Connect with Us

All posts tagged "tatimet"

Kronika 19:55 - 14 Mars, 2020

Abuzuan me çmimet/ Konstatohen 13 farmaci dhe njësi tregtare, MFE apel qytetarëve

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka konstatuar 13 raste me shkelje, 6 në farmaci dhe 7 të tjera në njësi tregtare fruta-perime. Ministria e Financave bën...

Ekonomi 21:12 - 9 Shkurt, 2020

Tatimet shtrëngojnë masat kundër evazionit fiskal/ Ja kur hyn në fuqi udhëzimi i ri

Tatimet syojnë të shtrëngojnë masat në luftën kundër  evazionit fiskal. Kjo do të thotë se bizneseve do u kërkohet që bashkë me dorëzimin e bilanceve vjetore,...

Ekonomi 08:44 - 21 Nentor, 2019

Buxheti në krizë/ Qeveria u bën presion punonjësve

Një shkresë që u është dërguar punonjësve të administratës gjatë ditëve të fundit, nga ana e Ministrisë së Financave u ka kërkuar atyre që të konfirmojnë...

Politikë 11:09 - 19 Nentor, 2019

Denoncohet skandali/ Rilindja rrjep qytetarët për të mbushur arkën bosh të shtetit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari dixhital, sipas të cilit tatimi mbi të ardhurat që do të fillojë të aplikohet në janar, nuk...

Kosova & Rajoni 13:37 - 2 Nentor, 2019

Ideja e bashkimit të Doganës dhe Administratës Tatimore, drejt dështimit

Projeksionet për bashkimin e Administratës Tatimore dhe Doganës në Agjencinë e të Hyrave të Kosovës po shkojnë drejt dështimit. Autoritetet qeveritare në Kosovë në vitin 2016,...

Politikë 12:36 - 2 Nentor, 2019

 “Unifi Holding” e dyshuar për evazion/ Tatimet mbajnë “peng” Prokurorinë

Kompania “Unifi Holding inc-dega Shqipëri”, e regjistruar në SHBA në emër të Ardian Shatkut, por që operon në Shqipëri prej disa vitesh, dyshohet se ka kryer...

Sociale 08:21 - 30 Tetor, 2019

Tatimet zbardhin metodat për hetimin e pagave reale te privatët

Administrata Tatimore është përqendruar kohët e fundit në një aksion që synon evidentimin e pagave reale në sektorin privat. Janë targetuar kryesisht profesionet e lira të...

Kronika 11:44 - 28 Tetor, 2019

Nga Tatim-Taksat, Prokuroria dhe Gjykata/ Në Elbasan “punët” mbarohen në kafene

Ne Elbasan institucionet e shtetit janë pothuajse në gjendje inekzistente dhe nëse qytetarët kanë një hall, nuk kanë mundësi t’iu drejtohen institucioneve, por hallet e tyre...

Sociale 08:30 - 25 Tetor, 2019

Kujdes po ju monitorojmë/ Tatimet “kërcënojnë” të punësuarit

Tatimet po ushtrojnë presion tek kompanitë për të rritur deklarimet e pagave të punonjësve pa këto ditë, pa dhënë argumente ose fakte për nivelin real të...

Politikë 22:08 - 7 Tetor, 2019

Tatimet dhe AKEP nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve dhe Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), kanë nëshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me qëllim forcimin e luftës kundër informalitetit, në...

Ekonomi 09:12 - 27 Shtator, 2019

30 shtatori afati i fundit për bilancet/ 5,000 biznese ende nuk e kanë dorëzuar

Edhe pse afati i fundit për dorëzimin e pasqyrave financiare të bizneseve, që është 30 shtatori, po afron, rreth 5,000 biznese ende nuk kanë dorëzuar bilancet...

Denoncim 17:36 - 19 Shtator, 2019

Abuzimi me TVSH/ Zbulohet lista e kompanive, kryeson inceneratori

Kompani të njohura koncesionare, ose të fushës së ndërtimit, figurojnë në listën e subjekteve që kanë marrë fatura fiktive blerjeje dhe janë përfshirë në hetimin e...

