Connect with Us

All posts tagged "tarifa"

Lamtumirë tarifave roaming në Ballkanin Perëndimor
Aktualitet 20:06 - 5 Korrik, 2021

Lamtumirë tarifave roaming në Ballkanin Perëndimor

Duke nisur prej datës 1 korrik 2021 përdoruesit e telefonisë celulare në Shqipëri, Kosovë, Bosnje Hercegovinë, Mal të Zi, Maqedoni e Veriut dhe Serbi nuk do...

“Të mos nxitohemi”/ Manjani reagon për vendimin Gjykatës Kushtetuese
Politikë 20:05 - 14 Qershor, 2021

Heqja e tarifës Roaming/ Manjani ironizon Sorecën: Rrofsh! Na hap kufinjtë si fillim

Ambasadori i Bashkimit Europian, Luigi Soreca, dha sot lajmin se nga data 1 korrik 2021 do të ofrohet shërbimi Roaming falas në Ballkanin Perëndimor. Për këtë...

Përdorimi i Bitcoin/ Ky është shteti i parë që jep miratimin ligjor
Bota 15:52 - 7 Qershor, 2021

Përdorimi i Bitcoin/ Ky është shteti i parë që jep miratimin ligjor

Presidenti i El Salvadorit deklaroi  se ai do të bëjë ligjore përdorimin e kriptomonedhës Bitcoin në vend. Nëse plani i tij mbështetet nga kongresi, vendi i...

Aktualitet 12:27 - 26 Maj, 2021

Mësimi online dhe mungesa në auditore/ Hoxha: Nuk do të ketë ulje të tarifës

Studentët kanë kërkur ulje të tarifës për shkak të mësimit online dhe mungesës në auditore. Rektori i Universitetit të Tiranës Artan Hoxha ka bërë me dije...

Politikë 22:07 - 27 Prill, 2021

Tarifa ‘vulos’ fundin e Metës/ Karriera e tij politike ka mbaruar!

Për profesor Fatos Tarifën karriera politike e Ilir Metës ka mbaruar. I ftuar në emisionin Përballë të gazetarit Lutfi Dervishi ai tha se sjellja politike e...

Apple ul tarifat e komisionit për zhvilluesit në App Store
Teknologji 12:55 - 18 Nentor, 2020

Apple ul tarifat e komisionit për zhvilluesit në App Store

Apple po përgjysmon komisionin që merr nga shitja e aplikacioneve dhe mallrave virtualë të shitur brenda tyre nga shumë prej zhvilluesve më të vegjël që përdorin...

“Kemi disa risi”/ Ministrja Kushi zbulon si do hartohet teza e provimeve të maturës
Politikë 18:57 - 3 Tetor, 2020

A do t’i kthehen studentëve tarifat e masterit?/ Flet Evis Kushi

Ministrja e re e Arsimit Evis Kushi, është pyetur nëse do t’i kthehen tarifat studentëve të masterit. Kushi nuk dha një përgjigje të saktë lidhur me...

Pa garë dhe pa zgjidhje/ Tarifa e inceneratorit të Sharrës rrezikon ta ‘falimentojë’ Durrësin
Ekonomi 18:54 - 28 Shtator, 2020

Pa garë dhe pa zgjidhje/ Tarifa e inceneratorit të Sharrës rrezikon ta ‘falimentojë’ Durrësin

Tre javë pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit – kur Durrësi ishte ende një qytet ‘fantazmë’, kryeministri Edi Rama firmosi në emër të Komitetit Ndërministror të...

Kosova & Rajoni 15:41 - 21 Mars, 2020

Kurti heq tarifën 100% për lëndën e parë nga Serbia/ SHBA: Vendimi i pamjaftueshëm

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti vetëm me ministrat e tij dhe të pakicave, pa ministrat e LDK-së, mori vendim për heqjen e tarifës për lëndën e...

Kosova & Rajoni 08:35 - 16 Mars, 2020

Nuk hoqi tarifën ndaj Serbisë/ SHBA ndëshkon Kosovën

SHBA pezulloi Kosovën nga programi i ndihmës ekonomike “Korporata e Sfidës së Mijëvjeçarit”, MCC për shkak të mosheqjes së tarifës ndaj Serbisë. Kuvendi i Kosovës miratoi...

