Connect with Us

All posts tagged "te dhena"

Vaksinimi në burgje/ Gjonaj jep të dhënat
Politikë 12:51 - 20 Qershor, 2021

Vaksinimi në burgje/ Gjonaj jep të dhënat

Ministrja Etilda Gjonaj ka zbuluar të dhënat mbi ecurinë e vaksinimit në burgje. Sipas Gjonaj vaksinimi është shtrirë edhe në dy burgje të tjera, në atë...

Vrasja makabër në Shkodër/ Artan Hoxha: Ja si u sinjalizua policia për viktimën
Aktualitet 21:49 - 31 Maj, 2021

21 Janari/ Artan Hoxha: Çfarë më kërkoi PS kur erdhi në pushtet

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka folur për vrasjen e 4 protestuesve në Bulevard, pas rihapjes së dosjes së 21 Janarit. Hoxha tha se ka qenë shumë...

Hetimet për Metën/ Bushka: Kemi një dosje voliminoze me të dhëna
Politikë 14:35 - 26 Maj, 2021

Hetimet për Metën/ Bushka: Kemi një dosje voluminoze me të dhëna

Ka nisur Komisioni Hetimor për hetimin e shkeljeve të rëndë kushtetuese nga presidenti i Republikës së Shqipërisë. Anetarja e Komisionit Hetimor Klotilda Bushka nënvizoi se ato...

Roveri i NASA-s zbulon kripëra në Mars/ Një tjetër fakt që vërteton se në Planeti e Kuq mund të ketë jetë
Kuriozitete 15:27 - 23 Maj, 2021

Roveri i NASA-s zbulon kripëra në Mars/ Një tjetër fakt që vërteton se në Planetin e Kuq mund të ketë jetë

“Rover Curiosity” i NASA -s mund të jetë afër gjetjes së provave të kripës në tokën Marsiane, për të cilën agjencia hapësinore thotë se mund të...

Shkencëtarët vullnetarë ndihmojnë në mbledhjen e të dhënave për natyrën
Kuriozitete 23:06 - 16 Maj, 2021

Shkencëtarët vullnetarë ndihmojnë në mbledhjen e të dhënave për natyrën

NASA – agjencia amerikane e hapësirës – ka krijuar një aplikacion që lejon “shkencëtarët vullnetarë” në të gjithë botën të ndihmojnë shkencëtarët që studiojnë Tokën dhe...

Aktualitet 09:44 - 14 Maj, 2021

Manastirliu zbulon të dhënat/ Ja sa qytetarë kanë bërë dy dozat e vaksinës ndaj COVID-19

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se nga 638 mijë e 338 vaksinime në Shqipëri, 192 mijë qytetarë kanë bërë dy dozat e...

Sllovakia, vendi i dytë i BE-së, që nis vaksinimin me Sputnik V
Shëndeti 15:24 - 7 Maj, 2021

Ja pse mund të prekeni nga Covid-19, edhe pasi jeni vaksinuar

Nga Steven Findlay “The Washington Post” Robin Hauzer, një mjeke pediatre nga Tampa e Floridës,u prek në shkurt të këtij viti nga Covid-19. Ajo që e...

