Connect with Us

All posts tagged "termet"

Sociale 09:54 - 22 Tetor, 2020

Familja në Bubq nuk pranon t’i shembet shtëpia e dëmtuar/ Kryefamiljari bën rezistencë me bidon me benzinë

Anëtarët e familjes Xhaferri në Bubq dhe kanë bërë rezistencë mëngjesin e sotëm ndaj forcave të Inspektoriatit të Ndërtimit që kishte shkuar për t’i prishur shtëpinë....

Sociale 15:59 - 21 Tetor, 2020

Dëmet nga tërmeti/ Fondacioni në SHBA ndihmon 49 familje shqiptare, 1.6 milionë dollarë kontribute

Pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit të vitit 2019, një sërë organizatash filluan të mbledhin fondacione për të ndihmuar shqiptarët që ishin prekur nga fatkeqësia natyrore....

Politikë 11:38 - 21 Tetor, 2020

“Rindërtimi”/ Kryemadhi nga Kombinati: Po u përçamë si zogjtë e korbit na marrin për budallenj

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, ka vijuar ditën e sotme takime në Kombinat me banorët e prekur nga tërmeti. Kryemadhi u shpreh se projekti i rindërtimit...

Politikë 11:58 - 15 Tetor, 2020

Qindra familje nëpër çadra/ Qeverisë “nuk i bëhet vonë”, jep 100 milionë lekë për blerje suveniresh

Prej nëntorit të vitit të shkuar, kur Shqipëria u godit nga tërmeti e më pas nga pandemia e Covid, një numër i madh qytetarësh po vuajnë...

Vijojnë lëkundjet e tërmetit në vend/ Ja ku ishte epiqendra
Kronika 09:35 - 12 Tetor, 2020

Tërmeti shkund Kretën/ Ja sa ballë ishte

Një tërmet i fortë është regjistruar mëngjesin e sotëm në Kretë, i cili me pas është shoqëruar nga dy goditje të njëpasnjëshme. Sipas mediave greke, një...

Vijojnë lëkundjet e tërmetit në vend/ Ja ku ishte epiqendra
Sociale 17:32 - 9 Tetor, 2020

Vijojnë lëkundjet e tërmetit në vend/ Ja ku ishte epiqendra

Një tërmet me magnitudë 3.5 ballë është regjistruar para pak minutash në vendin tonë. Sipas Qendrës Evropiane të Tërmeteve (EMSC), tërmeti ka qenë në Detin Adriatik,...

Mbledhja e ID të stafit spitalor në Peshkopi/ Alibeaj: Skemë kriminale, aty ku ndodhi “tërmeti” i vjedhjes së votave
Politikë 15:00 - 6 Tetor, 2020

Mbledhja e ID të stafit spitalor në Peshkopi/ Alibeaj: Skemë kriminale, aty ku ndodhi “tërmeti” i vjedhjes së votave

Ish deputeti i PD-së, Enkeled Alibeaj thotë se mbledhja e kartave të identitetit stafit spitalor në Peshkopi është një skemë kriminale e paligjshme. Sipas Alibeaj, 6...

A do kemi një paketë të tretë ekonomike?/ Rama: Nëse do mbyllemi sërish...
Politikë 18:25 - 4 Tetor, 2020

A do kemi një paketë të tretë ekonomike?/ Rama: Nëse do mbyllemi sërish…

Kryeministri Edi Rama, ka treguar pak minuta më parë nëse do të kemi sërish një paketë të tretë ekonomike për biznesin. Teksa u pyet nga një...

Shkollë në kohë pandemie/ Rama: Kjo kategori nxënësish do përfitojë transport falas
Lajme 19:19 - 3 Tetor, 2020

Banesat e dëmtuara nga tërmeti/ Rama jep lajmin: Së shpejti do të…

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me aksionet e Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit për shembjen e kontrolluar të banesave dhe pallateve të dëmtuara nga tërmeti...

“Do rrisim pagat e mjekëve”/ PD: Mashtrimi i radhës i Ramës, njësoj si me listat e hapura
Politikë 22:10 - 1 Tetor, 2020

Rama tenton të justifikohet për banorët që jetojnë në çadra/ Qytetarët e “masakrojnë” me komente

Kryeministri Edi Rama reagoi sot lidhur me denoncimet e bëra nga Partia Demokratike për familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Rama publikoi një video,...

Hapja e kazinove/ rama: Janë lajme fak, nuk ka asnjë rihapje të bixhozit  në Shqipëri
Politikë 19:14 - 1 Tetor, 2020

Rama nxjerr bllof PD-në/ Publikon me video faktet: Vazhdon avazi i ulët i mishit për top…

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me denoncimet e bëra nga Partia Demokratike për familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Rama ka publikuar një...

Sociale 09:57 - 30 Shtator, 2020

Video-“10 muaj në çadër/ Familja Krosi pa shtëpi: Verës kemi ndenjur në hije të rrushit, po në dimër?

Tërmeti i 26 nëntorit la me qindra familje në qiell të hapur. Shume prej tyre, në pamundësi ekonomike për t’u akomoduar diku tjetër, u strehuan në...

