Connect with Us

All posts tagged "te ardhura"

Vetingu 12:51 - 15 Janar, 2021

Vettingu i “preu kokat” e kolegëve/ Pasuria e të fundmit, të Gjykatës së Apelit, Korçë

Ka mbetur i fundit në Gjykatën e Apelit të Korçës. Ai është gjyqtari Olsi Xhavella, i cili prej Marsit 2019 po hetohet nga Vettingu, por ende...

Iku nga frika e Vettingut/ “Rebelohet sheiku”, Agim Bendo ndaj KPK-së
Vetingu 10:24 - 14 Janar, 2021

Mes biznesit të prindërve dhe dyerve të Gjykatës/ Gjyqtarja që “kopsiti” Prokurorinë për dosjen e vrasjes

Prej rreth 13 vitesh në sistemin e drejtesisë, gjyqtarja Sonjela Voskopi, pritet që këtë vit të përballet me Vettingun. Karrierën gjyqtarja e ka të përqëndruar në...

Vetingu 09:55 - 14 Janar, 2021

U dhunua në burg, para 6 vitesh/ Prokurori, që i duhen 50 vite për të hetuar një rast

Prokurori i Korçës, Ervin Beqiri, prej një viti ndodhet nën hetimet-Vetting, por ende Komisioni i Pavarur i Kualifikimit nuk ka dalë me gjetjet për këtë subjekt....

Vetingu 14:20 - 13 Janar, 2021

“Shkatërroi” vendimet gjyqësore dhe divorcoi kolegen/ Gjyqtari i Korçës me pasuri nga Erseka në Tiranë

Në Dhjetor të vitit që lamë pas, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, njoftoi se ka nisur hetimet –Vetting për gjyqtarin e Korçës, Maksim Qirjazi. Ky i...

Iku nga frika e Vettingut/ “Rebelohet sheiku”, Agim Bendo ndaj KPK-së
Vetingu 13:56 - 12 Janar, 2021

Zëvendësoi të shkarkuarin e Vettingut/ Gjyqtarja liroi të denoncuarin nga kryebashkiaku i PS

Që prej vitit 2018, Gjykata e Shkallës së Parë Korçë, drejtohet nga Luljeta Kole. Kjo e fundit u emërua në krye të institucionit, pas shkarkimit nga...

Vetingu 11:03 - 12 Janar, 2021

Paditi avokaten Eni Çobani/ Gjyqtari i Korçës në filtrat e Vettingut

Në mesin e 120 magjistratëve për të cilët ka nisur Vettingu në Dhjetor 2020, është edhe gjyqtari i Shkallës së Parë, Korçë Seladin Pysqyli. Ky i...

Vetingu 13:18 - 11 Janar, 2021

Liroi trafikantin e drogës/ Gjyqtari i Vlorës me njollën e KLD, në Vetting

Këshilli i Lartë i Drejtësisë më shumë nuk ka funksionuar se sa ka shërbyer si rregullator i sistemit të drejtësisë. Janë një sërë çështjesh, për të...

E pastrehë dhe me kredi/ Gjyqtarja e Kokëdhimës në Këshillin Gjyqësor
Vetingu 12:51 - 9 Janar, 2021

E pastrehë dhe me kredi/ Gjyqtarja e Kokëdhimës në Këshillin Gjyqësor

Gjyqtarja Esmerilda Habili, ushtron detyrën e gjyqtares pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Vlorë që prej datës 23.06.2016. Këshilli i Lartë Gjyqësor e ka përzgjedhur gjyqtaren...

Vetingu 13:29 - 8 Janar, 2021

I shpëtoi shkarkimit në 2014-ën/ Gjyqtarja që i “ktheu nderin” Gjin Gjonit, në Vetting

Gjyqtarja Miranda Konica të gjithë karrierën e saj e ka të përqëndruar në Gramsh dhe Elbasan, ku vijon edhe aktualisht. Për këtë gjyqtare 2020 u mbyll...

Vetingu 13:26 - 5 Janar, 2021

Skandali me drogën në Gjykatën e Vlorës/ Verifikimet enigmatike të KLD për gjyqtaren

Prej më shumë se një viti gjyqtarja e Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, Arbana Selmanaj, është në hetim nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Selmanaj...

Vetingu 11:52 - 4 Janar, 2021

“Në drejtësi janë kriminelët e Rilindjes”/ Akuza e prokurorit që i hodhën në erë makinën

Ditën e votimeve, të 23 Qershorit, 2013, u shpërthye me eksploziv, makina e prokurorit të Vlorës, Dorian Tafili. Në atë kohë Prokuroria për Krime të Rënda...