Lajm i Rekomanduar 13:15 - 19 Shtator, 2019

Bie Sonila Qato/ Zbulohet kush do ta zëvëndësojë

Sikurse CNA.al e paralajmëroi dy ditë më parë, drejtoresha e Përgjithshme e ARRSH-së, Sonila Qato pritet të shkarkohet nga detyra. Burime për CNA.al bëjnë të ditur...

Ekonomi 08:22 - 18 Shtator, 2019

Fillon zbatimi i Fiskalizimit/ Tatimet kërkesë kompanive të IT-së 

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka njoftuar në faqen e saj se tashmë të gjithë bizneset mund të pajisen me certifikatë elektronike test për “fiskalizimin” në...

Ekonomi 08:13 - 17 Shtator, 2019

Të ardhurat nga TVSH bien me 33%/ Dështon aksioni anti-informalitet?!

Gushti ishte muaji i aksionit të qeverisë në kuadër të një fushate të gjerë kundër informalitetit, që përkoi dhe me një periudhë kur konsumi është i...

Ekonomi 08:42 - 10 Shtator, 2019

Bizneset në “kolaps”/ Lista e borxhlinjve në tatime u zgjerua me 27% këtë vit

Përgjysmimi i ritmeve të rritjes ekonomike, konsumi i dobët, kriza e zgjatur politike e kombinuar me një aksion antiinformalitet e kanë përkeqësuar më tej klimën e...

Ekonomi 15:19 - 20 Gusht, 2019

Fiskalizimi dixhital/ Nisin konsultimet, gati propozimet për draftin

Ministria e Financës dhe Ekonomisë nisi këtë të martë takimet  e drejtpërdrejta  me palët e interesit për konsultimin  e projektligjit “Për faturën dhe sistemin e monitorimit...

Politikë 14:55 - 14 Gusht, 2019

Hoqi bllokimin e resortit të njohur në Dhërmi/ Erjon Braçe kërcënon gjyqtarin e Vlorës

Zëvendëskryeministri Erion Braçe ka sulmuar gjyqtarin e Vlorës Skënder Haluçi, i cili ka zbllokuar një resort të njogur në Dhërmi. Resorti në fjalë ishte bllokuar nga...

Politikë 11:50 - 10 Gusht, 2019

Tatimet “me dorë të hekurt”/ Braçe: Nuk do të kursehet askush

Zëvendës kryeminstri Erion Braçe, në një konferencë për mediat ka folur në kuadër të luftës kundër informalitetit. Braçe tha se në kontrollin që është bërë nëpër...

Lajm i Rekomanduar 10:43 - 10 Gusht, 2019

Ekskluzive- Flet Paulin Gega: Nuk jam arratisur, jam me pushime/ Gati të përballem me institucionet

Sot në mengjes policia ka njoftuar bllokimin e aktivitetit të kompanisë Gega Oil duke e akuzuar për evazion fiskal pasi task forca pretendon se pompat e...

Politikë 10:25 - 9 Gusht, 2019

Tatimet “me dorë të hekurt”/ Bllokohet resorti luksoz në Dhërmi

Kryeministri Edi Rama, ka postuar disa foto të resortit luksoz Havana në Dhërmi, i cili është bllokuar nga Tatimet, pasi nuk lëshonte kuponin tatimor. Sipas Ramës,...

Opinione 10:05 - 9 Gusht, 2019

Nga Denis Dyrnjaja/ Të bësh pushimet me tatimet!

Nuk është viti i parë që në verë tatimorët zbresin në aksion kundër informalitetit. Por këtë vit ndjeshmëria duket sikur është më e madhe se edhe...

Uncategorized 11:14 - 7 Gusht, 2019

Tatimet po çojnë bizneset drejt falimentit/ Berisha denoncon skandalin

Ish-kryeministri Sali Berisha me anë të një shkrimi në rrjetet sociale ka denoncuar abuzimet që shteti bën me bizneset në kohën e sezonit turistik. Berisha shkruan...