Connect with Us

All posts tagged "tensione"

KE: Thirrjet e Erdoganit kundër Francës e largojnë Turqinë nga BE-ja
Bota 16:13 - 27 Tetor, 2020

KE: Thirrjet e Erdoganit kundër Francës e largojnë Turqinë nga BE-ja

Mbështetja që presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, bëri ndaj thirrjeve për bojkot të mallrave franceze paraqet edhe një pengesë të mëtejshme, në përpjekjen tashmë të ngecur...

Politikë 12:00 - 22 Tetor, 2020

Tensione në Kuvend/ Ralf Gjoni nxehet me Braçen, Garda i del përpara

Gjatë seacëns së sotme plenare ka pasur debate dhe tensione për shkak të ndryshimet në ligjin për Institutin e Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit...

Aktualitet 12:37 - 20 Tetor, 2020

Protesta e PDIU zhvendoset tek kryeministria/ Idrizi me vrap qëllon drejt eskortës së ministrit grek

Protesta e PDIU ka degraduar teksa ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias zhvendoset nga MEPJ tek kryeministria. Herë pas here ka përplasje mes Policisë dhe simpatizantëve...

Turp, turp!/ Ministri i jashtëm grek mbërrin në Tiranë, “ndeshet” me protestuesit e PDIU
Politikë 12:06 - 20 Tetor, 2020

“Turp, turp!”/ Ministri i jashtëm grek mbërrin në Tiranë, “ndeshet” me protestuesit e PDIU

Pak më parë ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias ka mbërritur në Tiranë dhe ka filluar zyrtarisht vizitën e tij zyrtare 1-ditore. Fillimisht, ai ka shkuar...

Rriten tensionet midis SHBA dhe Kinës
Bota 23:17 - 16 Tetor, 2020

Rriten tensionet midis SHBA dhe Kinës

Rritja e ekonomisë kineze dhe ambicjet e Kinës për shtrirje më të gjerë në rajonin e Paqësorit jug-perëndimor po alarmojnë Uashingtonit, tashmë të goditur nga pasojat...

Spartak Ngjela: Të akuzuarit e mëdhenj të korrupsionit do shpronësohen
Politikë 17:20 - 10 Tetor, 2020

“Duan të ushtrojnë forcë mizorike”/ Ngjela zbulon skenarin: Këta 3 politikanë po kërcënojnë Shqipërinë

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka reaguar përmes një postimië në rrjetet sociale lidhur me përplasjet e ditëve të fundit mes kryeministrit Edi Rama dhe ministrit...

I masakroi nënën/ Marjus Xhepa kërcënon në gjyq xhaxhain: Po u dënove do shpëtosh
Kronika 17:04 - 23 Shtator, 2020

I masakroi nënën/ Marjus Xhepa kërcënon në gjyq xhaxhain: Po u dënove do shpëtosh, nëse lirohesh ke punë me mua

Lirie Xhepa, nënë e katër fëmijëve, u gjet në 13 shkurt të 2019-ës e masakruar në pranë bregut të liqenit të Sharrës në Tiranë. Për vrasjen...

Tensionet me Turqinë/ Greqia plane për të blerë armë
Bota 19:24 - 7 Shtator, 2020

Tensionet me Turqinë/ Greqia plane për të blerë armë

Greqia ka në plan të blejë armë, të forcojë shtabin e saj të ushtrisë dhe të reformojë industrinë e saj të mbrojtjes, tha zëdhënësi i qeverisë...

Mitsotakis i kërkon Turqisë të ndalë kërcënimet/ Po "rrezikon" sigurinë rajonale
Kosova & Rajoni 11:29 - 4 Shtator, 2020

Mitsotakis i kërkon Turqisë të ndalë kërcënimet/ Po “rrezikon” sigurinë rajonale

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, tha të premten se Turqia duhet të ndalë “kërcënimet”. Deklarata e tij bëhet pas palajmërimeve nga NATO-ja se të dyja vendet janë...

Tensionet Greqi-Turqi/ Kompromisi i mirë duhet t’u dhembë të dyja palëve
Bota 10:06 - 30 Gusht, 2020

Tensionet Greqi-Turqi/ Kompromisi i mirë duhet t’u dhembë të dyja palëve

Në grindjen aktuale për rezervat e gazit në Mesdheun lindor, Greqia është parimisht në të drejtë. E megjithatë Athina duhet të lëvizë nga pozicioni i saj,...

Vatra e re e krizës në Evropë/ Greqia dhe Turqia vazhdojnë të luajnë me zjarrin
Politikë 21:26 - 27 Gusht, 2020

Vatra e re e krizës në Evropë/ Greqia dhe Turqia vazhdojnë të luajnë me zjarrin

Edhe pse Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas u përpoq të ndërmjetësojë mes Greqisë dhe Turqisë, tensionet midis dy partnerëve të NATO-s vazhdojnë. Ministrja gjermane e...