Kosova & Rajoni 19:10 - 28 Shkurt, 2020

Tarifa ndaj mallrave serb/ BE-ja mirëpret masat e kryeministrit të Kosovës

Bashkimi Evropian mirëpriti vendimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për heqjen e tarifave në importet e lëndës së parë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina,...

Kryemadhi apel të fortë/ Kemi nevojë për më shumë gra në politikë dhe qeverisje
Politikë 19:04 - 18 Shkurt, 2020

Kryemadhi mesazh shqiptarëve/ “Rama do dyfishojë tarifat e ujit dhe të dritave”

Kryetarja e LSI-së ka zhvilluar një takim me strukturat e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Durrës, në një nga zonat më të prekura nga tërmeti i...

Ekonomi 10:49 - 28 Dhjetor, 2019

“Kjo është çmenduri”/ Gazetari zbulon çfarë u fsheh nga mediat, “shuplakë” Veliajt

Gazetari i ekonomisë, Klodian Tomorri ka zbuluar një detaj nga mbledhja e fundit e Këshillit Bashkiak të Tiranës. Në një postim në rrjetet sociale, Tomorri shkruan...

Aktualitet 21:18 - 10 Maj, 2019

Hyjnë në fuqi tarifat e reja tregtare ndaj Kinës/ Bisedimet mes palëve vazhdojnë

Negociatorët për tregtinë të SHBA-së dhe Kinës mblidhen të premten në ditën dytë të bisedimeve, vetëm pak orë pas hyrjes në fuqi të tarifave të reja...

Aktualitet 22:04 - 5 Mars, 2019

Haradinaj kundër Ramës/ “Tarifa e rrugës së kombit e gabuar”

Tarifa e “Rrugës së Kombit” u komentua nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në emisionin “Përballë” në RTSH. Haradinaj e cilësoi si një lëvizje të gabuar...

lulzim basha premton zerimin e tarifave
Aktualitet 19:05 - 9 Shkurt, 2019

Takimi në Universitetin e Vlorës/ Basha premton zerimin e tarifave

Kryetari i PD-së Lulzim Basha gjatë takimit të tij me pedagogët dhe studentët në Universitetit të Vlorës shpjegoi edhe planin e tij për tarifat e Universitetit....

Aktualitet 14:00 - 8 Shkurt, 2019

Anulohet dyfishimi i tarifave të shërbimeve dentare

Është anuluar vendimi për rritjen e tarifave të shërbimeve dentare. Ditën e djeshme Asambleja e Urdhrit të Stomatologëve vendosi që të anulojë vendimin për dyfishimin e...

Majlinda Bregu takon Aleksander Vucic,
Aktualitet 16:04 - 4 Shkurt, 2019

Bregu takon Vuçiç/ Bashkëpunimi thelbësor për rajonin

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu ka takuar ditën e sotme presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Në një postim në rrjetet sociale,...

Aktualitet 16:54 - 28 Janar, 2019

Dyfishimi i tarifave dentare/ Nisin verifikimet në klinika

Autoriteti i Konkurrencës ka lajmëruar nisjen e verifikimet për rritjen e tarifave të shërbimeve dentare. Ku autoritet thekson se vendimi i Urdhrit të Stomatologut mund të...

PD mbledh Kuvendin Kombëtar te Pallati i Kongreseve/ Zbardhet mesazhi drejtuar anëtarsisë
Aktualitet 12:33 - 25 Janar, 2019

Tarifat dentare/ PD reagon ashpër

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka reaguar ndaj rritjes së çmimeve të tarifave për shërbimet dentare. Në një postim në rrjetet sociale, Shehu e ka...

Aktualitet 18:42 - 12 Janar, 2019

Përgjysmimi i tarifave/ Studentët nxjerrin “zbuluar” Ramën

Disa nga studentët që ndodhen të ngujuar në Fakultetin e Drejtësisë kanë treguar se si qëndron e vërteta e përgjysmimit të tarifave. Duke folur për emisionin...

Aktualitet 13:50 - 9 Janar, 2019

Tarifa e studimit/ MASR paralajmëron sekretaritë

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, në një deklaratë për mediat, bën me dije se nga çdo institucion i arsimit të lartë është kërkuar që t’i...

Kryeministrri Rama duke folur per mediat
Aktualitet 12:51 - 8 Janar, 2019

Tarifa e studimit/ Rama apel studentëve: Po dezinformoheni, mos paguani…

Kryeministri Edi Rama thotë se po përpiqen të dezinformojmë studentët lidhur me pagesën e tarifës së studimi. Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se...