Connect with Us

All posts tagged "teatri"

Nga Bardhyl Londo/ Ku janë ata që kërkonin prishjen e Teatrit?
Opinione 23:07 - 26 Tetor, 2020

Nga Bardhyl Londo/ Ku janë ata që kërkonin prishjen e Teatrit?

Tirana ka kaq kohe qe ndryshe edhe nga kryeqytete fare te humbur te botes nuk ka fare Teater. Kjo eshte gjysma e se keqes. E keqja...

Një mesazh për disa humbësa/ Pse tremben Lulzimsat nga partitë e reja?
Politikë 22:44 - 29 Shtator, 2020

Basha i kthehet çështjes së Teatrit/ “Do ta rindërtojmë siç ishte aty ku ishte”

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, iështë kthyer edhe njëherë çështjes së shembjes së Teatrit Kombëtar. Në një postim në rrjetet sociale ai shkruan se Dita...

Hetimi për prishjen e Teatrit Kombëtar/ SPAK nis marrjen në pyetje të personave të përfshirë
Politikë 10:57 - 29 Shtator, 2020

Hetimi për prishjen e Teatrit Kombëtar/ SPAK nis marrjen në pyetje të personave të përfshirë

SPAK ka nisur të marrë në pyetje personat, në lidhje me hetimin për çështjen e Teatrit Kombëtar. Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka bashkuar në një...

Sociale 09:34 - 8 Shtator, 2020

Qëndresa Qytetare: Ministria e Kulturës në “karantinë” ndaj shkatërrimit të trashëgimisë kulturore

Përpos aktit të shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar, një çështje që ngriti një diskurs të gjerë publik me argumente dhe kundër argumente për rëndësinë e...

“Shembja e Teatrit ishte tradhti”/ Budina: Populli duhet ta nxjerrë Ramën nga zyra
Politikë 23:38 - 28 Korrik, 2020

“Shembja e Teatrit ishte tradhti”/ Budina: Populli duhet ta nxjerrë Ramën nga zyra

Vëllezërit Edmond Budina dhe Robert Budina kanë qenë të ftuar mbrëmjen e sotme në në ‘A-Shoë’ në Syri Tv ku kanë folur për shëmbjen e Teatrit....

 “Zullumqarët e gjejnë një mënyrë për ta rikthyer”/ Aleanca për Teatrin reagon pas Ndrenikës: E di profesori se...
Politikë 15:07 - 25 Korrik, 2020

 “Zullumqarët e gjejnë një mënyrë për ta rikthyer”/ Aleanca për Teatrin reagon pas Ndrenikës: E di profesori se…

Aleanca për Mbrojten e Teatrit Kombëtar ka reaguar në lidhje me me qëndrimin e aktorit të mirënjohur Robert Ndrenika i cili në një prononcim për gazetaren...

Video/ Robert Budina mposht koronavirusin dhe i rikthehet protestës për Teatrin: Lufta për të drejtën na bën imunë
Sociale 23:04 - 4 Korrik, 2020

Video/ Robert Budina mposht koronavirusin dhe i rikthehet protestës për Teatrin: Lufta për të drejtën na bën imunë

Regjisori Robert Budina është shfaqur për herë të parë në publik pasi u infektua me koronavirus. Budina në një video të publikuar nga Aleanca për Mbrojtjen...

Sport 11:45 - 3 Korrik, 2020

Teatri në ndeshjen Bylis-Tirana, Safet Gjici: E pa e gjithë Shqipëria!

Bylisi mundi Tiranën në gjysmëfinalen e Kupës së Shqipërisë, ndërkohë që askush nuk e beson që ajo ishte një ndeshje e vërtetë. Kjo u pa nga...

Artistë dhe aktivistë rikthen tek ish Teatri/ Vendosin flamurin dhe mbjellin ullinj
Sociale 22:38 - 2 Korrik, 2020

Artistë dhe aktivistë rikthen tek ish Teatri/ Vendosin flamurin dhe mbjellin ullinj

Përfaqësues të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, janë rikthyer sot në vendin ku ishte godina. Ata kanë thyer perimetrin e sigurisë ku është parashikuar që të...

“Europa është me ne”/ Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit publikon përgjigjen nga PE  
Sociale 14:55 - 25 Qershor, 2020

“Europa është me ne”/ Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit publikon përgjigjen nga PE  

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka publikuar sot përgjigjen e  marrë nga Parlamenti Europian në lidhje me shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Përgjigjia iu ka...

Atentati me tritol ndaj Preng Gjinit/ Vasili: Këto janë ngjarje të padëgjuara në botën europiane
Politikë 22:57 - 23 Qershor, 2020

“Edhe unë doja të flisja për Teatrin por kisha bërë një ndërhyrje në gojë”/ Petrit Vasili “shpërthen” keq ndaj Pandeli Majkos

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar ashpër pas deklaratës së ministrit të Diasporës Pandeli Majko lidhur me shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar. I...

