Connect with Us

All posts tagged "TAP"

Ekonomi 08:22 - 27 Janar, 2020

Bizneset pesimiste për 2020-n/ Çdo ndodhë pas mbarimit të TAP

Pjesa më e madhe e bizneseve janë pesimistë për ecurinë e aktivitetit të tyre në vitin 2020. Euro e ulët ka goditur eksportuesit, konsumi është i...

Ekonomi 08:19 - 18 Janar, 2020

Përgatituni për një vit të vështirë

Me mbarimin e projekteve të mëdha, pasojave të tërmetit, sidomos në turizëm, emigrimin që po godet fuqinë punëtore e produktivitetin e kompanive, krizën e tej zgjatur...

Ekonomi 08:26 - 2 Tetor, 2019

Pse ra ekonomia më shumë sesa pritej/ Sa ndikuan TAP, energjia dhe lojërat e fatit

Produkti i Brendshëm Bruto (PBB) real shënoi një rritje vjetore prej 2.3% në tremujorin e dytë të vitit 2019. Kjo normë rezultoi lehtësisht më e ulët...

Ekonomi 08:20 - 11 Shtator, 2019

Investimet e huaja nisin rënien/ Tkurren 13% në tremujorin e dytë

Investimet e Huaja Direkte kanë shfaqur tendencë rënëse në tremujorin e dytë të këtij viti, pas nivelit të lartë që shënuan në janar-mars. Sipas statistikave të...

te pish me partnerin terapi
Aktualitet 23:40 - 15 Shkurt, 2019

Studimi/Të bëhesh tapë me partnerin është terapi kaluar terapisë

Disa gota verë, ose disa gota birrë ndihmojnë çiftet në krijimin e një dialogu të sinqertë dhe pa filtra, duke qenë pak të dehur ata mund...

Aktualitet 08:54 - 3 Nentor, 2018

“Shpëton” TAP/ Pse Italia nuk e ndalon dot projektin e gazsjellësit

Kostot e ndalimit të ndërtimit të gazsjellësit TAP mund të jenë shumë të larta për Italinë Gjatë fushatës zgjedhore, partia politike, “Lëvizja Pesë Yjet” deklaroi, pa...

Aktualitet 16:02 - 18 Tetor, 2018

Vodhën naftën e TAP-it/ Autorët kapen në flagrancë

Tre persona u kapën në flagrancë nga policia, teksa po transportonin një kamion me 7080 litra naftë. Sasia e karburantit, dyshohet se ishte vjedhur në kantierët...

Aktualitet 14:05 - 24 Shtator, 2018

Vidhnin naftën e TAP-it/ Arrestohet 25 vjeçari, bashkëpunëtori në kërkim

Policia e Korçës arrestuar 25 vjeçarin Martin Elezi, banues në fshatin Floq, ndërsa ka shpallur në kërkim 44 vjeçarin me iniciale A.B. Pas një kontrolli të...

Aktualitet 08:21 - 24 Shtator, 2018

Investimi 1.5 miliardë euro i TAP në Shqipëri drejt fundit/ Çfarë do të ndodhë tani

Janë rreth 1.5 miliardë euro të investuara nga gazsjellësi Trans Adriatik Pipeline (TAP) në Shqipëri, duke e bërë atë investitorin më të madh në vend deri...

Aktualitet 09:18 - 2 Gusht, 2018

Video-Surpriza e gasjellësit TAP/ Nuk do ta besoni çfarë zbuluan gërmimet

Në vijim të ritualit të tij të përditshëm, kryeministri Rama ka përshëndetur ndjekësit e tij në rrjetet sociale, me një video nga gërmimet për gazsjellësin TAP....

Aktualitet 14:56 - 5 Korrik, 2018

Vodhën naftën e TAP-it/ Në pranga 5 persona

Policia e Koçës ka vënë në pranga 3 persona, të cilët akuzohen se kanë vjedhur 1500 l naftë. Në pranga kanë rënë Kastriot Gurra, 50 vjeç,...

