Connect with Us

All posts tagged "te ardhura"

Kronika 11:51 - 8 Maj, 2021

Fshehje e të ardhurave dhe ndërtim i paligjshëm/ Procedohen penalisht 18 persona

Vijon operacioni policor i koduar “INFORMALITY – 3”, nga specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik në DVP Kukës, në bashkëpunim me Komisariatet e Policisë Tropojë dhe...

Aktualitet 13:17 - 7 Prill, 2021

Rebelimi i punonjësve të AlbControl/ Balluku “i nxjerr zbuluar”

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka reaguar pas rebelimit të kontrollorëve të trafikut ajror. Balluku ka sqaruar se AlbControl është një kompani që punon...

Ekonomi 08:37 - 26 Mars, 2021

Turizmi humbi 1.1 miliardë euro nga pandemia/ Shqiptarët “kursyen” 915 milionë euro

Turizmi ka qenë sektori më i goditur në vitin 2020. Pandemia, që filloi nga mesi i marsit bllokoi të gjitha udhëtimet për një periudhë disa mujore,...

Kush e fiton Tiranën?/ Kryeqytetasit ndajnë mendjen për 25 prillin
Vetingu 13:52 - 15 Mars, 2021

Vjedhja industriale e votave/ Pasuria e prokurorit, që amnistoi të dyshuarit nga hetimet

Dosja e 184 ka kaluar në duar të disa prokurorëve, pas ping-pongut nga Krimet e Rënda në Dibër dhe nga Dibra në SPAK, për të përfunduar...

Vetingu 15:14 - 12 Mars, 2021

Nga pasuria tek dosjet gjyqësore/ Gjyqtarja prej tre muajsh nën hetim

Me 16 Dhjetor 2020, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, ka njoftuar se ka nisur rivlerësimin e gjyqtarës së Dibrës Nertila Kape. Kjo e fundit e ka...

Arrestimi i gjyqtares Enkelejda Hoxha/ Reagon KLGJ
Vetingu 12:06 - 12 Mars, 2021

Gjyqtarja “zhveshi” togën e zezë, për të ardhur në Tiranë/ KLGJ i beson vlerësimin e gjyqtarëve

Gilda Hoxha (Llambraj), ushtron detyrën e gjyqtares pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Dibër që prej datës 23.01.2014, pas emërimit me dekretin nr. 8466, datë 23.01.2014 të...

Kërkonte para në emër të kryeministrit Rama/ Pasuria e prokurorit që “shpëtoi” 30 vjeçarin
Vetingu 13:57 - 10 Mars, 2021

U sëmur nga Vettingu/ Pasuria që ngre dyshime për dorëheqjen e gjyqtares

Për gjyqtaren e Sarandës, Ketra Bajrami procesi i verifikimit nga Komisioni i Vetingut ka nisur në nëntor 2019. Por pasi ishte njoftuar nga Komisioni i Pavarur...

Vetingu 13:14 - 10 Mars, 2021

Braktisi vettingun se nuk justifikonte pasurinë?/ Zbulohet gjyqtarja që shpëtoi nga hetimet

Paniku nga Vettingu ka bërë që një numër jo i vogël i gjyqtarëve dhe prokurorëve të japin dorëheqjen. Ky proces, thuajse është bërë standard dhe pjesë...

basha
Vetingu 10:53 - 4 Mars, 2021

Hetoi rastin e Kosta Trebickës/ Pasuria e mjegullt e prokurorit

Prokurori Përparim Vukaj, i cili ka hetuar rastin e Kosta Trebickës do të japë llogari para Vettingut, pasi hetimet ndaj tij kanë nisur që fund-vitin e...

Drejtësia e Kavajës në Vetting/ Rënia e kryegjyqtares dhe raporti i zi i DSIK-ut, për kryeprokurorin
Vetingu 09:15 - 4 Mars, 2021

Drejtësia e Kavajës në Vetting/ Rënia e kryegjyqtares dhe raporti i zi i DSIK-ut, për kryeprokurorin

Gjykatës së Kavajës, Vettingu i ka marrë drejtuesen, ndërkohë edhe drejtuesi i Prokurorisë rrezikon shkarkimin, nga shkalla e dytë e Vettingut. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit...

Mbledhja e KLP/ Zbardhen vendime e marra
Vetingu 14:23 - 2 Mars, 2021

Nga organi i akuzës, këshilltar në KLP/ 38 vjet prokuror me dy apartamente

Nga organi i akuzës, këshilltar në KLP/ 38 vjet prokuror me dy apartamente Prokurori Z.Mihallaq Bleta ushtron funksionin e magjistratit që prej vitit 1982, pasi është...