Bota 16:24 - 26 Gusht, 2020

“Aleatët e NATOS-s po përplasen në Mesdhe”/ Mediat ndërkombëtare: Konflikti mund të ngatërrojë gjithë rajonin

Prestigjozja ameriakne CNN, në një editorial të ditës së sotme shkruan se ne ujërat  e Mesdheut lindor tensioni po acarohet pasi Greqia dhe Turqia, aleatë te...

Rriten tensionet Greqi-Turqi/ Luftanija amerikane mbërrin në Kretë
Kosova & Rajoni 18:05 - 21 Gusht, 2020

Rriten tensionet Greqi-Turqi/ Luftanija amerikane mbërrin në Kretë

Anija e madhe luftarake amerikane, “USS Hershel Woody Williams”, ka mbërritur në ishullin grek të Kretës ndërsa tensionet përshkallëzohen mes aleatëve të NATO-s, Greqisë dhe Turqisë...

Video-Kërcet grushti në Delvinë/ Përplasje dhe tensione të forta  
Lajme 13:10 - 19 Gusht, 2020

Video-“Kërcet” grushti në Delvinë/ Përplasje dhe tensione të forta  

Banorët e fshatit Bajkaj në Delvinë kanë dalë sot në një protestë, duke kundërshtuar hapjen e gurores në një zonë ish- ushtarake në Qafën e Breshërit....

Pezullimi i punës në Kapshticë/ Qytetarët humbasin durimin, përplasen me Policinë Kufitare
Aktualitet 10:34 - 16 Gusht, 2020

Pezullimi i punës në Kapshticë/ Qytetarët humbasin durimin, përplasen me Policinë Kufitare

Mbetet e tensionuar situata në pikën kufitare të Kapshicës, pasi pala greke ka mbyllur sportelet në orën 9:30 të mëngjesit. Ka qenë pikërisht ky moment, kur...

Tensionet me Greqinë/ Turqia kërkon dialog për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve
Kosova & Rajoni 19:43 - 14 Gusht, 2020

Tensionet me Turqinë/ Greqia shpreson se nuk do të ketë konflikt

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, tha të premten se shpreson që të gjitha palët e përfshira në një mosmarrëveshje në Detin Mesdhe, do të...

Bota 15:18 - 14 Gusht, 2020

Rriten tensionet Turqi-Greqi në Mesdhe

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan paralajmëroi të premten Greqinë se Turqia do të hakmerret ndaj çdo sulmi kundër anijes së saj Oruç Reis që eksploron për...

Tensionet me Greqinë/ Turqia kërkon dialog për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve
Kosova & Rajoni 19:46 - 12 Gusht, 2020

Tensionet me Greqinë/ Turqia kërkon dialog për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve

Turqia dëshiron zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Greqinë përmes dialogut, ka thënë ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar. Tensionet mes dy anëtarëve të NATO-s janë rritur...

Tensionet Turqi-Greqi/ Media e njohur turke e transmeton fjalimin e Erdoganit me titra greke
Bota 09:28 - 12 Gusht, 2020

Tensionet Turqi-Greqi/ Media e njohur turke e transmeton fjalimin e Erdoganit me titra greke

Së fundmi, situata mes Turqisë dhe Greqisë është tensionuar shumë. Përpos asaj që ka ndodhur mes dy vendeve të Mesdheut, edhe një situatë tjetër aspak normale...

Rriten tensionet/ 5 anije turke hyjnë në ujërat greke, Athina thirrje të forta
Kosova & Rajoni 20:20 - 10 Gusht, 2020

Rriten tensionet/ 5 anije turke hyjnë në ujërat greke, Athina thirrje të forta

Një anije sizmografike turke Oruc Reis ka hyrë pasditen e sotme në ujërat greke, duke përshkallëzuar edhe më tepër tensionet mes dy vendeve. Mediat greke raportojnë...

Marrëdhëniet SHBA-Kinë/ Rriten tensionet diplomatike
Bota 15:43 - 25 Korrik, 2020

Marrëdhëniet SHBA-Kinë/ Rriten tensionet diplomatike

Mes tensioneve diplomatike në rritje, Kina ka urdhëruar Shtetet e Bashkuara të mbyllin konsullatën e tyre në Çengdu. Analistët e shohin këtë lëvizje si hakmarrje pasi...

Puna dhe dashuria/ Horoskopi i ditës së sotme sipas astrologut italian
Horoskopi 10:02 - 21 Korrik, 2020

Dashuri dhe tensione/ Parashikimi i yjeve sipas Paolo Fox

Dashi Edhe nëse dita e djeshme ka qenë pak e mërzitshme për ju, dita e sotme do të jetë më ndryshe, më pozitive. Kjo e martë,...

“S’ka këllqe asnjë njeri të më kundërshtojë ”/ Vijojnë tensionet në Kuvend, ndërpritet sërish seanca
Politikë 13:54 - 2 Korrik, 2020

“S’ka këllqe asnjë njeri të më kundërshtojë ”/ Vijojnë tensionet në Kuvend, ndërpritet sërish seanca

Vijojnë tensionet në sallën e Kuvendit ku deputetët e opozitës parlamentare kanë bllokuar foltoren. Deputëtet qendrojnë në këmbë përreth foltores duke kërkuar me ngulm të drejtën...