Connect with Us

All posts tagged "te ardhurat"

Politikë 10:33 - 22 Korrik, 2020

Gazetari sfidon publikisht politikën/ Tregon kushtin për të votuar

Gazetari i ekonomisë, Klodian Tomorri është shprehur publikisht se do të votojë për atë qeveri që heq deklaratën vjetore të të ardhurave. Në një postim në...

Rruga Milot-Fier një afërë korruptive me fitues të paravendosur
Ekonomi 12:49 - 9 Korrik, 2020

Milot-Fier, të ardhurat e koncesionarit mbi 1.7 miliardë euro/ Shteti do t’i garantojë 121 milionë

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë publikoi pas rreth dy javësh nga shpallja zyrtare e procedurës në një aktivitet të posaçëm garën për rrugën Milot-Fier. Në objekt...

Politikë 19:25 - 19 Mars, 2020

Rama paralajmëron qytetarët/ “Të ardhurat do të bien në një pikiatë të hatashme”

Kryeministri Edi Rama në një lidhje live nga Kryeministria u shpreh se sipasojë e situatës me koronavirusin të ardhurat e shtetit mund të bien në një...

Politikë 14:04 - 20 Shkurt, 2020

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Media shqiptare ka prodhuar politikanë, shkrimtarë, botues, biznesmenë, lloj e soj individësh. Një nga produktet e dala nga media, janë oligarkët e saj. Janë miliarderët e...

Ekonomi 08:24 - 20 Shkurt, 2020

Buxhetit i mungojnë 180 milionë euro nga taksat në 2019-n/ Mosrealizim historik i planit

2019-a u mbyll me të ardhura totale prej 460.3 miliardë lekësh, ose 3.7 miliardë eurosh. Në krahasim me një vit më parë, të ardhurat u rritën...

Politikë 15:36 - 7 Janar, 2020

Korrupsioni në politikë/ Dasma e Veliajt si provë për SPAK

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, e njohur ndryshe si SPAK tashmë ka filluar zyrtarisht punën. Por, përtej çdo debati në lidhje me...

Ekonomi 08:20 - 15 Nentor, 2019

Rritet tatimi mbi të ardhurat për individët që kanë më shumë se një punë/ Sa do tatohen

Individët, që punojnë në më shumë se një punë, duhet të përgatiten që të paguajnë më shumë tatim mbi të ardhurat. Kjo do të ndodhë, pasi...

Ekonomi 08:17 - 11 Nentor, 2019

Shifrat e frikshme të FMN/ Shqiptarët në kushte mbijetese

Edhe gati 3 dekada pas kalimit në ekonominë e tregut, shqiptarët, që jetojnë në një vend të bekuar nga zoti, me bukuri të shumta e pasuri...

Vetingu 11:07 - 7 Nentor, 2019

Atentati me tritol/ Pasuria e gjyqtarit të “mafias” së tokave

Atentatet ndaj njerëzve të sistemit të drejtësisë, janë kthyer në vëmendje ditëve të fundit, pas breshërisë së kallashnikovëve që u derdhën mbi prokurorin e Durrësit, Arjan...

Vetingu 10:31 - 5 Nentor, 2019

Dyshime për fshehje të pasurisë/ Prokurori i Apelit ka manipuluar të ardhurat?

Në muajin Prill të këtij viti, Këshilli i Lartë i Prokurorisë miratoi raportin për analizën e aftësive profesionale të  subjektit të  rivlerësimit Arben Qosja. Prokurori i...

Ekonomi 08:20 - 11 Tetor, 2019

BSH: Papunësia është rritur dhe të ardhurat kanë rënë

Mbi 2000 familje të vrojtuara nga Banka e Shqipërisë raportuan rënie të punësimit, të ardhurave dhe shpenzimeve në gjashtë muajt e parë të vitit. Rezultatet e...

Sociale 08:57 - 19 Shtator, 2019

Përkeqësohet skema e sigurimeve shëndetësore

Treguesit e punësimit kanë shënuar përmirësim të ndjeshëm vitet e fundit. Vetëm në vitin 2018, sipas INSTAT, janë punësuar rreth 36 mijë persona më shumë se...