Ekspertët e OBSH-së kanë shprehur "besim shumë të ulët" tek të dhënat që ka ofruar prodhuesi shtetëror kinez i ilaçeve Sinopharm, lidhur me rrezikun e efekteve të rënda anësore, që shkakton tek disa pacientë vaksina e saj kundër COVID-19, por në përgjithësi shprehin besim për aftësinë e vaksinës për të mbrojtur nga sëmundja. Gjetjet paraqiten në një dokument të siguruar nga agjencia Reuters. Reuters nuk arritur ende të sigurojë një koment nga Organizata Botërore e Shëndetësisë rreth shqetësime të lidhura me vaksinën Sinopharm. Po kështu edhe nga vetë prodhuesi shtetëror kinez i ilaçeve. Dokumenti u përgatit nga Grupi Strategjik Këshillimor i Ekspertëve të OBSH-së. Sinopharm është autorizuar për përdorim tek popullata e rritur në 45 vende. Deri tani janë injektuar 65 milionë doza të saj. Dokumenti përfshin përmbledhje të të dhënave nga provat klinike në Kinë, Bahren, Egjipt, Jordani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Në dokument thuhet se në shumë vende efikasiteti i vaksinës në provat klinike të fazës 3 ishte 78.1% pas marrjes së dy dozave. Një rënie e lehtë nga 79.34% njoftuar më parë nga Kina. "Ne jemi shumë të sigurt se 2 doza të BBIBP-CorV (Sinopharm) janë efikase në parandalimin e COVID19-s tek të rriturit (18-59 vjeç)", thuhet në dokument. Por aty shtohej se, "analiza e sigurisë mes pjesëmarrësve që kishin probleme shëndetësore ekzistuese ishte e kufizuar, për shkak të numrit të ulët të pjesëmarrësve me kushte të tilla (përveçse obezitetit) në provat e Fazës së 3-të". Dokumenti citonte mungesë provash lidhur me mbrojtjen që siguronte vaksina ndaj rasteve të rënda të sëmundjes, kohëzgjatjen e mbrojtjes, sigurinë për përdorim e saj tek gratë shtatzëna e tek të moshuarit si dhe identifikimin e vlerësimit të efekteve të rralla anësore përmes monitorimit të sigurisë, pas autorizimit të saj. "Ne kemi besim shumë të ulët në cilësinë e provave, që dëshmojnë se rreziku për efekte të rënda anësore, pas një ose dy dozash të BBIBP-CorV-së tek të të moshuarit (60 vjeç e sipër), është i ulët", tha ai. Analiza u përgatit ndërsa një grup këshillimor teknik i OBSH-së po rishikon aktualisht të dhënat mbi vaksinën për një miratim për përdorim emergjent të saj, gjë që jo vetëm që do të hapte rrugën e përdorimit të saj në kuadër të programit COVAX, por gjithashtu do të siguronte një miratim thelbësor ndërkombëtar për një vaksinë të prodhuar në Kinë. Një zëdhënës i OBSH-së tha se një vendim mbi këtë çështje nuk pritej të merrej të mërkurën.
Shëndeti 19:10 - 5 Maj, 2021

OBSH: Besim tejet i ulët tek disa nga të dhënat e vaksinës kineze

Ekspertët e OBSH-së kanë shprehur “besim shumë të ulët” tek të dhënat që ka ofruar prodhuesi shtetëror kinez i ilaçeve Sinopharm, lidhur me rrezikun e efekteve...

Aktualitet 14:36 - 5 Maj, 2021

Nesër gjyqi/ SPAK kundër Lapsi.al për “patronazhistët”

Nesër në orën 13:30 në gjykatën e Posatçme të Apelit do të zhvillohet seanca gjyqësore mes Lapsi.al dhe Prokurorisë Speciale, SPAK, lidhur me pretendimin e kësaj...

Bota 09:06 - 4 Maj, 2021

Covid 19/ Të dhënat në Indi mund të jenë jo të sakta

Edhe pas më shumë se një viti të përballjes së botës me pandeminë e koronavirusit, intensiteti dhe shkalla e krizës aktuale në Indi është bërë më...

Aktualitet 08:08 - 1 Maj, 2021

Të dhënat personale, dëmi i pakthyeshëm

Përhapja masive e të dhënave sensitive të rreth 910 mijë qytetarëve të Qarkut të Tiranës, në kundërshtim me të gjithë kornizën ligjore që garanton mbrojtjen e...

Bie lehtë rezultati i PS-së/ Ende në avantazh ndaj PD dhe LSI
Aktualitet 03:00 - 28 Prill, 2021

Përditësimi i fundit/ KQZ tregon si paraqitet rezultati në rang vendi

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka përditësuar në kohë reale rezultatet e zgjedhjeve parlamentare. Sipas të dhënave zyrtare, deri më tani nuk është shpallur rezultati përfundimtar vetëm...

Rama lexon kartën e identitetit/ Iu përgjigjet akuzave të Metës: Për ty di shumë gjëra
Politikë 18:31 - 20 Prill, 2021

Rama lexon kartën e identitetit/ Iu përgjigjet akuzave të Metës: Për ty di shumë gjëra

Kryeministri Edi Rama është ndalur në qytetin e Elbasanit ku po zhvillon një takim përmbyllës me banorët dhe mbështetësit e tij. Nga aty, shefi i qeverisë...