Aktualitet 12:39 - 8 Qershor, 2018

Gazsjellësi “TAP” në Fier/ Rama jep lajmin e mirë

Nga Fieri, ku ishte i pranishëm sot në qytetin e Fierit për projektin e gazsjellësit Trans Adriatik (TAP), kryeministri Edi Rama bëri të ditur se ky...

Kronika 15:21 - 7 Prill, 2018

Shpërdorim detyre dhe vjedhje në bashkëpunim/ Tre të arrestuar në Korçë

Policia e Korçës ka bërë të mundur arrestimin e tre shtetasve, të cilët akuzohen se kanë shpërdoruar detyrën dhe në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë vjedhur mjete...

Aktualitet 18:20 - 22 Mars, 2018

Vodhën naftë nga TAP-i/ Arrestohet në flagrancë roja dhe dy të tjerë

Policia e Beratit ka arritur të vërë në pranga punonjësin e një firme private sigurimi, i cili është kapur në flagrancë duke vjedhur në bashkëpunim rreth...

Aktualitet 11:05 - 21 Janar, 2018

Paralajmërimi i drejtorit të BERZH: Sfida për Shqipërinë fillon në vitin 2019

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) pret një rritje prej 4% në 2018, në sajë të projekteve të TAP dhe Devollit, si dhe nga kërkesa...

Aktualitet 17:10 - 18 Janar, 2018

Gënjeshtrat e Veliajt

Me 12 janar kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj u paraqit në televizione, duke reklamuar stolat e rinj në sheshin “Skënderbej’. Gjatë propagandës së tij,...

Aktualitet 12:17 - 15 Janar, 2018

Investimet e huaja në Shqipëri/ Ahmetaj tregon se çfarë i pengon

Ministri i Ekonomisë dhe Financave në një takim me gazetarët, është deklaruar optimist për rritjen e ekonomike. Sipas tij, kalkulimet e fundit monetarë në diskursin publik,...

Aktualitet 09:22 - 3 Janar, 2018

Efekti i TAP/ Të gjitha shtetet ndalin investimet e huaja në Shqipëri, përveç Zvicrës

Shtesa e investimeve të huaja në tremujorin e tretë të vitit, që sapo lamë pas, ka qenë minimale, ose dhe negative nga pothuajse të gjitha shtetet,...

Aktualitet 12:40 - 21 Dhjetor, 2017

Projekti madhor drejt përfundimit/ Ç’do të ndodhë më pas me investimet e huaja?

Konsorciumi Trans Adriatic Pipeline (TAP) tha së fundmi se ka përfunduar shtrimin e mbi 80% të tubave përgjatë projektit të Korridorit Jugor të Gazit në Shqipëri...

Aktualitet 21:36 - 5 Dhjetor, 2017

Ristani bëhet tapë në Korçë

Partia Demokratike, Dega Maliq, ka zhvilluar para 2 ditësh një mbledhje të Kryesisë, mbledhje e cila është braktisur nga shumica e anëtarëve të saj. Burime të...

Aktualitet 13:39 - 19 Nentor, 2017

Në katër vite zero investime të huaja të reja në Shqipëri / Berisha: Projektet TAP, Devoll meritë e PD-së

Pas qarkullimit të lajmit të bujshëm se pas 2013 investimet e huaja janë ulur ndjeshëm në Shqipëri, ka ardhur dhe reagimi i ish-kryeministrit Sali Berisha. Në...

Aktualitet 12:46 - 12 Tetor, 2017

Biznesmeni italian: Si më mashtroi Ndocaj me tenderin e TAP

Biznesmeni italian, i cili pretendon se është mashtruar nga ish-deputeti socialist Eduart Ndocaj, ka treguar sesi është mashtruar nga ish-deputeti “kaubojs”, për nje tender për shtrimin...

Aktualitet 16:49 - 29 Shtator, 2017

Vodhën 360 litra naftë/ Arrestohen tre punonjësit e TAP

Polica e Korçës ka përfunduar më sukses operacioni policor i koduar “DIEZEL 3”. Arrestohen në flagrancë nga Policia, tre roje të një Shoqërie Private të Ruajtjes...