Connect with Us

All posts tagged "telefona"

Sociale 19:50 - 4 Shkurt, 2020

Ekspertët ngrenë alarmin/ Gjysma e 10-vjeçarëve kanë telefona, jetojnë të shkëputur nga realiteti

Një raport i fundit i rregullatorit mediatik Ofcom ka ngritur alarmin për përdorimin e telefonave nga fëmijët. Sipas raportit 50% e fëmijëve 10-vjeçarë në Mbretërinë e...

Kronika 09:13 - 26 Korrik, 2019

Tërhiqnin para me karta të klonuara/ Arrestohen dy persona, procedohet një tjetër

Dy persona kanë rënë në prangat e policisë, ndërsa një tjetër është proceduar penalisht, pasi dyshohen se tërhiqnin para nga bankomatet me karta të klonuara. Sipas...

Aktualitet 12:25 - 15 Maj, 2019

“Po ju varet lëkura nga telefonat”/Mjekët përhapin alarmin e përhapjes së teknologjisë

Telefonat dhe rrjetet sociale janë bërë “fiksimi” jonë dhe nuk mund të rrimë dot një kohë të gjatë pa to dhe sipas mjekëve këto rreze na...

Life Style 15:10 - 19 Mars, 2019

Alarmi/Mos përdorni telefona Huawei, ja çfarë ndodh

Sipas mediave amerikane FBI dhe CIA, kanë paralajmëruar amerikanët që të mos përdorin produktet dhe shërbimet e gjigantëve kinezë të teknologjisë, Huawei dhe ZTE. Në fjalën...

Aktualitet 12:53 - 17 Mars, 2019

Alarmi/Zbuloni çfarë ju ndodh nëse flini me telefonat afër kokës

Një studim i realizuar kohët e fundit nga Instituti Kombëtar Shëndetësor në Britani,  paralajmëron se duhet të bëni shumë kujdes nga rrezet e telefonave. Rrezatimi kundrejt...

Aktualitet 19:52 - 20 Tetor, 2018

Rama flet hapur/ Zbulon pse deputetët nuk ua hapin telefonin qytetarëve

Kryeministri Edi Rama është shprehur se qytetarët kanë akses në çdo kohë për të përçuar ankesën tek platforma e lançuar on-line. Këtë gjë Rama e tha...

Aktualitet 18:55 - 14 Shtator, 2018

“Mos ua hiq, se s’kemi si e bëjmë këtë punë”/ Gazetari tallet keqazi me Ramën

Gazetari Klodian Tomorri ka ironizuar kryeministrin Edi Rama me anë të një postimi në rrjetet sociale. “Ky po hoqi dhe telefonat e administratës na fiku derën...

Aktualitet 23:00 - 20 Gusht, 2018

E keni menduar se shumë shpejt mund t’i kthehemi telefonave të vjetër?

Duket se dalëngadalë epokës së teknologjisë po i vjen fundi. Të paktën tendencat e fundit të njerëzve po japin një shenjë të tillë. Sipas Daily Mail,...

femije dhe telefon
Life Style 12:49 - 18 Korrik, 2018

Me siguri nuk e dinit!/ Ky është GABIMI më i madh që po bëjmë me telefonat

Personat që e kalojnë mbrëmjen duke kontrolluar telefonin dhe rrjetet sociale, mund të vuajnë nga çrregullime neurologjike. Sipas një studimi nga Universiteti Glasgovv, ata që rrinë...

Kuriozitete 23:30 - 2 Mars, 2018

Kompania e re telefonike që do pushtojë tregun

Nëse ka një lojtar të ri të rëndësishëm në industrinë e telefonave mobil në Shtetet e Bashkuara, atëherë me siguri se ky është prodhuesi kinez Xiaomi....

Aktualitet 10:30 - 26 Dhjetor, 2017

Lajm i keq për ju që keni iPhone të vjetër, zbulohet “mashtrimi” që ju bëhet

Të gjithë ju që keni iPhone të vjetër, me siguri mund ta keni vënë re se celulari juaj funksionon “çuditshëm” në shumicën e rasteve. Epo, me...

