Connect with Us

All posts tagged "termete"

Rikthehen lëkundjet e tërmetit në Shqipëri/ Ja çfarë thotë sizmiologu Ormeni
Kronika 12:53 - 24 Shtator, 2020

Rikthehen lëkundjet e tërmetit në Shqipëri/ Ja çfarë thotë sizmiologu Ormeni

Rikthimi i tërmeteve në disa qytete të Shqipërisë ka tmerruar qyetarët, pasi ekziston frika se mos përsëritet skenari i shtatorit dhe i nëntorit të shkuar. Sizmologu...

Dy tërmete të njëpanjëshme/ Regjistrohen lëkundje të lehta në Korçë
Sociale 21:15 - 16 Korrik, 2020

Dy tërmete të njëpasnjëshme/ Regjistrohen lëkundje të lehta në Korçë

Dy tërmete të njëpasnjëshme janë regjistruar disa minuta më parë në Korçë. Mësohet se lëkundjet kanë qenë i pari me magnitudë 3.2 ballë të shkallës Rihter,...

Lëkundje tërmeti në Vlorë/ Sa ballë ishte
Kronika 22:00 - 5 Maj, 2020

Rikthehen tërmetet në Korçë/ Lëkundje të lehta të njëpasnjëshme

Disa tërmete të njëpasnjëshme janë regjistruar mbrëmjen e sotme në Korçë. Mësohet se tërmeti i parë ishte 4 kilometra nga Maliqi dhe ishte me magnitudë 3...

Lajme 22:29 - 30 Janar, 2020

Rrapo Ormeni zbulon shtetin me qendrën më të fuqishme sizmike

Sizmiologu Rrapo Ormeni ka zbuluar shtetin me qendrën më të fuqishme sizmike, në kohën kur te shqiptarët është rikthyer paniku pas dy muajsh, për shkak të...

Rikthehen lëkundjet e tërmetit/ Ja ku ishte epiqendra
Sociale 14:37 - 19 Janar, 2020

Tërmet në Kukës dhe Peshkopi/ Reagon Ministria e Mbrojtjes

Veriu i vendit u godit pak më parë nga dy tërmete, një në Kukës dhe tjetri në Peshkopi. Pas kësaj ka ardhur edhe reagimi nga Ministria...

Politikë 19:23 - 10 Janar, 2020

Shënim/ Një kujtesë për Lulzim Bashën

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka zhvilluar një vizitë në Qendrën Operacionale të Emergjencave Civile në rajonin Friuli-Venezia-Giulia në Itali, nga ku foli për përballimin e...

Ish ministri ngre alarmin/ Kryeministri ka “rënë”, Shqipërisë i duhet një zgjidhje urgjente!
Lajme 16:53 - 10 Janar, 2020

“Tragjedia e pas tërmetit vazhdon”/ Thirrja e fortë për Ramën: Jepi zgjidhje

Nën kryetari i LSI, Petrit Vasili i bën thirrje qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama të lërë pallavrat dhe t’i japë zgjidhje situatës pas tërmetit tragjik të...

Lajme 22:35 - 16 Dhjetor, 2019

Neritan Ceka me bindje/ Në Shqipëri s’ka tërmete katastrofike

Ish-kryetari i Aleancës Demokratike dhe historiani Neritan Ceka deklaroi me bindje se në Shqipëri nuk ka tërmete katastrofike. Ceka tha në emisionin “360 gradë”se shqiptarët duhet...

Sociale 22:34 - 6 Dhjetor, 2019

“Mund të mos kishim pasur viktima”/ Pango: Të keqen e kemi nga njeriu

Psikologu Ylli Pango  thotë se e keqja pas tërmetit nuk erdhi nga godinat por nga njeriu. Pango shprehet se tërmeti mund të mos kishte shkaktuar asnjë...

Kronika 09:29 - 2 Dhjetor, 2019

Lëkundjet e tërmetit/ IGJEUM nxjerr të dhënat, ja çfarë ndodhi gjatë natës

Pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, i cili mori 51 jetë njerëzish dhe la pas qindra të tjerë të plagosur, toka vijon të ketë lëkundje të...

Lajme 21:28 - 29 Nentor, 2019

Pas 20 apartamenteve nga “Gener 2”/ Familja Ulaj dhuron 1 milion euro për familjet e prekura nga tërmeti

Përtej angazhimit të kompanisë “Gener 2” që do të ndërtojë 20 apartamente, familja Ulaj ka vendosur të ndihmojë me një fond prej 1 milion eurosh familjet...

