Connect with Us

All posts tagged "teknologji"

SHBA, gjigandët teknologjikë dëshmojnë në Kongres
Bota 15:43 - 29 Korrik, 2020

SHBA, gjigandët teknologjikë dëshmojnë në Kongres

Shefat ekzekutivë të katër kompanive më të mëdha teknologjike të botës Apple, Amazon, Facebook dhe Google dëshmojnë të mërkurën përpara komisionit juridik të Dhomës së Përfaqësuesve...

Fabricius/ Krijohet aplikacioni që dekodon hieroglifet egjiptiane
Teknologji 19:34 - 17 Korrik, 2020

Fabricius/ Krijohet aplikacioni që dekodon hieroglifet egjiptiane

Komunikimi vjen në të gjitha format. Ditëve të fundit, gjuha e shkruar është mënyra se si ne komunikojmë me njëri-tjetrin, por nëse kthehemi në kohë, njerëzit...

Teknologji 17:21 - 1 Korrik, 2020

Fjala më e fundit e teknologjisë/ Doreza që përkthen gjuhën e shenjave në të folur

Shkencëtarët kanë zhvilluar më tej teknologjinë duke sjellë së fundi një dorezë që përkthen gjuhën e shenjave në të folur në kohë reale . Njerëzit me...

Teknologji 17:01 - 1 Korrik, 2020

Syzet inteligjente/ Google blen kompaninë e madhe

Google ka blerë një kompani që merret me krijimin e syzeve inteligjente. Kompania North, e themeluar në Kanada në vitin 2012, tha se tani do të...

Teknologji 17:41 - 27 Prill, 2020

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë emaile nga mashtruesit ekonomikë

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave...

Lajme 22:45 - 1 Janar, 2020

Zbulimi mbresëlënës/ Njeriu mund të jetojë vetëm me njërën hemisferë

Heqja totale e një hemisfere të trurit është një praktikë mjekësore e zhvilluar në vitet 1920 si një kurë për neoplazmat malinje në këtë organ. Suksesi...

Bota 20:00 - 1 Janar, 2020

Italia në gjurmët e Francës/ Vendoset taksa dixhitale

Italia ndjek gjurmët e Francës, duke miratuar taksën dixhitale për gjigandët e teknologjisë. Shteti italian ka aprovuar një taksë dixhitale për gjigandët e teknologjisë, një veprim...

Aktualitet 21:25 - 17 Korrik, 2019

Teknologjia po na zëvendëson/ Ilustrimet që tregojnë ndryshimin drastik në jetën tonë

Teknologjia po “dominon” në jetën tonë ku gjatë gjithë kohës ne jemi të zënë në telefona, laptope dhe televizorë dhe komunikimi mes njerëzve po humbet. Por...

Aktualitet 20:25 - 3 Qershor, 2019

Avioni më i veçantë në botë në formë “V”/ Është komod dhe ekonomik

Delft Technology University në Holandë ka krijuar një nga avionët më të veçantë në botë. Avioni ka formë V dhe është një projekt 3D i financuar...

Life Style 12:25 - 30 Mars, 2019

Teknologjia avancon/Do të shpiket kompjuteri që parashikon vdekjen e njeriut

Shkencëtarët nga Universiteti i Nottingham-it besojnë se tashmë kompjuterat mund të parashikojnë vdekjen e parakohshme me 95 për qind saktësi. Ata kanë deklaruar se së shpejti...

Life Style 15:10 - 26 Mars, 2019

Shteti i parë në botë që bën dallimin në teknologji/Taksitë do të funksionojnë me wirless

Në Oslo, shumë shpejt taksitë do të funksionojnë përmes sistemit wireless dhe Norvegjia duket se do të jetë shteti i parë në botë, që e bën...

Aktualitet 20:00 - 16 Mars, 2019

Risi në teknologji/Intervistën tuaj të punës do ta bëni me një…robot

Roboti i quajtur “Tengai” është prodhim punës disa vjeçare nga Furhat Robotics, një kompani e robotikës dhe inteligjencës artificiale në Stokholm. Ai është 41 centimetra i...

