Connect with Us

All posts tagged "teatri kombetar"

Politikë 21:37 - 2 Qershor, 2020

“Do i nxjerrim nga dheu paratë për Teatrin”/ Dade “i përvishet” Ahmetajt: Po njerëzit pse i lini në çadra

Ish-ministrja e Integrimit Arta Dade ka komentuar deklaratën e ministrit të Shtetit për Rindërtimin Arben Ahmetajn, për kërkesën e kryebashkiakut Erion Veliaj për Teatrin Kombëtar. Ahmetaj...

Politikë 20:15 - 2 Qershor, 2020

Budina paralajmëron Ramën nga Berati/ “Lufta nuk ka filluar ende”

Regjisori Robert Budina ka paralajmëruar kryeministrin Edi Rama nga Berati, ku ndaloi sot së bashku me artistët dhe aktivistët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar...

Sociale 22:53 - 29 Maj, 2020

Teatri Kombëtar/ 20 deputetë të Parlamentit Evropian letër KE-së: Jepni një qëndrim të qartë

20 deputetë të Parlamentit Evropian i kanë dërguar një letër Komisionit Evropian lidhur me shembjen e Teatrit Kombëtar në vendin tonë. Në letrën e publikuar nga Aleanca...

Politikë 19:11 - 28 Maj, 2020

Edmond Budina i përgjigjet Ramës/ “Ne nuk jemi për të krijuar parti të re”

Regjisori Edmond Budina i është përgjigjur ditën e sotme kryeministrit Edi Rama, lidhur me deklaratën se Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar po përpiqet të krijojë...

Politikë 17:24 - 28 Maj, 2020

Kërkesa e Veliajt për 30 mln euro për Teatrin/ Ahmetaj: Do i nxjerrim nga dheu nëse s’i kemi

Ministri për Rindërtimin dhe koordinatori i situatës ekonomike gjatë pandemisë, Arben Ahmetaj ka folur për çështjen e Teatrit Kombëtar që ka ngjallur shumë reagime. Teksa u...

Politikë 21:23 - 27 Maj, 2020

Protestat dhe peticioni për Teatrin/ Rama i hakërrehet artistëve: Po luani me shëndetin e popullit

Kryeministri Edi Rama ka sulmuar pak më parë artistët, aktivistët dhe opozitarët që po protestojnë për shembjen e Teatrit Kombëtar dhe po mbledhin firma në çdo...

Opinione 19:37 - 27 Maj, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Punët e mira bëhen me nxitim

Bashkia e Tiranes sapo ka nisur shkresen zyrtare ne Ministrine e Financave, ku i kerkon qeverise te miratoje garancine sovrane per kredine qe do te marre...

Politikë 18:27 - 27 Maj, 2020

Budina paralajmëron nga Lezha/ “Do bëjmë manifestim gjigant në Tiranë”

Regjisori Robert Budina ka bërë thirrje të forta sot nga Lezha, ku është ndalur së bashku me kolegët dhe aktivistët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit...

Politikë 17:51 - 27 Maj, 2020

“Mëngjesin e 17 majit u shua shpresa…”/ Meta: Jam i përkushtuar për Reformën në Drejtësi

Presidenti Ilir Meta ka zbuluar detaje nga platforma e tij me 14 pika për realizimin e Reformës në Drejtësi dhe daljen e vendit nga kriza aktuale....

Artan fuga akademik
Politikë 23:21 - 26 Maj, 2020

“Nuk është PPP-ja, as pronat dhe interesat”/ Fuga zbulon pse u shemb Teatri Kombëtar

Akademiku Artan Fuga tha se shembja e Teatrit u bë për shkak të një urrejtjeje se përse i ka rezistuar shekujve. Sipas tij, në thelb të...

Politikë 23:11 - 26 Maj, 2020

“PS nuk ekziston më”/ Arta Dade bën deklaratën e fortë: Deputetët nuk janë individualitete por kartona

“Brenda PS është bërë një situatë dramatike edhe më keq se çfarë ka qenë”. Kështu pretendon ish-ministrja e Integrimit Arta Dade. Teksa foli për Teatrin Kombëtar,...