Aktualitet 16:29 - 19 Prill, 2021

“Përdorimi i të dhënave nga partia”/ AKEP bllokon faqen online

Faqja në internet “Patronazhisti.com”, ku ishin publikuar të dhënat e siguruara nga database i Partisë Socialiste është bllokuar me kërkesë të komisionit për mbrojtjen e të...

Aktualitet 09:55 - 19 Prill, 2021

GJKKO i kërkon të dorëzojnë databazën e votuesve/ Bushati e Shkullaku refuzojnë

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar është vënë në lëvizje pas publikimit të të dhënave personale të 910 mijë personave në Tiranë. Sipas...

Dorjan Teliti për databazën e PS/ Skandal, SPAK t’u japë shpjegim qytetarëve për të dhënat
Politikë 22:43 - 16 Prill, 2021

Dorjan Teliti për databazën e PS/ Skandal, SPAK t’u japë shpjegim qytetarëve për të dhënat

Kandidati për deputet i PD-së Dorjan Teliti i bëri sot thirrje Strukturës së Posaçme Anti-Korrupsion që t’u japë shpjegim qytetarëve se çfarë ka ndodhur me të...

Politikë 13:42 - 15 Prill, 2021

‘Database’/ Balla: PS ka të dhënat e veta nuk është ajo e publikuar në mediat pranë PD

Drejtuesi politik i PS në qarkun e Elbasanit, Taulant Balla është pyetur lidhur me ‘database’ që PD e akuzon PS-në se po përdoren të dhënat personale...

Shehi: Rama të fut dorën në xhep dhe thotë pse reagon
Politikë 11:38 - 15 Prill, 2021

Shehi: Rama të fut dorën në xhep dhe thotë pse reagon

Për Dashamir skandali i vjedhjes së të dhënave personale për llogari të PS është i paprecendtë, ndërsa shton se për Ramën fjala turp nuk ekzsiton në...

“Rrih dy vetë dhe merr një tender”/ Shehi akuza Ramës: Po sillet si Enver Hoxha
Politikë 13:36 - 14 Prill, 2021

Vjedhja e të dhënave personale/ Shehi denoncon tek përfaqësuesit e OSBE: U habitën!

Kreu LZHK, Dashamir Shehi, ka denoncuar këtë të mërkurë tek zyrtarët e OSBE skandalin e vjedhjes së të dhënave përsonale të qytetarëve nga Partia Socialiste. Këtë...

Politikë 20:01 - 13 Prill, 2021

Publikimi i të dhënave/ Bushati: Ka sistem të madh monitorimi dhe përgjimi

Publikimi në media të disa listave ku pretendohet se Partia Socialiste ka përdorur databazën e portalit qeveritar e-Albania me të dhënat personale të qytetarëve ka krijuar...

Afera korruptive e shekullit/ Kur do zgjohet SPAK për inceneratorët?
Aktualitet 15:29 - 13 Prill, 2021

Përdorimi i të dhënave të qytetarëve/ SPAK nis verifikimet

Prokuroria e Posaçme ka nisur verifikimet pas publikimit të informacioneve lidhur me përdorimin e të dhënave të qytetarëve nga Partia Socialiste. Mësohet se Prokuroria ka zbarkuar...

Politikë 10:07 - 13 Prill, 2021

Nxjerrja e të dhënave nga e-Albania/ Basha për Ramën: S’ka marifet që e shpëton

Kreu i Partisë Demokratike. Lulzim Basha gjatë një takimi me të rinjtë në zonën e Farkës në Tiranë ka komentuar nxjerrjen e të dhënave personale të...

U arrestua për korrupsion/ Kush është prokurori që “uzurpoi” institucionet, zbardhet pasuria
Aktualitet 11:51 - 12 Prill, 2021

Nxjerrja e të dhënave të votuesve nga e-Albania/ SPAK nis verifikimet

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka nisur verifikimet për nxjerrjen e të dhënave personale të votuesve në Tiranë. Mësohet se është duke...