Connect with Us

All posts tagged "tatimet"

G-7 dhe sfida lidhur me reformën tatimore
Bota 15:58 - 4 Qershor, 2021

G-7 dhe sfida lidhur me reformën tatimore

Ministrat e Financave të 7 vendeve më të industrializura të botës po takohen në Londër për dy ditë bisedime që synojnë arritjen e një marrëveshjeje globale...

Aktualitet 10:03 - 28 Maj, 2021

Pas 3 muajsh në detyrë/ Dorëhiqet drejtori i Tatimeve në Shkodër

Drejtori rajonal i tatimeve në Shkodër, Agron Hasanaj është dorëhequr. Hasanaj kishte 3 muaj që ishte emëruar në këtë detyrë. Ai u emërua, gjatë fushatës elektorale...

Politikë 15:00 - 26 Maj, 2021

Tatimet “luajnë mendsh”/ Konsiderojnë e-Albania si adresë e shtëpisë së tatimpaguesve

Ka disa ditë që shumë tatimpagues individë, që futen në faqen e-Albania për të kërkuar shërbime si marrje dokumentash dhe bëjnë aplikime për nevoja të tyre,...

Politikë 22:53 - 18 Shkurt, 2021

Vendimi sekret i qeverisë/ Oligopol 10 vjeçar për gjurmimin dhe fiskalizimin e karburanteve

Qeveria ka miratuar në fund të dhjetorit një vendim, i cili instalon një oligopol 10 vjeçar për gjurmueshmërinë dhe fiskalizimin e karburanteve duke sjellë praktikisht një...

Denoncim 21:04 - 4 Shkurt, 2021

Pronari i përvetëson pagën e luftës punonjësit/ Tatimet: Paga rezulton e tërhequr

Enxhel Paja është një djalë jetim nga Belshi, i cili për t’u kujdesur për katër motrat dhe vëllezërit e tjerë u detyrua të lërë shkollën e...

Administrata Tatimore/ Ibrahimaj: Risitë që sjell fiskalizimi për bizneset dhe portali Self-Care
Ekonomi 11:41 - 9 Janar, 2021

Administrata Tatimore/ Ibrahimaj: Risitë që sjell fiskalizimi për bizneset dhe portali Self-Care

Administrata Tatimore ka vënë në dispozicion të bizneseve të gjitha informacionet dhe infrastrukturën e domosdoshme për nisjen e zbatimit të fiskalizimit nga 1 janari 2021. Drejtoresha...

Aktualitet 14:41 - 17 Tetor, 2020

Rrëfehet “Brisi i Tatimeve”/ Pse e braktisa PS për LSI

Briseida Shehaj u rikthye të jetë lajm, pasi u caktua si nënkryetare e LSI-së për Tiranën. Ajo ka qenë drejtoreshë e rëndësishme e PS-së dhe njihet...

“Rryshfetxhinjë dhe gjobvënës!”/ Tatimet dhe ISHP presion biznesit të vogël
Denoncim 17:08 - 14 Shtator, 2020

“Rryshfetxhinjë dhe gjobvënës!”/ Tatimet dhe ISHP presion biznesit të vogël

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari i cili denoncon presionin nga tatimorët dhe ISHP ndaj biznesit të vogël. Denoncuesi i cili është...

Mbi 232 milionë euro më pak në arkën e shtetit
Kosova & Rajoni 14:22 - 9 Shtator, 2020

Mbi 232 milionë euro më pak në arkën e shtetit

Mbi 232 milionë euro llogariten të jenë më pak të hyrat buxhetore për këtë vit, si pasojë e pandemisë se shkaktuar nga koronavirusi, thonë zyrtarë të...

Streha e fundit e maskarenjve/ Presidenti Ilir Meta merr “nën sqetull” trafikantin e tij
Politikë 10:39 - 26 Gusht, 2020

Drejtoresha e Ylli Ndroqit kalon me LSI

Puna si drejtor tatimesh të bën të suksesshëm, nuk ka rëndësi çfarë profesioni ke, në Shqipëri mund të bësh karrierë. I tillë është edhe rasti i Brisida...

Ekonomi 08:14 - 21 Gusht, 2020

Shtohen “milionerët e vegjël”/ 12.3 mijë individë kanë të ardhura vjetore mbi 2 milionë lekë

Janë rreth 12.3 mijë individë që kishin të ardhura vjetore me shumë se 2 milionë lekë në vitin 2019, ose rreth 167 mijë lekë në muaj....