Kërkonte para në emër të kryeministrit Rama/ Pasuria e prokurorit që “shpëtoi” 30 vjeçarin
Vetingu 09:49 - 2 Mars, 2021

Kërkonte para në emër të kryeministrit Rama/ Pasuria e prokurorit që “shpëtoi” 30 vjeçarin

Prokurori Arben Agovi prej dy muajsh është vënë nën hetim nga Vettingu. Agovi, të gjithë karrierën e ka të përqëndruar në zonën e Kurbinit, Mirditë dhe...

Vetingu 09:22 - 27 Shkurt, 2021

Me pasuri nga Tropoja në Tiranë/ Gjyqtari që u denoncua për ndërtim të paligjshëm

Gjyqtari Artan Hajredinaj që nga viti 2016 po ushtron detyrën në Gjykatën e Lezhës. Pas transferimit nga Tropoja në Lezhë, gjyqtari Hajredinaj ka shfaqur ambicie për...

Vetingu 15:50 - 24 Shkurt, 2021

Makinë dhuratë dhe pa shtëpi/ Pasuria e prokurorit kollovar

Për prokurorin Durim Bedini, Vettingu ka nisur Dhjetorin e vitit 2020. Bedini ka ushtruar detyrën e prokurorit në Elbasan dhe më vonë në vitin 2008 transferuar...

Teknologji 15:06 - 24 Shkurt, 2021

Apple blen një kompani çdo tre deri në katër javë

Apple ka blerë rreth 100 kompani gjatë gjashtë viteve të fundit, ka zbuluar shefi ekzekutiv i kompanisë Tim Cook.Kjo funksionon në një kompani çdo tre deri...

Vetingu 14:59 - 23 Shkurt, 2021

Skandali i tokave në bregdet/ Gjyqtarja “shfryu” Operacionin “Forca e Ligjit”

120 gjyqtarë dhe prokurorë pranë gjykatave të Shkallës së Parë, përgjatë vitit 2021 do t’i nënshtrohen Vetingut. Në këtë listë është gjyqtarja Diamela Goxha me një...

Iku nga frika e Vettingut/ “Rebelohet sheiku”, Agim Bendo ndaj KPK-së
Shëndeti 12:48 - 23 Shkurt, 2021

Biznese dhe patundshmëri të dyshimta?/ Gjyqtari që ka privatizuar bregdetin e Spillesë

Luan Lusha është zgjedhur kryetar i Gjykatës së Shkallës së Parë në Kavajë. Për Lushën hetimet-Vetting kanë nisur që në vitin 2019, por ende nga Komisioni...

“Çdo votë për PS e pastër, me djersë dhe pa zarfe”/ Braçe: Nuk i kam trajtuar kurrë njerëzit si plaçkë
Politikë 13:45 - 22 Shkurt, 2021

Zbardhet pasuria e Erjon Braçes/ Si ndryshuan të ardhurat e zv.kryeministrit

Erion Braçe u zgjodh numri dy i kabinetit të kryeministrit Edi Rama në dhjetor 2018, duke marrë postin e parë në ekzekutiv pas dy dekadash në...

Vetingu 10:06 - 20 Shkurt, 2021

Prokuroria e Përgjithshme e mori në mbrojtje/ Kërkohet “koka” e prokurorit që u kërcënua

Në Nëntor të vitit 2019 Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi se ka nidur hetimet për prokurorin e Krujës Bujar Memia. Por, ndërkohë që hetimet-Vetting, vijonin,...

Vetingu 12:10 - 19 Shkurt, 2021

Një vendim gjyqësor 12 mijë euro?/ Pasuria e “peshkut të madh” të SPAK-ut

“Po ta shohësh do thuash ti kjo është gjyqtare e Republikës së Shqipërisë? Fle në 2 divane dërrase, vetë jam me parkison dhe vajza fle te...

Vetingu 10:57 - 17 Shkurt, 2021

Drejtësia e Korçës në Vetting/ Nga denoncimet tek milionerët që “paralizuan” Gjykatën e Apelit

Paralelisht me nisjen e procesit të Vettingut, CNA.al  ka hedhur dritë mbi pasuritë, por edhe në aspektin profesional të  gjyqtarëve dhe prokurorëve në të gjithë vendin....

Vetingu 13:37 - 16 Shkurt, 2021

Nga pasuria tek hetimet/ Prokurori prangosi drejtuesit e PD që sulmuan Ramën

Në Mars të vitit 2016 Adriatik Llalla, Prokuror i Përgjithshëm në atë kohë shkarkoi mga detyra si zëvendës drejtues në Prokurorinë e Elbasanit, Ritvan Sukaj. Për...

Ekonomi 11:19 - 16 Shkurt, 2021

Mbyllja e doganës së Kapshticës zhyt në krizë me dhjetëra biznese dhe familje në Korçë

Kufizimi i qarkullimit në doganën e Kapshticës për shkak të masave ndaj pandemisë së COVID-19 ka prekur nga punëtorët sezonalë e deri tek biznesmenët – të...