Ekonomi 08:13 - 17 Shtator, 2019

Të ardhurat nga TVSH bien me 33%/ Dështon aksioni anti-informalitet?!

Gushti ishte muaji i aksionit të qeverisë në kuadër të një fushate të gjerë kundër informalitetit, që përkoi dhe me një periudhë kur konsumi është i...

Lajm i Rekomanduar 13:47 - 8 Shtator, 2019

Kandidati i Rilindjes për në ILD/ Artur Metani fsheh të ardhurat nga Soros

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, në muajin korrik publikoi emrat e kandidatëve  për Inspektoriatin e Lartë të Drejtësisë. Pjesë e listës edhe  edhe Avokati i Përgjithshëm...

Ekonomi 08:25 - 29 Korrik, 2019

Ulja e pragut të TVSH-së te biznesi i vogël nxiti evazionin/ Të ardhurat ranë me 12.7%  

Më se një vit më parë, qeveria mori vendimin që të ulte pragun e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar (TVSH) për bizneset nga 5 në 2...

Aktualitet 08:39 - 9 Maj, 2019

Familjet shqiptare në mbijetesë/ 63% kanë 50 mijë lekë të ardhura në muaj

Shpenzimet që i duhen një familjeje mesatare në muaj për të kryer një jetë dinjitoze, janë gati 50% më të larta sesa të ardhurat që ata...

Aktualitet 21:38 - 7 Tetor, 2018

Procedurat e reja tatimore/ Kontroll edhe për individët

Në bazë të ligjit për procedurat tatimore, i cili do të hyjë në fuqi në vitin e ardhshëm, administrate tatimore do të ketë të drejtën të...

Aktualitet 17:57 - 12 Shtator, 2018

Rënie drastike e të ardhurave në shtypin e shkruar/ Ja kush shpëton

Gazeta kryesore në Shqipëri pësuan sërish rënie të ardhursh gjatë 2017-ës. Kjo gjë ndikoi në shkurtime shpenzimesh, veçanërisht te pagat. Sipas raportit të BIRN, kompanitë kryesore...

Aktualitet 08:21 - 26 Qershor, 2018

Ngec rritja e të ardhurave/ Buxhetit i mungojnë 50 milionë euro

Masat e qeverisë të përqendruara tek anti-informaliteti apo futja e biznesit të vogël në regjimin e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar (ulja e kufirit në 2...

Aktualitet 09:36 - 8 Janar, 2018

Shqipëria me konsumin dhe të ardhurat më të ulëta në Europë

Harta për sa i përket konsumit dhe të ardhurave për frymë tregon mjaft qartë ndarjen e Europës në dy fusha kryesore: Gadishulli Iberik me gjithë pjesën...

Aktualitet 00:45 - 27 Nentor, 2017

Sa para duhet të ruani mënjanë çdo ditë në mënyrë që të bëheni milioner deri në moshën 65 vjeçare

Nëse doni tëbëheni të pasur, filloni të investoni, dhe filloni sa më shpejtë të jetë e mundur. “Të bëhesh i pasur nuk është gjë tjetër veçse...

Aktualitet 10:04 - 3 Korrik, 2017

Rikthehen koncesionet/Bashkitë mund t’ia japin edhe privatit mbledhjen e të ardhurave

Qeveria, e cila ndër vite ndezi dritën e gjelbër me disa dhjetëra koncesione në sektorë të ndryshëm, duket se ka menduar që edhe vendorët të aplikojnë...

Aktualitet 09:53 - 20 Prill, 2017

Zbulohen lobistët e PS-LSI në SHBA/Partitë nuk justifikojnë shpenzimet marramendëse

Megjithëse një vend i vogël, me ekonomi të prapambetur dhe në dukje, pa ndonjë interes ekonomik në SHBA, Shqipëria  e vogël ka aktualisht gjashtë dosje aktive...