Ekonomi 09:36 - 29 Shtator, 2020

Tërmeti dhe pandemia/ FMN rishikon në ulje vlerësimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka rishikuar në ulje vlerësimet e tij për rritjen ekonomike të Shqipërisë për vitin 2020, duke marrë parasysh efektet e shtrira të pandemisë...

Salla e Kuvendit “shpërthen” në të qeshura/ Gjinkuri i kthehet “tërmetit politik”
Politikë 12:23 - 28 Shtator, 2020

Salla e Kuvendit “shpërthen” në të qeshura/ Gjinkuri i kthehet “tërmetit politik”

Përfaqësuesi i PS në komisionin për Reformën Zgjedhore, Damian Gjiknuri i ka cilësuar ndryshimet për formulën e koalicioneve në Kodin Zgjedhor “ një tërmet politik”. Menjëherë...

Lëkundjet e njëpasnjëshme/ Sizmiologu Koçi: Është vatër e re, s’kanë lidhje me tërmetin e 26 nëntorit
Sociale 17:26 - 27 Shtator, 2020

Lëkundjet e njëpasnjëshme/ Sizmiologu Koçi: Është vatër e re, s’ka lidhje me tërmetin e 26 nëntorit

Prej disa ditësh në vend janë regjistruar një numër i madh tërmetesh të njëpasnjëshme, ku më i forti ishte ai 4.5 ballë i shkallës Rihter. Për...

Lëkundje tërmeti në Vlorë/ Sa ballë ishte
Sociale 17:01 - 27 Shtator, 2020

Lëkundje të lehta tërmeti/ Ja ku ishte epiqendra

Disa lëkundje të lehta tërmeti janë regjistruar pak minuta më parë. Mësohet se tëmeti ka qenë 3 ballë i shkallës Rihter, 3 kilometra larg Lushnjes dhe...

Vijojnë lëkundjet e tërmetit në vend/ Ja ku ishte epiqendra
Aktualitet 08:23 - 25 Shtator, 2020

Toka nuk gjen qetësi/ Regjistrohen të tjera lëkundje gjatë natës

Lëkundje të njëpasnjëshme tërmeti janë regjistruar përgjatë natës në qarkun e Elbasanit. Pas lëkundjeve të forta të djeshme që u regjistruan në Belsh në orën 21:21...

Rikthehen lëkundjet e tërmetit/ Ja ku ishte epiqendra
Sociale 22:33 - 24 Shtator, 2020

Vijojnë lëkundjet/ Tjetër tërmet në vend

Vijojnë lëkundjet e tërmetit në vendin tonë. Pas tërmetit katër ballë që u regjistrua pak më herët, është ndier sërish një tjetër lëkundje. Sipas EMSC tërmeti...

Politikë 22:21 - 24 Shtator, 2020

Veliaj “kapet” me Bashën/ Përfitoi 4 shtëpi gjatë kohës së tërmetit, jam gati ta vërtetoj!

Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj ka akuzuar kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha teksa deklaroi se ka përfituar 4 shtëpi gjatë kohës së tërmetit. Veliaj tha...

Toka nuk gjen qetësi/ Regjistrohen lëkundje tërmeti, ja epiqendra
Sociale 17:51 - 24 Shtator, 2020

Toka nuk gjen qetësi/ Regjistrohen lëkundje tërmeti, ja epiqendra

Toka nuk ka gjetur qetësi nga lëkundjet e tërmetit. Mësohet se rreth orës 17:34 një tërmet është regjistruar me epiqendër 8 kilometra larg Lushnjes dhe 35...

Vijojnë lëkundjet e tërmetit në vend/ Ja ku ishte epiqendra
Aktualitet 08:17 - 24 Shtator, 2020

Tërmeti me magnitudë 4.6 godet Shqipërinë/ Ja ku ishte epiqendra

Një tërmet me magnitudë 4.6 ka rënë mbrëmë rreth orës 01:25 minuta në vendin tonë. Lëkundjet e tërmetit janë ndjerë në Elbasan, Lushnje, Tiranë, Fier dhe...

10 muaj pas tërmetit tragjik/ Luljeta Bozdo zbulon shkaqet e shembjes dhe dëmtimit të ndërtesave
Sociale 20:29 - 21 Shtator, 2020

10 muaj pas tërmetit tragjik/ Luljeta Bozdo zbulon shkaqet e shembjes dhe dëmtimit të ndërtesave

10 muaj pas tërmetit tragjik të 29 nëntorit, inxhinierja Luljeta Bozo, ka treguar arsyet e shembjes dhe dëmtimit të banesave. Bozo tha se njëra nga arsyet...

Godinë e shembur nga tërmeti i 26 nëntorit
Politikë 08:39 - 21 Shtator, 2020

1 vit nga tërmeti i 21 shtatorit/ Rama publikon pamjet dhe jep mesazhin për shqiptarët

Sot bëhet plot një vit që nga tërmeti, i cili preku Shqipërinë më 21 shtator, ku shumë shqiptarë mbetën pa shtëpi dhe 51 persona ndërruan jetën....