Politikë 23:00 - 26 Maj, 2020

“Ramës i pëlqen të vendosë miqtë në drejtime”/ Dade zbulon pse u emërua Kumbaro Ministre Kulture

“Rama ka pëlqyer gjithmonë që të vendoste miqtë e tij në drejtime”. Kështu deklaroi ish-ministrja socialiste Arta Dade mbrëmjen e sotme, teksa po fliste për shembjen...

Politikë 22:45 - 26 Maj, 2020

Teatri Kombëtar/ Dade: Nuk besoja që Veliaj do merrte kusuret e Ramës, është mbështetës i flaktë

Ish ministrja e Integrimit, Arta Dade, e ka cilësuar të paprecedentë shembjen e Teatrit Kombëtar, që u bë me urdhër të kryeministrit Edi Rama dhe kryebashkiakut të...

Shkrirja e Akademisë/ Ish-deputetja demokrate shpërthen në akuza
Politikë 21:43 - 26 Maj, 2020

Shembja e Teatrit vë në lëvizje PD-në/ Vokshi: Po përgatisim kallëzim penal ndaj Ramës e Veliajt

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi, deklaroi mbrëmjen e sotme se çështja e shembjes së Teatrit Kombëtar do të vijojë në rrugë institucionale. Vokshi tregoi se...

Opinione 19:05 - 25 Maj, 2020

Nga Andi Bushati/ Roli i fundit i një artisti barbar

Një ditë maskat bien, ato nuk janë të përjetshme. Bashkë me shembjen e përdhunshme të Teatrit Kombëtar Edi Rama ka rrënuar edhe imazhin që ndërkombëtarisht, me...

Politikë 18:25 - 25 Maj, 2020

“Dilni patriotë, tregoni forcën!”/ Liçaj: S’ka lindur ai bir qeni që t’na mposhtë

Aktori Neritan Liçaj ka bërë thirrje të forta nga sheshi i Pallatit të Kulturës “Hasan Prishtina” në Kukës, ku po zhvillohet një protestë për çështjen e...

Politikë 18:04 - 25 Maj, 2020

Teatri Kombëtar/ Paralajmëron Budina: Nga nesër do ketë surpriza

Regjisori Rubert Budina paralajmëroi se nga nesër do të ketë surpriza dhe do të bëhen denoncime të forta për shembjen e Teatrit Kombëtar. Artisti tha se...

Sociale 17:50 - 25 Maj, 2020

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit zbarkon në Kukës/ Mbledh firma për peticionin

Ka filluar pak më parë protesta e artistëve dhe aktivistëve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar në Kukës. Aleanca ka mbledhur sot firmat e qytetarëve...

Politikë 16:02 - 24 Maj, 2020

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit nuk i zë besë drejtësisë/ Nis vetë “hetimet” për shembjen e godinës

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar nuk i ka zënë besë institucioneve të drejtësisë dhe paralajmëron se do të fillojë vetë hetimet për shembjen e godinës....

Politikë 15:06 - 24 Maj, 2020

Video-Zhupa nxjerr zbuluar krimin mjedisor të Veliajt/ “Inertet e Teatrit hidhen në kodrat e Yzberishtit”

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, ka denoncuar krimin mjedisor të bërë nga Bashkia e Tiranës pas shembjes së Teatrit Kombëtar. Zhupa ka publikuar disa pamje nga...

Opinione 13:21 - 24 Maj, 2020

Nga Mentor Kikia/ Çfarë teatri mbron tani “Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit”?

E di që puna më e keqe që mund të bësh është të gjykosh atë që punon. Por në rastin e protestës së Aleancës për Mbrojtjen...

Politikë 22:39 - 23 Maj, 2020

Teatri Kombëtar/ Paralajmëron Këshilli i Diasporës: Do rikonsiderojmë marrëdhëniet me qeverinë nëse…

Shembja e Teatrit Kombëtar ka sjellë reagimin e Kёshillit Koordinues të Diasporёs, i cili e quan të pakuptimtë dhe të papranueshëm aktin e qeverisë. Kёshilli Koordinues...

Politikë 19:59 - 23 Maj, 2020

Përlotet Bujar Asqeriu/ “Kur u shemb Teatri kalova një shqetësim kardiak, ja biseda me Ramën”

Aktori Bujar Asqeriu ka bërë deklarata të forta pasditen e sotme, teksa ka folur për shembjen e Teatrit Kombëtar nga qeveria dhe Bashkia e Tiranës. Aqeriu...