Lajme 15:00 - 28 Nentor, 2019

AMA solidarizohet me të dëmtuarit nga tërmeti/ Akordon 5 milionë lekë

Autoriteti i Mediave Audiovizive akordon 5 milionë lekë për solidarizim me të dëmtuarit nga tërmeti Në situatën e rëndë që ka krijuar tërmeti i ditës së...

Sociale 14:38 - 28 Nentor, 2019

Tërmeti tragjik/ Behxhet Pacolli dhuron 1 milionë euro: Pranoj edhe qindra familje në Prishtinë

Kryetari i partisë Aleanca Kosova e Re Behxhet Pacolli ka dhuruar 1 milion euro për rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti. Sipas Pacollit, ky donacion...

Lajme 11:47 - 28 Nentor, 2019

Toka nuk gjen qetësi/ Dy tërmete të tjera brenda 3 minutave

Nuk kanë të ndalur tërmetet në vendin tonë. Dy lëkundje të tjera janë regjistruar në harkun kohor të 3 minuta në orën 11:22-11:25. Tërmeti i parë...

Sociale 13:30 - 27 Nentor, 2019

U regjistruan 520 pasgoditje/ Flet sizmiologu: “Tërmete të tilla ndodhin një herë në 100 vjet”

Sizimologu Rrapo Ormeni, është shprehur se tërmete të tilla, sa ai që goditi Shqipërinë mengjesin e kësaj të marte, ndodhin një herë në 100 vjet. Duke...

Sociale 14:21 - 29 Shtator, 2019

Tërmeti i 21 shtatorit/ Mbërrijnë në Shqipëri ndihmat e para nga BE

Kanë mbërritur në Shqipëri, ndihmat e para nga BE, pas lëkundjeve të fuqishmë të tërmetit në vendin tonë. Mësohet se kanë mbërritur ndihma nga tre shtete,...

Politikë 17:03 - 27 Shtator, 2019

Lëkundjet e forta sizmike/ Lleshaj mbledh Prefektët e Qarkut

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj dhe drejtues të lartë të Ministrisë së Brendshme dhe AMVV zhvilluan një takim me 12 Prefektët e përfaqësues të Prefekturave, për...

“Këtij të Besës i them fat unë!”/ Gazetari tallet keq me ministren e Ramës
Sociale 19:55 - 22 Shtator, 2019

Nesër, pushim apo mësim?/ Shahini merr vendimin pas tërmeteve

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka deklaruar se dita e hënë do të jetë pushim në shkollat në Tiranë, Elbasan dhe Durrës për shkak të tërmeteve....

Politikë 19:26 - 22 Shtator, 2019

Thuajse 24 orë pas tërmeteve/ Qeveria “vë dorën në zemër” për Durrësin

Pothuajse 24 orë pas tërmeteve të fuqishme, qeveria u kujtua të ngrejë çadrat e emergjencës në Durrës. Një pjesë e banorëve të Durrësit janë strehuar përkohësisht...

Sociale 18:29 - 22 Shtator, 2019

Foto- Pasojat e tërmetit/ Ja gjendja pas 24 orëve

Tërmetet e fuqishme që lëkundën vendin dje, shkaktuan dëme të shumta në një numër të madh banesash. Mure të çara, tavane të rëna e shtëpi të...

Sociale 17:04 - 22 Shtator, 2019

Sizmologu grek flet për tërmetet në Shqipëri/ Çfarë paralajmëron Tselentis

Një ditë pas tërmeteve të fuqishme që lëkundën vendin, ka folur drejtori i Observatorit Kombëtar të Gjeodinamikës në Athinë, Akis Tselentis. Sipas Tselenis, tërmeti i djeshëm...

Politikë 16:47 - 22 Shtator, 2019

Tërmetet vënë “në lëvizje” qeverinë/ Denaj: Të gatshëm për të vendosur fondet shtesë

Ministrja e Ekonomisë, Anila Denaj ka bërë me dije sot se fondi i emergjencave është i paprekur. Denaj theksoi se qeveria ka kapacitet për të dhënë...

"Furtunë" në ambasaden shqiptare në Athinë/ Shkarkohet gjithë stafi
Sociale 15:50 - 22 Shtator, 2019

Tërmetet/ Cakaj falenderon shtetet që u solidarizuan me Shqipërinë

Ministri i Jashtëm, Gent Cakaj ka shprehur mirënjohje për interesimin dhe gatishmërinë e shumë shteteve për të ndihmuar Shqipërinë pas tërmeteve. Cakaj bën me dije se...