Aktualitet 16:55 - 18 Dhjetor, 2017

Google tregon se cilët telefona kanë qenë më të kërkuarit në 2017

Google ka zbuluar se cilët telefona kanë qenë më të kërkuarit në rrjet gjatë vitit 2017. Në fakt lista e Google tregon se cilat pajisje teknologjike...

Aktualitet 15:32 - 23 Gusht, 2017

Të udhëtosh me teknologjinë/ A e dini se çfarë mund të merrni jashtë shtetit

Secili nga ne mendon se gjatë pushimeve të tij duhet të marrë me vete telefonin, tabletin, laptopin dhe gjërat e tjera të nevojshme. Por çfarë ndodh...

Aktualitet 22:10 - 13 Gusht, 2017

Foto/ 10 telefonat më të çuditshëm që janë krijuar ndonjëherë

Që më zhvillimin e teknologjisë kompanitë e ndryshme celulare janë munduar që të krijojnë paisje sa më unike, por shumë nga pamjet e tyre dolën jashtë...

Aktualitet 22:40 - 2 Prill, 2017

Messenger së shpejti nuk do të jetë më i përdorshëm në disa telefonë

Aplikacioni i Facebook, Messenger do të zhgënjejë një numër të madh përdoruesish të telefonëve të zgjuar. Ashtu si Whatsapp dhe Skype, edhe Facebook, ka vendosur që...

Teknologji 17:01 - 5 Shkurt, 2017

Sony shet 5.1 milionë telefona për tre muaj

Sony ka publikuar rezultatet e saj financiare për vitin 2016, dhe gjërat nuk duken të mira përsa i përket shitjes së telefonave celularë të kompanisë japoneze....

Teknologji 22:15 - 1 Janar, 2017

Nokia do të sjellë pesë telefona më 2017

Kongresi Botëror i Telefonisë Mobile që mbahet në shkurt do të jetë vend për të gjithë prodhuesit e telefonave, por vëmendjen kryesore pritet ta marrë kompania...

Life Style 21:22 - 26 Shtator, 2015

Përdorimi i telefonave në diell shkakton kancerin e lëkurës

Telefonat celularë, tabletat por edhe loptopi mund të shkaktojnë kancer në lëkurë kur janë të ekspozuara në rrezet e dëmshme ultraviolete të diellit. Kjo mund të ndodhë...

Teknologji 19:57 - 14 Gusht, 2015

5 smartfonë që duhet ti keni në konsideratë nga fundi i vitit

Nëse po planifikoni të blini një smartfon të ri këtë vit por që akoma se keni blerë do të ishte më mirë për ju sikur të...

Kuriozitete 21:07 - 5 Korrik, 2015

Meshkuj, mos i mbani telefonat në xhep

Meshkujt që i mbajnë telefonat celular në xhepat e pantallonave të tyre kanë spermë me më pak aftësi lëvizore, sugjeron një studim i publikuar në revistën...

Kuriozitete 20:45 - 12 Qershor, 2015

Mbani telefonin në xhep? Stop! Pasojat mund të jenë vdekjeprurëse

Të gjithë i dashurojmë linjat e reja të smarfonëve. Por sa jemi në dijeni të rreziqeve që na kanosen prej tyre? Mjekët rusë  këshillojnë se telefonat...

Teknologji 18:15 - 28 Maj, 2015

Telefonat e mençur diagnostifikojnë kancerin

Ju mund të keni dëgjuar për këtë teknikë dhe më përpara por shumica prej jush nuk e kanë besuar. Por kjo gjë tanimë është vërtetuar shkencërisht. Retinoblastoma është...

Teknologji 08:15 - 1 Maj, 2015

Blackberry gati të publikojë tre telefona të rinj

Blackberry definitivisht ka qenë duke jetuar ditët më të vështira që nga koha kur Apple dhe Samsung kanë sjellë telefonat e tyre të mençur në këtë...