Ekonomi 09:00 - 2 Janar, 2021

Fasonet po sjellin më shumë të ardhura se turizmi

Sektori fason shënoi një rritje të ndjeshme të ardhurave në tremujorin e tretë të vitit 2020. Mbështetur në të dhënat e bilancit të Pagesave të Bankës...

Vetingu 12:08 - 29 Dhjetor, 2020

Pesë apartamente dhe borxh me interes babait/ Gjyqtari që doli në përgjimet e Prokurorisë

Në vitin 2012 gjyqtari i Tropojës, Sami Ujkashi u dërgua në gjyq nga Njësia Task-Forcë, së Prokurorisë së Tiranës me akuzën e ushtrimit të ndikimit të...

Hetoi vrasjen e kryetares së PS/ Prokurorja me 4 apartamente, futet në rrethin e Vettingut
Vetingu 13:51 - 28 Dhjetor, 2020

Hetoi vrasjen e kryetares së PS/ Prokurorja me 4 apartamente, futet në rrethin e Vettingut

Françeskina Lekani, gjyqtare në Gjykatën e Shkallës së Parë, Shkodër e ka mbyllur këtë vit, e futur në rrethin e Vettingut. Hetimet në të tria kriteret...

Skandali / Gjyqtarja Fida Osmani rrëfen si i bën gjyqet në ajër dhe merr vendime në avion: Kush punon edhe gabon!
Vetingu 12:10 - 28 Dhjetor, 2020

Shfryrja e dosjes së bujshme nga SPAK-u në Shkodër/ Gjyqtari i çështjes Bajri, në “mjerim”

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur procesin e rivlerësimin për gjyqtarin Sokol Shehu. Ky i fundit karrierën si gjyqtar e ka nisur në Faktin e...

Politikë 13:34 - 26 Dhjetor, 2020

Premtimi i Bashës: Mbulim 100% të tarifës studentëve nga familje me të ardhura nën 640 mijë lekë

Kryetari i PD, Lulzim Basha, zhvilloi një bashkëbisedim me një grup studentësh të Fakultetit të Drejtësisë. Të rinjtë ndanë pikëpamjet e tyre për çeshtjet më të...

Vetingu 14:44 - 24 Dhjetor, 2020

Të pasurit e drejtësisë/ Prokurori i Gërdecit me tre apartamente dhe miliona lekë të ardhura

Me 27 Korrik 2020, Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka miratuar raportin për analizimin e aftësive profesionale të subjektit të rivlerësimit kalimtar, Petrit Bica. Një kopje...

Vetingu 14:58 - 19 Dhjetor, 2020

Nga dosja “Mezhgorani” tek pasuria/ Gjyqtari që “dorëzoi” Henri Çilin në SPAK

Gjyqtari Dritan Hasani, i cili në Tetor të këtij viti është komanduar në Gjykatën e Apelit të Korçës, për shkak se kjo e fundit u kolapsua...

Vetingu 11:48 - 19 Dhjetor, 2020

Prej 6 muajsh nën hetim nga Vettingu/ Çela një apartament dhuratë dhe 30 000 euro kredi

Gjyqtari Arbër Çela prej rreth 6 muajsh i është nënështruar procesit të Vettingut. Me një karrierë përreth 10 vite në sistemin e drejtësisë, Çela e ka...

5 apartamente dhe miliona lekë investime luksi/ KPA, “paketon” prokurorin tek Prokuroria e Përgjithshme
Vetingu 12:51 - 16 Dhjetor, 2020

5 apartamente dhe miliona lekë investime luksi/ KPA, “paketon” prokurorin tek Prokuroria e Përgjithshme

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka rrëzuar vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për shkarkimin nga detyra të prokurorit të Prokurorisë së Përgjithshme, Arqile Koça....

Basha replika me Ramën për vaksinën anti-Covid/ Shkoi në New York për të blerë këpucë të reja
Politikë 09:23 - 16 Dhjetor, 2020

“Boll më”!/ Basha publikon të dhënat e Eurostat: Koha për ndryshim

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas të dhënave të publikuara nga Eurostat, ku rezultonte se PPB-ja për frymë e Shqipërisë në vitin 2019...

OFL "troket" në tre qytete/ I kërkon deklarimin e pasurive "të fortëve"
Kronika 13:13 - 15 Dhjetor, 2020

OFL “troket” në tre qytete/ I kërkon deklarimin e pasurive “të fortëve”

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020. Në kuadër të zbatimit të...

Ekonomi 08:32 - 15 Dhjetor, 2020

Deficiti buxhetor arrin rekordin 590 milionë euro për 11-­mujorin/ Frenohen shpenzimet

Rënia e të ardhurave nga kriza e shkaktuar në ekonomi nga Covid-19 dhe rritja e shpenzimeve për të neutralizuar efektet e kësaj krize dhe për rindërtimin...