Connect with Us

All posts tagged "Teherani"

Blog 08:21 - 23 Janar, 2020

Britania votoi për pavarësi, por ajo po izolohet nga bota

Nga Jeremy Shapiro, “European Council on Foreign Relations” * Më 31 Janar, Britania e Madhe do të dalë më në fund nga makthi i saj i...

Bota 11:18 - 10 Janar, 2020

Tragjedia e avionit/ Goditje padashur me raketa në Teheran?

Avioni ukranias, Boeing 737 që u rrëzua në Teheran mund të jetë qëlluar nga raketa iraniane. Kryeministri kanadez, Trudeau bëri të ditur, se ka të dhëna...

Blog 08:51 - 10 Janar, 2020

SHBA e ka rrënuar ekonomikisht Iranin, regjimi nuk e përballon dot një luftë me superfuqinë e botës

Nga Joseph W.Sullivan “Foreign Policy” * Dy presidentët e fundit të SHBA, Barak Obama dhe Xhorxh W .Bush, ka pasur në konsideratë vrasjen e Kasëm Sulejmaniin,...

Bota 10:02 - 3 Janar, 2020

Vrasja e gjeneralit iranian/ Trump hodhi dinamitin mbi pluhurin e luftës

Vrasja e gjeneralit Kasem Sulejmani, komandant i forcave elitë të Iranit rrezikon të ketë pasoja të thella në marrëdhëniet e tensionuara midis Uashingtonit dhe Teheranit, në Lindjen...

Aktualitet 18:34 - 23 Shtator, 2017

Teherani vazhdon programin bërthamor

Edhe pas vërejtjeve të Washingtonit, mësohet se Irani ka kryer me sukses një test raketor balisitik. Transmetuesi shtetëror iranian, IRIB, ka dhënë pamje të lansimit të...