Connect with Us

All posts tagged "talebanet"

Blog 11:49 - 26 Nentor, 2019

Perëndimi po e injoron, por ISIS-i mund të ringrihet shumë shpejt

Nga Borzou Daragahi “The Indipendent” * Dokumentet e rrjedhura nga Ministria iraniane e Inteligjencës, që përshkruajnë në detaje aktivitetet e Iranit brenda Irakut në vitet 2014-2015, gjatë...

Blog 12:01 - 11 Shtator, 2019

SHBA nuk mund të negociojë paqen me terroristët talibanë

Nga Andrew C.Mccarthy “National Riview” * “Talibanët, nuk janë në vetvete armiku ynë”. Kështu u shpreh dikur Xho Bajden, zëvendëspresident në administratën Obama. Ishte viti 2011,...

Aktualitet 15:01 - 13 Korrik, 2019

Donald Trump në kërkim të aleatëve kundër Iranit

Pas një serie incidentesh në Gjirin Persik, SHBA po kërkojnë aleatë të vjetër e të rinj për të krijuar një koalicion ushtarak në mbrojtje të Ngushticës...

Aktualitet 18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e shkatërruar nga lufta. Përplasjet në Twitter...

Aktualitet 22:47 - 22 Prill, 2019

I stërvitur me Talebanët/ Zbulohet një prej grabitësve në pistën e aeroportit

Gazetarja Klodiana Lala nga studio e emisionit Opinion ka zbuluar për herë të parë personin që është në krah të Admir Muratajt në foton që ky...

Aktualitet 13:21 - 26 Tetor, 2018

Akuzat e forta ndaj Qeverisë/ Feja e vetme që njohin është paraja

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Edmond Spaho, ka reaguar ashpër ndaj rrëzimit të dekretit të presidentit Meta në Kuvend, i cili i hap rrugë...

Aktualitet 08:10 - 25 Prill, 2017

Gjenerali amerikan: Rusia po i furnizon me armë talibanët

Shefi i forcave amerikane dhe ndërkombëtare në Afganistan, gjenrali John Nicholson, ka thënë sot se nuk i përgënjeshtron zërat se Rusia është duke iu ofruar përkrahje,...