Life Style 15:10 - 11 Mars, 2019

Me teknologjine më të re, tani mund ta kontrolloni telefonin tuaj me lëvizjen e dorës

Me ekran OLED prej 6.1 inç dhe rezolucion QHD+ mund të thuhet, se ky LG G8 ThinQ me bateri 3,500 mAh do të jetë shumë i...

Aktualitet 20:00 - 25 Dhjetor, 2018

Sa të lidhur jeni me telefonin tuaj?!

Sa të fiksuar jeni me telefonin tuaj? Përgjigja e vërtetë mund t’ju habisë. “Removed” është një projekt fotografik nga fotografi amerikan Eric Pickergill i cili fokusohet...

Life Style 22:10 - 5 Dhjetor, 2018

Samsung Galaxy S10 pritet të bëjë namin/ Ja se çfarë surprize na pret

Samsung galaksi  S10, pritet të jetë celualari më i mirë i prodhuar ndonjëherë nga gjigandi korean. Sipas informacioneve paraprake celulari pritet të vijë në 4 modele,...

Aktualitet 16:00 - 29 Nentor, 2018

Ja pse do t’ju qajë syri për një Samsung Galaxy S10

Sipas të dhënave që kanë rrjedhur nga gjigandi korean i teknologjisë, Samsung galaksi S10, veç  statusit do të ketë edhe disa elemente të tjera shtesë. Samsung...

Life Style 13:40 - 11 Nentor, 2018

Prej vitesh të paralizuar, kjo është teknologjia që ngriti në këmbë tre pacientë

Tre pacientë të paralizuar prej vitesh janë ngritur në këmbë përsëri pasi një ju vendos një implant në shtyllat e tyre kurrizore. 29-vjeçari, Jered Chinnock, i...

Life Style 12:10 - 19 Tetor, 2018

E ardhme e ftohtë, me zhvillimin e teknologjisë bota do të mbushet me robotë vrasës?

Zhvillimet në Inteligjencën Artificiale kanë bërë të mundur sisteme plotësisht autonome të armëve – tanke, anije, armë dhe aeroplanë . Pavarësisht disa përpjekjeve nga OKB për...

Aktualitet 23:45 - 19 Shtator, 2018

Soni godet me lëvizjen e rradhës/ Rikthen PlayStation

Sony do të risjellë PlayStation-in e parë që ka nxjerrë në shitje, por kësaj radhe në miniaturë. PlayStation Classic do të jetë 45% më i vogël...

Aktualitet 23:30 - 24 Gusht, 2018

Sony hedh në treg robotin qen/ Çmimi është marramendës

Kompania Sony ka njoftuar, se në muajin shtator do të nxjerr shitje robotin qen, i cili kushton 2,899 dollarë. Fillimisht një robot i tillë u nxor...

Aktualitet 19:34 - 30 Maj, 2018

S’ka teknologji në zgjedhje!/ Kume një mesazh politikës [VIDEO]

Sekretari i Përgjithshëm i OSBE i la një ditë më parë porosi klasës politike shqiptare që të përfundojë dhe të zbatojë reformën zgjedhore për zgjedhjet e...

Eksperimenti i radhës i aplikacionit/ Dizanji i ri Snapchat i ngjashëm me Tik Tok
Life Style 09:58 - 24 Maj, 2018

Ju tregojmë mënyrat si të bëni screenshot nga Snapchat-i pa e vënë re askush!

Një nga problemet që lindën me përhapjen e rrjetit social Snapchat ishte fakti që nëse do të bëje screenshot ndonjë postim, personi që e kishte postuar...

Life Style 01:00 - 11 Maj, 2018

‘Pika e zezë e vdekjes,’ mesazhi i fshehtë që bllokon iPhone-t: Ja ç’duhet të dini

Kohët e fundit po vërdalloset një virus që mund të paralizojë tërësisht një iPhone. Quhet “pika e zezë e vdekjes,” por s’ka të bëjë me emojin...