Teatri “Andon Zako Çajupi” feston 70 vjetorin e krijimit
Kultura 20:23 - 22 Qershor, 2020

Teatri “Andon Zako Çajupi” feston 70 vjetorin e krijimit

Korça feston sot 70 vjetorin e krijimit të Teatri “Andon Zako Çajupi”. Si gurthemel i teatrit merret drama e parë “Përmbysja” me regji të Sokrat Miosë,...

Parlamenti Europian shuplakë qeverisë/ Shembja e Teatrit nuk duhet të ndodhte, të hetohet dhuna
Politikë 18:27 - 22 Qershor, 2020

Parlamenti Europian “shuplakë” qeverisë/ Shembja e Teatrit nuk duhet të ndodhte, të hetohet dhuna

Në Parlamentin Evropian po zhvillohet një seancë e posaçme ku po diskutohet për situatën në Shqipëri. Mes çështjeve që u diskutuan ishte dhe ajo e shembjes...

15 kushtet e BE-së/ Vasili nxjerr videon: Për çdo budalla që nuk di apo nuk do ta lexojë
Politikë 18:09 - 16 Qershor, 2020

“Ka dëmtuar shëndetin e shqiptarëve”/ LSI kërkesë SPAK të nisë hetimet ndaj Ramës

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, ku kërkon që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministri Rama për dëmtimin...

Katër prokurorë të SPAK, kallëzohen penalisht/ Akuza se kanë shpërdoruar detyrën dhe falsifikuar dokumenta
Politikë 09:31 - 11 Qershor, 2020

“Ka ndodhur një krim i rëndë”/ Ish-ministri i Ramës mesazh të fortë për SPAK: Ky është një test

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani shkruan se shembja e godinës së teatrit Kombëtar, është një test për SPAK. Në një postim në...

Politikë 22:40 - 8 Qershor, 2020

Rama flet sërish për “partinë e re”/ Kush do jetë kryetari

Kryeministri Edi Rama në një lidhje me emisionin “Open” tha se vazhdon të mendojë se pas shembjes së Teatrit Kombëtar do të lindë një parti e...

julian zonja
Kronika 11:13 - 8 Qershor, 2020

Aleanca për Teatrin tjetër padi në prokurori/ Do t’i denoncojmë ditë pas dite, të gjithë do mbajnë përgjegjësi

Aleanca për Mbrojtjen e teatrit Kombëtar ka ka çuar sot një tjetër padi në prokurorinë e Tiranës, pas shembjes së godinës. Në një prononcim për mediat,...

Lleshaj justifikon krimin/ Kemi situatën më të mirë të rendit
Politikë 10:49 - 4 Qershor, 2020

Lleshaj “justifikon” dhunën e policisë/ Iu përgjigj thirrjes së Bashkisë

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj në seancën plenare në Parlament, i është përgjigjur kërkesës së opozitës për interpelancë, në lidhje me dhunën e ushtruar nga policia...

Politikë 18:22 - 30 Maj, 2020

“Nuk është vetëm Teatri”/ Bamir Topi zbulon qëllimet e Ramës, pyetjet që e vënë “me shpatulla pas muri”

Ish-presidenti Bamir Topi, ka reaguar në lidhje me çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar. I ftuar në “Kjo Javë” në News 24, Bamir Topi tha se...

Nga Bardhyl Londo/ Ku janë ata që kërkonin prishjen e Teatrit?
Kronika 17:07 - 30 Maj, 2020

Paditë e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit/ Zbardhet përgjigjja e SPAK

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka dalë me një reagim zyrtar pas padive që ka depozituar Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në...

Sociale 18:40 - 28 Maj, 2020

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit zbarkon në një tjetër qytet/ Mbledh firma për peticionin

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar ka vijuar protestat e saj, duke u ndaluar sot në një tjetër qytet. Aleanca ka mbledhur sot firmat e qytetarëve...

Politikë 17:44 - 28 Maj, 2020

Besnik Mustafaj: Vetëm protestat kanë fuqi ta mbajnë elitën politike në shina

Ish ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, duke komentuar çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, shprehet besimplotë se Teatri mund të ringrihet siç ka qenë dhe aty...

Nga Fieri në Akuzën e Tiranës/ Pasuria e prokurores që hetoi anëtarin e KLP
Kronika 14:18 - 28 Maj, 2020

Shembja e Teatrit Kombëtar/ Prokuroria e Tiranës thërret në pyetje tre specialistët

Prokuroria e Tiranës ka thirur sot në pyetje tre specialistët e Institutit të Ndërtimit, që përpiluan akt-ekspertizën dhe dolën në onkluzionin se godina e Teatrit Kombëtar...