Sociale 15:02 - 17 Gusht, 2020

Zbardhen kriteret/ Ndihmë shtesë 26 mijë lekë për të punësuarit apo ish të punësuarit në transportin publik

Të punësuarit apo ish-të punësuarit në subjektet e transportit publik, qytetas dhe ndërqytetas do të marrin një ndihme financiare prej 26 000 (njëzet e gjashtë mijë)...

Projekti i ri fiskal/ Si mund të tërheqë Shqipëria investimet e huaja
Ekonomi 08:20 - 27 Qershor, 2020

Projekti i ri fiskal/ Si mund të tërheqë Shqipëria investimet e huaja

Një sistem tatimor më i drejtë, më efikas, më i thjeshtë dhe më transparent mund të bëjë që Shqipëria të jetë më tërheqëse për investimet e...

Politikë 13:52 - 12 Qershor, 2020

Skandali/ Tatimet mbysin biznesin me gjoba

Në muajin mars 2020, qeveria shqiptare deklaroi se do të ketë një sërë lehtësirash, për bizneset të cilat do të mbylleshin për shkak të situatës së...

Paketa 2, paguhen 172.5 mijë punonjës/ 14% e tyre pas ankesave 
Ekonomi 08:22 - 12 Qershor, 2020

Pas heqjes së taksave për të vegjlit/ Financat po shqyrtojnë rritjen e tatim fitimit për biznesin e madh

Ministria e Financave po merr në konsideratë që të rrisë tatim fitimin për bizneset e mëdha në 17% ose 20%, nga 15% që është aktualisht. Monitor...

Paketa 2, paguhen 172.5 mijë punonjës/ 14% e tyre pas ankesave 
Sociale 08:17 - 29 Maj, 2020

Tatimet publikojnë listën e 63 mijë individëve përfitues për pagën 40 mijë lekë/ Si të aplikoni

Kush është larguar nga puna nga 1 marsi deri në 17 maj, do t’i jepet mundësia për të aplikuar për përfitim të pagës 40 mijë lekë,...

Ekonomi 08:35 - 26 Maj, 2020

Paga prej 40 mijë lekësh/ Vetëm 55% e punonjësve e kanë përfituar, priten ndryshime në VKM

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë prej tyre...

Paketa 2, paguhen 172.5 mijë punonjës/ 14% e tyre pas ankesave 
Ekonomi 08:39 - 9 Maj, 2020

Keni plotësuar të dhënat e bankës gabim për ndihmën?/ Ja si ti korrigjoni

Tatimet njoftojnë të gjithë tatimpaguesit, të cilët në formularin Kërkesë për ndihmë financiare, Paketa 1, kanë plotësuar gabim të dhënat e llogarisë bankare (emri i Bankës...

Paketa 2, paguhen 172.5 mijë punonjës/ 14% e tyre pas ankesave 
Ekonomi 09:08 - 30 Prill, 2020

Mundësi e dytë/ Rihapen aplikimet për ndihmën financiare të paketës së parë

Të gjithë tatimpaguesit dhe individët të cilët nuk kanë mundur të aplikojnë për të përfituar nga paketa e parë e ndihmës financiare “VKM Nr.254 datë 27.03.2020”,...

Pandemia goditi tregtarët e vegjël, falimentojnë mbi 9000 biznese
Sociale 08:22 - 21 Prill, 2020

Disa bizneseve u refuzohet ndihma financiare nga tatimet pasi aktiviteti lejohet të funksionojë/ Por E-Albania nuk u jep leje të punojnë!

Kristi ka një aktivitet parkimi ne Tiranë. Në kushtet kur makinat nuk lejohen të qarkullojnë, ai nuk ka pasur punë muajin e fundit. Pasi aplikoi për...

Ekonomi 08:20 - 10 Prill, 2020

30 prilli, afati i fundit për deklarimin e të ardhurave mbi 2 mln lekë/ Ç’duhet të bëjnë të dypunësuarit

30 prilli është afati i fundit për deklarimin e të ardhurave të 2019-s, për individët që i kanë ato më shumë se 2 milionë lekë në...

Kronika 19:55 - 14 Mars, 2020

Abuzuan me çmimet/ Konstatohen 13 farmaci dhe njësi tregtare, MFE apel qytetarëve

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka konstatuar 13 raste me shkelje, 6 në farmaci dhe 7 të tjera në njësi tregtare fruta-perime. Ministria e Financave bën...

Ekonomi 21:12 - 9 Shkurt, 2020

Tatimet shtrëngojnë masat kundër evazionit fiskal/ Ja kur hyn në fuqi udhëzimi i ri

Tatimet syojnë të shtrëngojnë masat në luftën kundër  evazionit fiskal. Kjo do të thotë se bizneseve do u kërkohet që bashkë me dorëzimin e bilanceve vjetore,...