të cilës nxënësit duhet të kenë jastëk në rast tërmeti. Fuga shkruan...

Politikë 17:41 - 23 Shtator, 2019

Hiqni dorë nga spektakli i mensave/ Agron Duka shuplakë qeverisë

“Fatkeqësia nga tërmetet po përdoret për propagandë” , kështu shprehet kreu i Partisë Agrare Ambjentaliste, Agron Duka, përmes një postimi në rrjetet sociale. Sipas tij, qeveria...

Sociale 15:22 - 23 Shtator, 2019

Ekskluzive-Tërmetet dhe fatkeqësitë/ Çfarë duhet të dini për sigurimin e pronës

Avni Ponari, një biznesmen i suksesshëm, njeriu që themeloi kompaninë e parë të sigurimeve në vend, Sigal, ka dhënë disa informacione se çfarë duhet të dini...

Blog 14:19 - 23 Shtator, 2019

13 milionë të vdekur, 500 mijë lëkundje në vit/ Çfarë nuk dini mbi tërmetet

Tërmetet shkaktohen kryesisht kryesisht nga çarjet gjeologjike. Por mund të shkaktohen gjithashtu nga rrëshqitjet e tokës, testet bërthamore, shpërthimet në miniera dhe aktiviteti vullkanik. Gati 80...

Sociale 22:35 - 22 Shtator, 2019

Përtej propagandës/Ja ku mund të gjeni informacion për termetet në çdo cast

Abuzimi nga mediat, por edhe propaganda qeveritare bejne qe qytetaret te jene te paqarte,  mbi ate se cfare po ndodh me termetet dhe sa eshte fuqia...

Politikë 15:13 - 22 Shtator, 2019

Situata nga tërmetet/ Rama: Nuk ka vend për panik, strukturat në gatishmëri

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot në Durrës për të parë nga afër situatën nga tërmetet. Ai deklaroi se nuk ka vend për panik, ndërsa bëri...

Politikë 14:48 - 22 Shtator, 2019

Propaganda e rilindjes me tërmetet/ Çupi: Qytetarët në mëshirë të fatit, asnjë zyrtar në terren

Deputejtja e Partisë Demokratike Dhurata Çupi, ka reaguar lidhur me situatën pas tërmeteve që tronditën vendin. Sipas saj, qytetarët po e përballojnë çdo gjë vetë, pasi...

Opinione 13:29 - 22 Shtator, 2019

Lali Eri show me qendrat e emergjencës dhe administratorët e pallateve që nuk bëjnë detyrën

Bashkia njoftoi që i mirëpret të gjithë që të paraqiten personalisht tek ca pika që i quan qendra, për të marrë mbështetje për dëmet nga tërmeti....

Politikë 10:47 - 22 Shtator, 2019

Dëmet nga tërmetet/ Rama ultimatum prefektëve/ “I dua deri pasdite”

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur ditën e sotme të gjithë Prefektët dhe Forcat e Armatosura, në Ministrinë e Mbrojtjes, ndërsa u ka ndarë dhe detyrat. Rama...

Politikë 10:33 - 22 Shtator, 2019

Situata e rëndë nga tërmetet/ Rama mbledh Prefektët dhe Forcat e Armatosura

Pas tërmeteve që goditën vendin, kryeministri Edi Rama ka mbledhur ditën e sotme të gjithë Prefektët dhe Forcat e Armatosura, në Ministrinë e Mbrojtjes. Mbledhja ka...

Sociale 09:20 - 22 Shtator, 2019

“297 goditje tërmeti”/ Sizmiologu tregon se çfarë mund të ndodhë në orët në vijim

Sizmiologu Rrapo Ormeni ka folur lidhur me situatën e rëndë nga tërmetet e një pas njëshme në vend. Në një lidhje telefonike për “News 24” sizmiologu...

Sociale 07:18 - 22 Shtator, 2019

Instituti i Gjeoshkencave: Aktiviteti sizmik vazhdon/ Ja ku ndodhet, shikojeni në kohë reale

Aktiviteti sizmik në afërsi të Durrësit i cili tronditi edhe kryeqytetin dhe rethinat dje rreth orës 16.07, vazhdon të jetë mjaft aktiv. Sipas të dhënave nga...

Sociale 07:08 - 22 Shtator, 2019

Vazhdojnë lëkundjet e tokës/ Tërmetet nuk ndalen, ja kur ndodhi i fundit

Një tërmet tjetër i gradës 3.4 të shkallës Rihter ka goditur Shqipërinë në orën 06.45 të mëngjesit Qëndra e termetit raportohet 2 km në largësi të...

Sociale 06:55 - 22 Shtator, 2019

Raporti: Ku renditet Shqipëria në listën e rrezikut nga tërmetet

Shqipëria është në zonën e rrezikut për sa i përket rrezikut nga aktiviteti sizmik. Sipas një raporti të fundit nga dy shkencëtarë amerikanë, vendi vlerësohet me...

Sociale 06:52 - 22 Shtator, 2019

Përse ndodhin tërmetet dhe si klasifikohen?

Pllakat tektonike të tokës janë vazhdimisht në lëvizje. Ato ndodhen mbi shtresa llave prandaj kur ka levizje të kësaj të fundit, pllakat lëvizin po ashtu. Tërmetet...

Sociale 06:15 - 22 Shtator, 2019

Shqipëria gëdhihet nën frikë/ Natë e gjatë me lekundje, ja kur ndodhi e fundit

Nata e sotme ka qenë e gjatë dhe e mbushur plot frike pse jo dhe panik, një natë për tu mbajtuir mend gjatë. Qindra persona, familjarë...

Sociale 05:56 - 22 Shtator, 2019

Shqipëria nuk gjen qetësi/ Lëkundje tërmeti gjatë gjithë natës, ja ku mund të ndiqni situatën

Sipas të dhënave të publikuara nga EarthQuake, janë të paktën 7 tërmete, me epiqender detin Adriatik, që kanë lekundur Tiranën dhe Durrësin që në munitat e...

Sociale 23:57 - 21 Shtator, 2019

Ja ku mund të shikoni situatën e tërmeteve në kohë reale

Në linkun e mëposhtëm mund të ndiqni ne kohe reale kohën e tërmeteve dhe fuqine e tyre në Europë dhe Botë. Faqja ErarthQuake ju tregon live...

Politikë 22:54 - 21 Shtator, 2019

Shqipëria në panik/ Basha zhgërryhet rrugëve të Europës

Një tërmet i fuqishëm goditi sot në mesditë Tiranën, Durrësin dhe gjithë Shqipërinë e mesme me epiqendër në detin Adriatik. Raportohet për 75 persona të lënduar,...